מה בפורטל?

ספר: מפלצות מיתולוגיות

מפלצות מיתולוגיות הוא ספר שממגנט את הילדים וגם את ההורים לסיפורי המיתולוגיה היוונית על דמויותיה המרהיבות בזכות איוריה המקסימים של שרה פאנלי דמויות מיתולוגיות מפורסמות (שלא כולן "מפלצתיות" כמו הפגסוס או הסאטיר) וסיפור המיתוס שמלווה אותן בכתיבה נאמנה למקור שמתובלת בהומור וציניות של מתבונן בן ימינו. פורטל הפעלות לילדים "את זה" ממליץ בחום

יעל קשלס 21.06.10

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:6-10

 • כתיבה:שהם סמיט

 • איורים:שרה פאנלי

 • הוצאה:אנונימה

 • תיאור:בספר מוצגות באיוריה המקסימים של שרה פאנלי דמויות מיתולוגיות מפורסמות (שלא כולן "מפלצתיות" כמו הפגסוס או הסאטיר), לצד סיפור המיתוס שמלווה אותן בכתיבה נאמנה ל"מקור" מתובלת בהומור וציניות של מתבונן בן ימינו.

 • שמות הילדים:-

כמי שבחירותיה הספרותיות מושפעות לא פעם מעיצוב העטיפה והאיורים, כשנתקלתי לראשונה בספר "מפלצות מיתולוגיות" בחנות הספרים התמוגגתי ומייד ידעתי שזה ספר שאני חייבת לקנות לילדים. לא יודעת איזה שיקול רציונלי גרם לי לוותר על רכישתו האיפולסיבית והחזרתי אותו למדף הספרים בחנות בתחושת החמצה קשה שהלכה והתחדדה כשחזרתי לחנות לאחר כמה שבועות והוא כבר לא היה במלאי.

בספר מוצגות באיוריה המקסימים של שרה פאנלי דמויות מיתולוגיות מפורסמות (שלא כולן "מפלצתיות" כמו הפגסוס או הסאטיר), לצד סיפור המיתוס שמלווה אותן בכתיבה נאמנה ל"מקור" מתובלת בהומור וציניות של מתבונן בן ימינו.

שני ילדי הבוגרים, תמר (9) ואלון (6) מכירים היטב את סיפורי המיתולוגיה. הם מכירים אותם כל כך טוב, עד כדי כך שבפורים האחרון תמר התחפשה לאיזיס, עליה קראה בספרה של שהם סמית שש גיבורות גדולות (כנרת-זמורה 2008), ואלון התחפש לזאוס אותו הוא מעריץ מסיפורים שונים ובעיקר מהסרט הנפלא "הרקולס" של דיסני. לכן, כשבסופו של דבר הגיע הספר לידינו כמתנת יום הולדת לאלון (מחברו שגיא, פריק מיתולוגיה נוסף) ממש התחלנו לריב עליו. כולם רצו לקרוא את הספר לפני השינה.

בניגוד לסיפורי מיתולוגיה אחרים שיש לנו בבית (וביניהם גם ספריה של שהם סמית בנושא זה - "שש גיבורות גדולות" ו"שישה גיבורים גדולים (כנרת זמורה 2006)" וספריה של רקפת זהר בסדרה "מיתולוגיה יווני לילדים" באיוריו של אבנר כץ, מספיק מבט חטוף בכריכה של "מפלצות מיתולוגיות" ודפדוף חפוז בספר והחושים מתעוררים - האיורים הבלתי מתחנפים (בלשון המעטה) של פאנלי בשילוב טיפוגרפיה (אופן עיצוב האותיות) אותנטית כובשים, מרתקים ושואבים אותנו לתוך הסיפור.

לכל דמות בספר כפולת עמודים מלאה של איור "מפלצת" המקדים כפולת עמודים מלאה של סיפור המיתוס המפלצתי. העובדה שהאיור מקדים לסיפור ומקבל נוכחות מלאה בפני עצמו תורמת לחזות המרשימה של הספר ועיצובה הייחודי של כל דמות גורם לנו לרצות ולהמשיך לקרוא עליה בעמודים הבאים.

כתיבתה של שהם סמיט מלווה בלא מעט הומור וציניות שמציגים את המפלצות כאנושיות יותר ומאיימות פחות. כך למשל כשהמינוטאורוס (חצי פר חצי אדם) האכזרי מסרב לאכל בשר בקר "אני לא אוכל פרות!" ומבקש לטרוף נערים חפים מפשע "נערים! זה מה שמתחשק לי לאכול! רק נערים! ולא אכפת לי אם הם אפויים, מבושלים או מטוגנים".

זהו ספר שלא מספיק לקרוא אותו, צריך להתבונן ולהעמיק בכל ההערות שמלוות את האיורים והטקסט המצויר. גם כשחשבנו שכבר ראינו הכל, גילינו עוד משהו, כך בשער הפנימי המחברת מוסיפה הערה בכוכבית "כל המפלצות הנזכרות בספר זה הינן דמיוניות וכל קשר בינן לבין אנשים אמיתיים, בני משפחה או חברים - מקרי בהחלט".

ובנוסף - כל הכריכה הפנימית של הספר בנויה כחידון מפלצות ענקי, עם איורי המפלצות שעל הילדים להשלים את שם המפלצת מתחת לאיור.

הספר השאיר את הילדים ואותי עם טעם נפלא של עוד, ואכן כאמור, אנחנו ממשיכים להתבונן ולקרוא בו ולגלות הפתעות חדשות. בנוסף הספר מעורר חשק גדול ליצירה בהשראת היצורים האגדיים והאיורים המקסימים.

גם אחרי חודש אלון עדיין צמוד לספר וממשיך לצייר מפלצות ללא הפסקה.

הערכה כללית: *****

מיועד לגיל: 5+  

כתיבה: שהם סמיט

איורים: שרה פאנלי

הוצאה: אנונימה

נושאי לימוד: מיתולוגיה יוונית, פחדים.

שמות הילדים: -.

מחיר: 68 שקלים.

דף יצירה בנושא מפלצות

 • ספרי ילדים

 • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

 • מערכת "את זה"30.04.20

 • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה
 • גילאי 6-10

 • כדורי שוקולד

 • מערכת "את זה"21.06.20

 • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


2 תגובות

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
14 יוני, 2010
ביקורת מעולה! יעל כותבת נהדר

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
14 יוני, 2010
אהבתי

בניית אתרים - בניית אתרים