מה בפורטל?

פאזל ללימוד אותיות וצבעים

גם אם השוק מוצף בפאזלים של התאמת אותיות למילים שפותחות בהן, אין כמו פאזל תוצרת בית שמכינים יחד עם הילדים. אפשר לשחק עם ילדים בגילאים שונים יחד - הגדולים יתאימו אותיות והקטנים יתאימו את הצבעים. הדפיסו, גיזרו, הדביקו והתאימו, ואפשר להכין את זה כמתנת יום הולדת לילדים בגילאי 2-6. ויש גם פורמט של פאזל גדול במיוחד לגננות

יעל צמח-גרינשפון 12.11.12

זיכרון ילדות מתוק מחזיר אותי אל ערבי שבת חורפיים, בעיקר כשירד גשם שוטף והרוחות סערו. לאחר הארוחה המושקעת של אמי, נהג אבי ז"ל להתכרבל בשמיכת הפוך, להתפעל מעונג השבת ואז להכריז בקול רם: "א'", בדיוק כמו שפותחים את המשחק "חי, צומח דומם". כל ילד בתורו אמר מילה אחת שמתחילה באות א', ורק אז היה מכריז אבי את האות השנייה (לא בהכרח לפי סדר הא"ב, אם זכרוני אינו מטעה אותי....). עד היום כשאני שומעת את האות "א", אני כמעט אומרת בקול רם באופן אוטומטי: "אריה"...... בזכות משחק זה, עוד לפני שהגענו לגן חובה, למדנו להתאים את צלילי האותיות למילים שפותחות בהן בעל פה. כך למדנו על אות פותחת.

אמי הכינה אותנו למשחק התאמת האותיות לצלילים ולמילים במהלך השבוע. היא הכינה מבריסטול חלקי פאזל שמורכבים משני חלקים – חלק של האות בדפוס וחלק של חיה/אביזר/איבר שמתחיל באותה אות.

לימים, הביאה חברתי כמהה מתנה מקורית: משחק דומה שהכינה במחשב, בתוך קופסת קרטון שקישטה בעצמה. המשחק אהוב על הילדים ועל חבריהם, כדאי שיהיה גם לכם. הכנו במיוחד גם פורמט גדול להכנה של פאזל א"ב בקבוצות, כך שיתאים לגני ילדים.

אורית, גננת עדכנית ומסורה מבאר שבע, האירה את עינינו כי לצורך מודעות פונולוגית, עדיף שהמילה לא תופיע על חלק הפאזל עם התמונה. (כי אז הילד יכול לזהות את האות בשני החלקים ולא להשתמש בצליל המילה ולהסיק בעצמו מה האות המתאימה). אנחנו לקחנו את זה מיד לתשומת ליבנו והוספנו גרסה ללא כיתוב תמונה!

המשחק מתאים למשחק במשפחה עם ילדים בגילאים שונים - פעוטות בני שנתיים יתאימו את הקלפים על פי הצבעים וילדי הגן הגדולים יותר יתאימו אות למילה שמתחילה באותה אות.

פאזל ללימוד א"ב וצבעים

של כמהה ספונים

צריכים את זה

קובץ בסיסי

פאזל א"ב צבעוני  - ליחצו כאן להורדה

או

פאזל א"ב צבעוני ללא כיתוב תמונה - ליחצו כאן להורדה

או:

פאזל א"ב פורמט גדול (לגן) - ליחצו כאן להורדה

או:

פאזל א"ב רקע לבן  - ליחצו כאן להורדה

מספריים

בריסטול או קרטון ביצוע

דבק פלסטי או דבק לבן

יוצרים את זה

מדפיסים את אחד הקבצים: הקובץ הצבעוני או על רקע לבן (6 דפים בגודל A4) או הקובץ בפורמט גדול – אם רוצים חלקים גדולים (22 עמודים בגודל A4) - מתאים לגן ילדים).

גוזרים את הכרטיסיות על פי הסימון ומדביקים על גבי בריסטול או קרטון ביצוע בגודל המתאים.

גוזרים את קו ההפרדה בכל כרטיסייה בעדינות.

משחקים את זה

מספר משתתפים: 1-אינסוף

הילדים מתאימים בין האות למילה המתחילה באותה אות ומחברים את חלקי הפאזל. בהתחלה רצוי להתאים יחד עם הילדים את חלקי הפאזל ולומר בקול רם את שם האות. תוך כדי ההתאמה רצוי לציין בפניהם את המילה ולהדגיש את הצליל הפותח.

כדאי לשתף את האחים הקטנים בני השנתיים – הם יוכלו לחבר בין החלקים על פי התאמת הצבעים. כך הם ייחשפו למראה האותיות מגיל קטן.

לומדים את זה

אותיות א"ב

צבעים

אוצר מילים

עוד ללימוד אותיות הא"ב:

ספר א"ב בלחיצה אחת

שיעור אותיות עם עוגיות טעימות

תפזורת אותיות

מרוויחים את זה

שיפור המוטוריקה העדינה

שיפור ופיתוח הזיכרון

טיפים

מיחזור קופסאות למשחק

אל תזרקו את אריזות הקרטון השונות של המזון, הקוסמטיקה או כלי הכתיבה – אפשר למחזר אותם לאחסון משחקי הקלפים שאתם יוצרים עם הילדים. פשוט מאוד – עוטפים את קופסאות הקרטון בנייר עטיפה ומקשטים עם הילדים. אפשר גם להקליד את שם המשחק, להדפיס ולהדביק על אריזת הקרטון שתשמש כקופסה למשחק שיצרתם.

ניילון מוסיף המון

אם יש לכם אפשרות לניילן את חלקי המשחקים שאתם מכינים עם הילדים (לוח המשחק, הכרטיסים/החלקים וכו') – עשו זאת כמה שיותר מהר.

מצולם: אלון קנדל מתל אביב.

 • להדפסה

 • לוטו סוכות ושמחת תורה

 • מערכת "את זה"13.10.19

 • הדפיסו לילדי הגיל הרך, וגם לאלו שכבר לומדים לקרוא, לוטו סמלים לסוכות ושמחת תורה. הקטנים יתאימו את הסמלים , לגדולים יותר – אתגר קריאה – מתאימים לתמונה את המילה המתאימה! מדפיסים ומשחקים לוטו סוכות
 • משחקים להדפסה

 • בינגו ראש השנה

 • יפעת רוט13.09.19

 • בקליק אחד תוכלו לשדרג את ארוחת ראש השנה המשפחתית ולעשות עם הילדים משהו שונה ומהנה בארוחת החג. בינגו לראש השנה המכיל את סמלי החג וגם הסבר על הסמלים והמנהגים. אם מארחים כמה משפחות, אפשר לחלק לכל משפחה לוח מול המשפחות האחרות. שתהיה שנה מהנה ומלאת זמן איכות עם הילדים
 • גילאי 2-3

 • הווילה הירוקה

 • יעל צמח-גרינשפון17.10.19

 • אם אתם מחפשים וילה מסודרת ומפנקת למשפחה המורחבת (עד 16 איש) – סעו לווילה הירוקה של סמיר בעין אל אסד. הווילה מרווחת, כוללת מטבח וסלון משותף וחמישה חדרים מאובזרים (כולל חדר מקלחת ושירותים צמודים, ארון, מזגן ומקרר קטן בכל אחד). ברחבה בריכה גדולה ונקייה, פינה למנגל, פינג-פונג שולחן וחצר גדולה לאירועים כולל תאורה צבעונית! מתאים לחגיגת אירוע משפחתי או לחופשה של ביחד

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים