ביקור באתר של ראש הנקרה משלב טיול טבע נוח ולא ארוך שמתאים לכל המשפחה, נסיעה ברכבל אל מול נוף מרהיב, הליכה בין הנקרות (זהירות לא להחליק), הכרת הים מכיוונים שונים וצפייה בסרטון מעניין. ויש גם אטרקציות ייחודיות נוספות באזור 

תארו לכם: ים כחול טורקיז נפרש למרחוק, ספינת סטי"ל ישראלית שטה בנחת (וזו הזדמנות להסביר לילדים על פעילותו של חיל הים), מפרצונים קטנים לאורך חוף הים השקט והרגוע הנשקף מלמעלה – זה הנוף שמתגלה כשיורדים מהאוטו וצועדים לעבר הקופות.  

 

בפינה הצפון מערבית של המדינה, בנקודה היחידה בישראל בה נפגש הים עם ההר נמצא אתר ראש הנקרה. הביקור באתר מתאים למשפחות בכל גיל ומומלץ בכל עונות השנה!

 

החוויה המגוונת באתר ראש הנקרה מתחילה בירידה ברכבל הצהוב או האדום (לבחירת הילדים) אל מול נוף מרהיב ביופיו של הים התיכון המשתרע אלפי קילומטרים מכאן. "יודים משמים (=יורדים מהשמיים)", אמרה בהתלהבות בת השנתיים תוך כדי הרחיפה באוויר, ואחיה בן השבע השיב לה: "יורדים לים". ואכן התחושה היא שיורדים אל תוך הים, אל המערות והנקרות המקסימות שאוטוטו נטייל ממש בתוכן. זהו הרכבל הקצר והתלול ביותר בעולם, היורד אל הנקרות מגובה של 70 מטר ובזווית תלולה של 60 מעלות.

 

באתר הנקרות מסלול הליכה קצר בליבו של צוק לבן (שהקטנה הצביעה וקראה: "פוקואורן" = פופקורן) המוביל אל הנקרות עצמן

 

סערה בנקרות

 

הטיול בנקרות מיוחד במינו עבור כל אחד וגם יחד. עמדנו משתאים מול תופעת הטבע הייחודית המספרת את יחסי האהבה בין הים להר - מזה שנים רבות שהים מתנפץ בעוצמות משתנות על הצוק וחוצב בו מערות ימיות. הנקרות נוצרו בעקבות שרשרת זעזועים תת קרקעיים שיצרו סדקים רבים בסלע. מי הגשמים שירדו במשך הזמן חדרו בעד סדקים אלה אל ליבו של הסלע, המסו והרחיבו אותם עד שיצרו בתוכם מחילות ומערות קטנות. גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים ממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות בכל רגע ורגע. ההליכה בתוככי הנקרות פותחת פתח לדמיון יצירתי ולחיפוש דמויות וצורות משונות בסלעים.

 

כיוון שהגענו לפני השעה עשר בבוקר, לפני ההמונים שפגשנו ביציאה, זכינו להיות לבד בסיור. צפינו בשפני הסלע, בשחפים עפים מסביב וביונים מקננות בנקרות. מדדנו את רוחב הנקרה הנקראת "רגל הפיל", מצאנו חריץ קטן בסלע שוודאי ייבקע ויתפתח במהלך השנים בזכות הים הסוער המתנפץ עליו, ליטפנו את קירות הנקרות הרטובים, צפינו בשביב אור השמש דרך אחד האזורים החשוכים שיצרו הנקרות, ונדהמנו מהטורקיז הבוהק של הים המתגלה מן הנקרה המערבית. חוויה ייחודית בהחלט.   

 

לעומת הים השליו שנגלה אלינו מלמעלה, בתוככי הנקרות והסלעים למטה חשנו בתוך סערה אמיתית. לא פלא שאחת הנקרות מכונה "לוע הלווייתן", שהזכיר לנו את סיפור יונה הנביא (ויונה-יונתן שלנו הוקסם ממנו בפעם הראשונה).  

 

החזיקו את הילדים חזק, משום שהקרקע הלחה, שרטובה בחלקים רבים, עלולה לגרום להחלקה.

 

שימו לב, כאן אין צורך בעגלות, המסלול קצר, כך שניתן להחזיק תינוקות ופעוטות על מנשא או על הידיים, כי המסלול אינו אורך יותר מ-20 דקות. תוכלו לרדת עם העגלה ברכבל ולהניח אותה בצד למשך זמן הטיול בנקרות.

 

במהלך החורף ניתן להשתתף בחוויית סערה בנקרות – עוברים את מסלול ההליכה רתומים ולבושים בחליפות סערה, כך חשים את עוצמת הגלים הנשברים.  

 

המיצג האור קולי

 

לאחר הסיור צפינו בסרטון קצר (12 דקות, מוקרן מדי חצי שעה) הכולל צילומים מרהיבים והסברים מפורטים על תופעת הטבע, ההיסטוריה, בעלי החיים בשמורה (מדהים לראות את הצבה מטילה שפע של ביצים על החוף, ולאחר מכן בצבי הים הקטנטנים בוקעים מהן) והאגדה על הכלה בראש הנקרה (ונשאיר אתכם במתח...). בסרטון מתגלה הטבע בראש הנקרה, אחד האתרים היפים בארץ בתפארתו מזוויות צילום מדהימות. צילומים מקוריים מחציבת מנהרות הרכבת בראש הנקרה ושיחזור פיצוץ גשר הרכבת המהווים עדות להיסטוריה של המקום.

המיצג האורקולי מוקרן במשך כל שעות פתיחת האתר. בשפות: עברית, אנגלית, ערבית, ספרדית, גרמנית, רוסית וצרפתית.

 

עוד באתר: מסעדה, קפיטריה וחנות מזכרות.

 

אטרקציות נוספות בסביבה

 

ניתן לצאת ממתחם הנקרות לטיילת החוף דרך מנהרת הרכבת המנדטורית שבאתר או לעלות בחזרה ברכבל ולנסוע באוטו אל טיילת החוף עד לנקודה הצפונית ביותר.

  

צמוד לאתר משתרע אחד החופים היפים בארצנו עם ים של צדפים מכל הגדלים והצורות, שניתן לאסוף ולהכין בבית יצירות רבות למזכרת. מומלץ לעצור לרחצה ימית בחוף בצת או לנוח במצפורי הנוף הרבים שלאורך הטיילת.

 

ליד האתר מוצעות אטרקציות ופעילויות אקטיביות משפחתיות:

רכיבה על אופניים משפחתיות באופניים המשפחתיים של חברת "פאן באופן" -  כל המשפחה רוכבת על זוג אופניים אחד. הרכיבה לאורך תווי הטיילת המדהימה הנושקת לחוף הים - מראש הנקרה לחוף אכזיב.

בימי שבת, חג וחופשות ניתן לרכוש כרטיס לרכבת הקטנה הנוסעת על גלגלים לאורך הטיילת. משך הנסיעה כ- 40 דקות, הנסיעה מלווה בהדרכה וכרוכה בתשלום נוסף.

 

בחגים פסח וסוכות ובשבתות שבין חגים אלו מתקיימות הדרכות של רשות הטבע והגנים בנקרות. ההדרכה בשעות: 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00. מחיר הכרטיס כולל את ההדרכות.

 

מיועד לגיל: כל המשפחה 

מיקום: ראש הנקרה.

טלפון: 073-2710100.

אתר: www.rosh-hanikra.com

 

 שעות פתיחה בקיץ: ימים א'-ה' ושבת: 9:00 – 18:00 , שישי: 9:00 – 16:00.

שעות פתיחה בחורף: ימים א'- ו' : 9:00 – 16:00 , שבת: 9:00 – 18:00.

 

 
כל הזכויות שמורות לפורטל הורים וילדים "את זה" 2010. כל החומרים ניתנים לשימוש אישי בלבד. מלוא זכויות היוצרים והקניין לכל החומרים המתפרסמים בפורטל הורים וילדים "את זה", לרבות כתבות התוכן, התמונות, הרעיונות, השמות, המשחקים להדפסה, דפי העבודה וההעשרה, סימני המסחר והעיצוב, התכנים המוצגים, הקבצים הגרפיים והטקסטואליים וכל חומר אחר הכלולים בהם. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי חלק כלשהו מן המידע ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל כנ"ל לשימוש מסחרי בלא קבלת הסכמת הבעלים של פורטל הורים וילדים "את זה" בכתב ומראש