מוזיאון ארצות המקרא בירושלים הוא מקום שתענוג לבלות בו עם הילדים יום שלם, להיזכר ביחד בסיפורי התנ"ך, בהיסטוריה ובתרבויות העתיקות של אזורינו. יעל קשלס מפרטת

בואו נודה, מוזיאון ארצות המקרא הוא לא המקום הראשון שעולה לכם בראש כשאתם חושבים על בילוי עם הילדים. הגעתי למוזיאון הזה עם ציפיות למרכז מבקרים בסגנון טיול שנתי בכיתה ה', וגיליתי החל באתר האינטרנט הידידותי ובהמשך בפעילות במוזיאון, הסיורים והסדנאות, מוזיאון שתענוג לבלות בו עם הילדים יום שלם, להיזכר ביחד בסיפורי התנ"ך, בהיסטוריה ובתרבויות העתיקות של אזורינו.

 

אוסף המוזיאון

 

אמנם האוסף במוזיאון המציג את ההיסטוריה של תקופת המקרא ושל המזרח הקדום הוא לא מהמרשימים וה'עשירים' ביותר שנתקלתי בהם (אני לא מדברת על המטרופוליטן, אלא מעבר לכביש, במוזיאון ארץ ישראל שחודש לו זה עתה נמצא אוסף עשיר, מגוון ומרתק של תרבויות המזרח הקדום עם מוצגים מרהיבים בהרבה מאלה שבמוזיאון ארצות המקרא). אבל מה שהופך את הסיור במוזיאון ארצות המקרא למהנה במיוחד הוא דווקא ה'קומפקטיות" והתצוגה המאפשרת למבקר לעקוב כרונולוגית אחר המבנה של החברות הקדומות וחיי היומיום בהן; לעמוד על חשיבותם ומהותם של הפולחנים הדתיים; לגלות את אמצעי התקשורת הקדומים ולהתרשם מיכולתם האומנותית של תושבי האזור.

 

הפעלה באמצעות החוברת "עלילות שמשי"

 

מה שתרם במיוחד להנאה גדולה היא החוברת "עלילות שמשי" שרכשנו בכניסה למוזיאון. בחוברת קומיקס מקסימה ומרשימה מוביל שמשי - דמות משעשעת מהעולם העתיק - את הילדים בעקבות סיפורי התנ"ך המסתתרים ברחבי המוזיאון. החוברת מומלצת על ידי המוזיאון לילדים מגיל 9, אבל אלון בן ה-6 נהנה לא פחות מאחות הגדולה מחוברת ההדרכה המאוירת הזו למרות שלא יכול היה לקרוא את הכתוב בעצמו. בשיתוף פעולה מרשים תמר קראה בקול רם את הטקסט וביחד הם חיפשו את המוצגים המתוארים, ענו על השאלות והקשיבו להסברים שלי כשאלו נדרשו.

 

הם היו כה שקועים בחוברת ובמשימות שבה עד שלא היה טעם להצטרף לסיור המודרך (לילדים) במוזיאון (מתקיים בעיקר בחגים ובמועדים מיוחדים, כדאי לברר), שחלף על פנינו כמה פעמים ונראה מרשים ביותר.

 

הסיור המודרך

 

במבט על הביור ראינו כמה שחקנים/מדריכים בתחפושות תקופתיות מלווים את הסיור בהומור ובחן רב וניכר שהילדים שהשתתפו בסיור נהנו מאוד. בניגוד לחוברת הקומיקס ופעילות היצירה שהן בתשלום – הסיור כלול במחיר הכניסה למוזיאון ולכן מומלץ מאוד לילדים להצטרף אליו ולחוות את הביקור במוזיאון דרכו.

 

פעילות היצירה

 

כמובן שעל פעילות היצירה לא יכלנו לוותר, ואני חייבת לציין שגם במקרה הזה לא הגעתי עם ציפיות גבוהות והופתעתי מאוד לטובה: פעילויות היצירה שהוצעו היו מגוונות, מרשימות ורציניות ובמיוחד התרשמנו לטובה ממספרם הרב של המדריכים שהיו במקום והדריכו ביסודיות ובסבלנות שלב אחר שלב את תהליך היצירה לכל ילד וילד. הילדים בחרו ונהנו לפסל בחימר דג שהוא מעמד לנר נגד עין הרע בהשראת התערוכה "לכל הרוחות והשדים" המוצגת בקומה התחתונה של המוזיאון. היצירות הנוספות שהוצעו דגל שמחת תורה (בהשראת החג), דייג בסירה (לא הבנתי את ההקשר) ותיק עם קמע אישי (גם הוא בהשראת "לכל הרוחות והשדים").

 

התאמה אישית

 

חשוב לציין כי המוזיאון ממוקם על צלע הר והוא מדורג מאוד ומתפרס על פני 3 מפלסים, ישנה מעלית אחת בלבד (בכניסה) ונראה לי שהגישה עם עגלות ילדים או לאנשים מבוגרים מאוד עלולה להיות מעט בעייתית. אני בירכתי את חמותי מספר רב של פעמים במהלך הסיור על שהסכימה ברגע האחרון לשמור על בני בן השנתיים וחצי. אני בטוחה שאם היה מצטרף אלינו החוויה הייתה הופכת למאוד בעייתית, באופן כללי נראה כי ילדים מתחת לגיל 4 ישתעממו, יתרוצצו ויכבידו מאוד על ההורים ועל האחים הגדולים בביקור במוזיאון, כך שכדאי להיערך בהתאם.

 

לסיכום, שמשי החביב הפך את הביקור במוזיאון לחוויה שתיזכר עוד זמן רב, נעים לחזור ולעיין בחוברת המקסימה והאינטליגנטית הזו גם בבית. הלוואי שזו היתה רמת ההתייחסות לילדים בכל מוזיאון ומרכז מבקרים בארץ – התחושה שמכבדים אותם ומתייחסים אליהם בגובה העיניים ולא מילימטר מתחת, ושאפשר להפוך כל נושא בעולם למרתק אם מעבירים אותו כמו שצריך.

ואני שואלת את שמשי ויוצריו – מה עם תוכנית הטלוויזיה ואתר/משחק באינטרנט? שמשי ישתלב נהדר בערוץ לוגי ובאתר 'גלים'. אנחנו מחכים לו.

 

מיועד לגיל: 4+

תיאור המקום: מוזיאון המציג את ההיסטוריה של תקופת המקרא

מיקום: קריית המוזיאונים, ירושלים

טלפון: 02-5611066

אתר: http://www.blmj.org

שעות פתיחה למוזיאון:

ימים א', ב', ג', ה'  9:30 - 17:30

ד' 9:30 - 21:30

ימי ו' וערבי חג 9:30 - 14:00

שבת 10:00 - 15:00

בחגים סגור

סיורים מודרכים מדי יום

אנגלית 10:30, עברית 11:00

סיורים נוספים בימי ד', אנגלית 17:30, עברית 18:00

יום שבתיש להתעדכן מראש

סיורים פרטיים, סיורים בשפות נוספות וקבוצות בתיאום מראש.

 

 

תגובות  

 
0 #1 2010-11-03 17:53
טוב לדעת שיש בארץ מוזיאונים שמתאימים לילדים. כן ירבו!
Quote
 
באנר
כל הזכויות שמורות לפורטל הורים וילדים "את זה" 2010. כל החומרים ניתנים לשימוש אישי בלבד. מלוא זכויות היוצרים והקניין לכל החומרים המתפרסמים בפורטל הורים וילדים "את זה", לרבות כתבות התוכן, התמונות, הרעיונות, השמות, המשחקים להדפסה, דפי העבודה וההעשרה, סימני המסחר והעיצוב, התכנים המוצגים, הקבצים הגרפיים והטקסטואליים וכל חומר אחר הכלולים בהם. אין להעתיק, להפיץ, לשכפל, לצלם, לתרגם, להקליט, לשדר, לקלוט, להציג בפומבי או למסור לצד שלישי חלק כלשהו מן המידע ו/או התמונות ו/או האיורים ו/או כל תוכן אחר שצורף ו/או נכלל כנ"ל לשימוש מסחרי בלא קבלת הסכמת הבעלים של פורטל הורים וילדים "את זה" בכתב ומראש