מה בפורטל?

ספר: דני הולך לגן

הסיפור "דני הולך לגן" פורש סיפורים קצרים בחריזה מעולמם ומסביבתם הקרובה של הילדים בשנות הגן. השירים באורך המתאים לגילאי הגן, עוסקים בכל מה שקשור לחיי היומיום של הילד והם כתובים בתבונה, במקצועיות וברגישות, מזווית העיניים של הילד. מומלץ בחום  

09.11.14

תעודת זהות

  • כתיבה:תומר קרן

  • איורים:טטיאנה מיחאננקו

  • הוצאה:רכגולד דוד ושות'

  • שמות הילדים:דני, איילת, רוני, דן, יוסי.

לתומר קרן יש זיכרון מצוין, אני בטוחה. כשקוראים את אוסף השירים לילדי הגן שפרסם בספר "דני הולך לגן" אי אפשר שלא להתרגש מן התיאורים המקסימים שמוגשים מזווית הראייה של ילד. ניכר שתומר זוכר היטב את הסיטואציות מהילדות ואיך הרגיש בהן, למשל כשאמא ואבא הביאו לו במתנה בובה זהבה "ואמרתי תודה וקצת התביישתי, איך אמא לא שמה לב שכבר גדלתי?", וגם: "כשאבא מתווכח איתי, זה מרגיש שהוא צועק, אבל הכי מרגיז שהוא תמיד צודק".  

באמצעות דני, ילד שובב ומלא דמיון, נחשפים הילדים אל החוויות המיוחדות של הגיל הרך: יציאה לגן, ביקור בגן חיות ומפלצת החושך שמתחבאת מתחת למיטה. הטקסטים משעשעים את המבוגרים ומנוסחים בצורה שילד מזדהה עם הסיטואציה: הפיל הענק בגודל בית והלטאה בגודל זית, ההמתנה הארוכה ליום ההולדת במושגים של ילדים, הרצון להיות אח גדול לתינוק קטן, החלום להיות גיבור וחזק, הכיף הגדול כשסבתא באה לבקר, ואפילו מה לוקחים לגן הילדים, כולל הדבר הכי חשוב "דני לוקח מאבא ואמא נשיקה בלחיים כדי שתספיק לו האהבה עד מחרתיים".

הדמיון והיצירתיות הפשוטים באים לידי ביטוי בכל שיר ובהחלט מדברים אל הילדים: הצנונית המצוננת שכל היום משתעלת, חבישת הזנב של בובות הארנב כי "בשבילי הוא ארנב הכי אמיתי". עוד שיר שממש עושה חשק לצאת בחורף ולהפעיל את הדמיון: "עננים שבשמיים שנראים כמו צורות, צריך דמיון בשביל לדעת לראות...".  ועוד אחד:

"כשהגשם יורד ונפתחות ארובות השמיים

פתאום נהיה קצת חשוך בעיניים

ואני חושב שזה בגלל אלוהים – הבורא

לא רוצה שאנשים יראו שהוא בוכה".

יהלי בת השלוש ממש אוהבת את השיר הזה, כמעט מדקלמת אותו בעל פה, ולפעמים צוחקת ואומרת: "אלוהים בוכה...". נראה שמצחיק אותה שיש לגיטימציה לבכות אפילו לאלוהים... לאחר קריאת השירים של הספר על פי סדרם, היא אומרת: "עוד פעם את בכיתי", ואני בטוחה שהיא מזדהה עם עניין הבכי של הילדים שמקבל פתאום במה אחרת לגמרי.

אותי מרגש לדעת שהשירים פותחים אפיקי מחשבה אחרים לגמרי עבור הילדים וכן, גםם עבור המבוגרים. כבר אמרנו את הסוד: יש כאן הסתכלות של ילד, וזו הסיבה שהשירים כל כך מדברים אל הילדים. אותו סוד עובד גם כלפי ההורים שזוכרים את עצמם בתור ילדים באמצעות הטקסטים המיוחדים הללו. אני למשל נזכרתי שבילדותי הייתי בטוחה ש"גנב" הוא סוג של חיה דומה לברווז שלוקחת דברים מאחרים...

השוטר, דמות נערצת על ידי ילדים רבים בכל הדורות, מוזכר בכמה שירים: ברשימת המקצועות של האבות – אבא של רוני שוטר, בשיר על השוטר ששומר על החוק, בסיפור על אבא של הילד, שפעם היה הכי חלש בגן, "אבל היום הוא גדול, וכולם מקשיבים לו כשהוא מדבר, טוב מה החוכמה? אבא שלי שוטר!".

עכשיו רק נותר לשאול את תומר קרן: האם אבא שלך באמת שוטר?

ועוד דבר אחרון לפני שמסיימים, הפעם מפי אבא שלומי שהקריא את הספר ליהלי כבר יותר מפעם אחת. למראה פליאתי הוא אמר: "הספר הזה הוא לא כמו השטויות הרבות שמקריאים לילדים". אתם כבר יודעים את הסוד.

מחיר קטלוגי: 35 שקלים.

מחיר לגולשי פורטל "את זה": 27 שקלים.

לרכישה: 054-4605144, [email protected]

מיועד לגיל: 2-6 

כתיבה: תומר קרן

איורים: טטיאנה מיחאננקו

הוצאה: רכגולד דוד ושות'

נושא לימוד: חוויות יומיומיות: רגשות, פחדים, מזג האוויר, יום הולדת, איברי גוף, חום ואהבה.   

שמות הילדים: דני, איילת, רוני, דן, יוסי.

עוד שירים וסיפורים מקוריים של תומר קרן:

למה הלימון חמוץ וצהוב?

פרח במתנה

סרט בראשי

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים