מה בפורטל?

תמנון חוטים – שעת כושר באושר

רוצים משחק הפעלה מדליק? רוצים לשדרג את ריקוד ה"עוגה עוגה" עם הילדים? רוצים ליהנות משיעור התעמלות באמצעות אביזר ספורט צבעוני ויפה? רוצים יום הולדת מיוחד? התמנון הוא התשובה לכל הבקשות – קל ליצור אותו, והוא מאתגר ומקסים ילדים בגילאים שונים

מערכת "את זה" 07.11.11

תמנון החוטים הוא אביזר ספורט צבעוני וגמיש המורכב מטבעת שאליה מחוברות רצועות גמישות בצבעים שונים, צורה המזכירה תמנון בעל זרועות רבות. זמירה צמח יצרה את התמנון בתחילת שנת 2000, ומאז היא מפתחת את הרעיון הבלעדי שלה במספר זרועות משתנה.

לתמנון מגוון אפשרויות לפעילויות חברה: הוא מצוין לשדרג ריקודים כמו "עוגה עוגה" עם הילדים, מהווה תוספת מהנה לשיעור התעמלות ומעניק צבעוניות וייחודיות לחגיגת יום הולדת.

התמנון מתאים לפעילות בעמידה, בשכיבה ותוך כדי תנועות שונות: קפיצה לגובה, התכופפות, הרמת זרועותיו ביד אחת או בשתי הידיים, ועוד תנועות כיד הדמיון.

בעזרת התמנון אפשר לרקוד, לקפוץ, לחקות תנועות של אחרים, להכיר אנשים ולהביע רגשות, והוא משפר את יכולת הקואורדינציה ושיווי המשקל של המשתתפים. משחק ופעילות באמצעות התמנון מפעילים שרירים רבים בגוף: שרירי הבטן, הירכיים, השוקיים, הידיים, הזרועות וחגורת הכתפיים, וכל שרירי הגוף.

תמנון חוטים

של זמירה צמח

צריכים את זה

חוטים נמתחים (רצוי פוליגון – חוטי טריקו), באורך 2 מטרים

טבעת השחלה (להשיג בחנויות "עשה זאת בעצמך")

רצועות של צינור השקיה באורך 20 ס"מ

יוצרים את זה

מחברים את החוטים אל טבעת ההשחלה, כך שכל חוט יתפצל לשני חוטים קצרים יותר. ראו באיור.

אם רוצים תמנון צבעוני - מחברים שני חוטים בעלי אותו צבע זה ליד זה. אם רוצים שני צבעים לסירוגין - מחברים לסירוגין שני חוטים בעלי אותו צבע. אם החוט דק מדי - מחברים שלושה חוטים במקום חוט אחד, וקולעים צמה.

משחילים גליל קרטון אחד בין שני חוטים סמוכים בעלי אותו צבע, וקושרים אותם זה לזה, כך שהגליל יהיה במרכז ויסתיר את הקשר. אם נשאר חוט - אפשר ללפף בו את הגליל, ליצירת מראה יותר יפה.

מגוונים את זה

* אפשר להכין תמנון צבעוני, שחור-לבן או חד גוני.

* אפשר לקבוע את מספר הזרועות של התמנון על פי מספר המשתתפים במשחק.

מפעילים את זה

מבחר רעיונות להפעלה עם התמנון - ליחצו להורדת חוברת רעיונות להפעלה עם התמנון

תמנון זוגי

יוצרים תמנון בעל שתי זרועות בלבד למשחק בשניים. בפעילות מחלקים את הילדים לזוגות ומבצעים פעילויות שונות: מושכים בעמידה, בשכיבה, בישיבה. כל אחד בתורו מרים את הזרוע שבידו, או מתיישב עם הזרוע שבידו בתורו. בתמנון הזוגי אפשר להשתמש כנדנדה – תולים את שני הקצוות שלו על ענץ עץ, כך שהגליל המרכזי משמש כמושב. מושיבים את הילד, תומכים בו ומנדנדים.

משחקים את זה

ענת מטיאש, תזונאית ומומחית בפעילויות עם ילדים, מציעה מגוון רעיונות למשחק והפעלה עם תמנון החוטים:

 • הילדים עומדים וכל אחד אוחז בקצה הזרוע. כל אחד בתורו מכניס את ראשו בין שתי זרועות ומציין משהו על פי נושא שנקבע מראש.
 • התמנון מונח על הרצפה בצורת שמש, כך שכל זרוע רחוקה מהשנייה. כל משתתף שוכב לאורך הזרוע, עם הרגליים כלפי מרכז התמנון והראש בקצה הזרוע ומבצע כפיפות בטן. ניתן להשמיע מוזיקה ברקע ולעשות כפיפות בטן לפי הקצב.
 • הילדים עומדים וכל אחד אוחז בקצה הזרוע וברקע מתנגן שיר. כולם מסתובבים לקצב השיר, ואחרי כמה סיבובים הופכים את כיוון הסיבוב. לילדים קטנים אפשר לשים ברקע שיר ילדים כגון "עוגה עוגה".
 • התמנון מונח על הרצפה בצורת שמש, כך שכל זרוע שלו רחוקה מהשנייה. כל משתתף שוכב לאורך הזרוע, עם הרגליים כלפי מרכז התמנון והראש בקצה הזרוע ומנסה לכופף את הרגליים תוך כדי התקדמות. המטרה לנגוע בטבעת המרכזית של התמנון באמצעות כפות הרגליים.
 • הילדים עומדים וכל אחד אוחז בקצה הזרוע. אם המשתתפים אינם מכירים זה את זה, כל אחד אומר את שמו ומבצע תנועה (קפיצה לגובה, התכופפות, הרמת זרוע התמנון ביד אחת או בשתיהן, ועוד) וכולם חוזרים אחריו: אומרים את שמו ומחקים את התנועה שביצע.
 • אפשר להחליט בכל פעם על נושא אחר שכל אחד אומר: צבע, צורה, שם של חיה, אות וכו'.

  לומדים את זה

  חיות

  צבעים

  איברי גוף

  מרוויחים את זה

  יצירה ומיחזור עם ילדים

  יכולת התמצאות במרחב

  שיפור התיאום בין חלקי הגוף השונים

  שיפור המוטוריקה העדינה

  שיווי משקל

  פעילות גופנית

  חיזוק חגורת הכתפיים

  חיזוק השרירים

  קונים את זה

  ניתן לרכוש תמנון חוטים בעל מספר זרועות משתנה דרך פורטל "את זה".

   לרכישת תמנון חוטים וקבלת פרטים נוספים - תמנון לפעילות תנועה

  • בלוגים

  • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

  • טל בוקריס30.12.19

  • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו
  • הבלוג של סבתא זמירה

  • בובות גרב

  • מערכת "את זה"13.12.19

  • לקראת פסח, אחרי שאתם מסדרים את הגרביים בזוגות, איספו את כל הגרביים שנותרו ללא בני זוג והכינו מהם בובות מקסימות. אצל סבתא זמירה גרביים וגרבי רשת בודדים יכולים להוות חומרי גלם מצוינים ליצירת דמויות אנושיות, חיות ויצורים אחרים בתוספת חוטים, עיני פלסטיק, פקקים ושאר חומרים. פעילות מיחזור קלה לילדים בגילאים שונים ראש בובה צריכים את זה גרב ניילון
  • כל הגילאים

  • שילוב חשוב – הבית ובית הספר

  • יעל צמח-גרינשפון07.12.19

  • שאלתי את 3 ילדיי מה קיבלו ממערכת החינוך? האם בית הספר הוסיף לכם כישורי חיים? מנין החשיבה הלוגית, היצירתית, המדעית? אם תשאלו את יונתן (17) – הכל מתחיל מהגן! אם תשאלו את ערן (21) – מערכת החינוך מעניקה הזדמנויות רבות לפיתוח המיומנויות לחיים לצד לימוד המקצועות, ואם תשאלו אותי – אני בעד שילוב גם של הבית וגם של בית הספר, גם של ההורים וגם של המורים ובעיקר שילוב והידוק הקשר

  תגובות הקוראים


  5 תגובות

  רחל
  28 מאי, 2015
  אני יורה לחינוך גופני. זה נראה לי מקסים ומעניין.

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  21 ינואר, 2012
  אני מפעילה קבוצת ילדים בחו"ל ומאוד מתלהבת מהרעיון. רוצה להכין אבל לא יודעת מזה זה חוטים נמתחים? מה זה פוליגון? איפה קונים דבר כזה או איך מכינים דבר כזה? בבקשה עזרתכם!!!!!

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  17 מאי, 2011
  המשחק נראה לי מאור מיוחד ומקורי אם המון אפשרוות של משחק ופעילות

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  22 נובמבר, 2010
  אהבתי את התמנון אשמח שיצרו קשר לדעת מחיר וכיצד ניתן לרכוש

  משתמש אנונימי (לא מזוהה)
  21 ספטמבר, 2010
  הייתי רוצה לרכוש את המשחק ניסיתי להגיע דרך הפלאפון ולא היה מענה אשמח לתשובה בהקדםתודה

  בניית אתרים - בניית אתרים