מה בפורטל?

רמת הנדיב

רמת הנדיב, הנמצאת בין בנימינה לזיכרון יעקב, היא אחד המקומות היפים והנוחים בארץ לטיול עם ובלי ילדים. יעל קשלס ביקרה ארבע פעמים, ובכל פעם חוותה זווית אחרת

יעל קשלס 05.09.10

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:כל הגילאים

  • איזור:זכרון יעקב והסביבה, צפון

  • מיקום:בין בניימינה לזכרון יעקב

  • טלפון:04-6298111

  • אתר:רמת הנדיב

זו הפעם הרביעית שאנו מטיילים ברמת הנדיב, ובכל פעם אנו חווים חוויה מסוג אחר. במרומו של רכס הכרמל נמצאת פנינה של טבע, המוקדשת להנצחת זכרו של הברון בנימין (אדמונד) דה רוטשילד. במקום גן זיכרון, מרכז מבקרים, בית קפה ומגוון מסלולי הליכה מקסימים בדרגות קושי שונות.

אחרי שביקרנו במקום פעמיים במסלולי הליכה ידידותיים לילדים, בחרנו בפעם השלישית להקדיש את הביקור לגן הזיכרון. אחרי שלוש דקות בערך, תמר עיקמה את פרצופה, באופן שרק נסיכות מפונקות יודעות לעשות ואמרה: "אוף אמא!", ועוד לפני שהספקתי להריץ בראשי את כל האפשרויות על מה ולמה התלונה העומדת לצאת מפיה, היא הוסיפה ואמרה: "למה דווקא היום לא הבאנו צבעים ודפים?!".

תמר בהחלט צדקה - המקום אכן מרהיב ומעורר השראה. באותו הרגע הבטחתי לתמר שנחזור במיוחד עם כל הציוד הנדרש כדי לצייר בגנים אלו. גני הזיכרון הם מיוחדים ויפים באופן בלתי רגיל. יש בהם שילוב של צמחייה מקומית עם צמחים ייחודים מארצות רחוקות, והאופן שבו הם מסודרים זורם ונעים לעין בשונה מאוד מהגנים האירופיים המאופקים. ניתן להקיף אותם בחטף בשעה קלה, אך גם להעמיק ולבלות בהם עד חצי יום, ולכן הם יכולים להיות יעד מרכזי או יעד נלווה למסלול בסביבה.

לפני שבוע, מימשתי את הבטחתי ונסענו לבלות בגני הנדיב בפעם הרביעית. הצטיידנו הפעם באופן מקצועי: קונוסים, ניירות איכותיים, צבעי אקריליק, מכחולים במגוון גדלים, פלטות, גירי פסטל וצבעי שמן-פסטל, מים לשתייה ולניקוי המכחולים וכלי למים.

בכניסה לגן רכשנו חוברת מיוחדת המיועדת לילדים: ליווי הסיור בגנים תוך למידה על העצים המיוחדים. בחוברת המאוירת על ידי יוסי אבולעפיה ומלווה בטקסט מאת דתיה בן דור ("איך זה להיות עץ?") יש מפה של הגן ובה מסומנות 10 עמדות בהן ניתן להניח את המחברת ובעזרת עפרון או צבע קריולה פשוט להעתיק תבליט של עלה עם שם העץ לידו. הפעולה מהנה ומעניינת, גם מציאת העמדה וזיהוי העץ וגם ההעתקה של התבליט מעניקות רובד נוסף לבילוי בגן. כמובן, אחרי שנושא העצים מיצה את עצמו אלון השתמש בדפים הריקים שבחוברת לציור הנוף.

תוך התבוננות במפה שבחוברת תמר ואלון בחרו לשבת ולצייר בשני מקומות בגן - גן המפלים וגן הוורדים.

בזמן שהילדים מציירים את הנוף הם למעשה לומדים להתבונן בו מחדש. הם לומדים על המרחב שסביבם, על עומק וצבע, הם לומדים להתמודד גם עם כישלונות ("לא הצליח לי") ואיך לצאת מהם בהצלחה. אני מסבירה להם שגם אם הציור לא יפה בעיניהם, או לא דומה לנוף המקורי, הוא עדיין נכון, כי מה שיצא באותו הרגע מושפע גם ממזג האוויר, מהתחושה, מהאווירה ומהתוצאה, וזה לא הכל. לתפיסתי, במהלך הציור בשטח הילדים חווים מעין מדיטציה, הם עסוקים בהתבוננות בטבע ובעצמם ורוכשים כלים אמיתיים לחשיבה מעמיקה ויצירתית. זה מה שקרה לילדים שלי בגני הנדיב.

עוד: גני הזכרון מתאימים גם לטיול עם עגלות ילדים ולנכים, ויש בהם חלק המוקדש לעיוורים.

איך להגיע: בין זיכרון יעקב לבנימינה, על כביש 652. השילוט מפנה מערבה אל רמת הנדיב. (יש מפה באתר האינטרנט)

שעות פעילות:

ימים א' – ה' 08:00 – 16:00

ימי ו' וערבי חג 08:00 – 14:00

שבתות וחגים 08:00 – 16:00

תגובות הקוראים


תגובה אחת

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
23 ינואר, 2011
היינו שם אתמול, היה מקסים!!הבאנו איתנו דפים וצבעים, הסתובבנו בגנים, ראינו את הסרט על הברון, ביציאה מהגנים, יש גן שעשועים מקסים! והכי חשוב נשארנו עם טעם של עוד!!!היה כייף!

בניית אתרים - בניית אתרים