מה בפורטל?

לילה חשוך אחד

הספר "לילה חשוך אחד" שופך אור מצוין על נושא פחדי הלילה של הילדים באמצעות הפעלת הדמיון של ילדים מגיל שלוש, חזרות, חריזות, טקסט קצר וקולע ואיורים מתאימים.  מערכת "את זה" ממליצה בחום, אל תסתכלו על הכריכה, אלא אל תוך הספר

יעל צמח-גרינשפון 29.06.10

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:3-6

  • כתיבה:אורה איל

  • איורים:אורה איל

  • הוצאה:פועלים

  • תיאור:חנה בננה מנסה להירדם, אבל ערימת הבגדים נראית לה בכל פעם כחיה מפחידה אחרת.

  • שמות הילדים:חנה בננה.

 

מיועד לגיל: 3-6

כתיבה: אורה איל

איורים: אורה איל  

הוצאה: פועלים

תיאור: חנה בננה מנסה להירדם, אבל ערימת הבגדים נראית לה בכל פעם כחיה מפחידה אחרת.

נושא לימוד: פחדים, רגשות, דמיון

שמות הילדים: חנה בננה.  

יש לי קטע מיוחד עם הספר "לילה חשוך אחד": בני הבכור, כיום בן 12, קיבל את הספר לכבוד יום הולדתו השלישי. משהו באיור בשחור לבן על כריכת הספר לא נראה לו, והוא ממש לא רצה לקרוא את הספר. האמת? גם אותי האיור לא פיתה, ומדפדוף ראשוני חטוף ראיתי שכל הספר מאויר בשחור-לבן כך שגם אני לא התפתיתי לשכנע את הבן לקרוא דווקא סיפור זה. אני מודה שלא פתחתי את הספר לקרוא את הספר אפילו פעם אחת, גם לא כשהבן השני הגיע כבר לגיל המתאים. כך שכב הספר תשע שנים בין הספרים האחרים שזכו להיקרא לפי תור מדי ערב.

יום אחד, הביאה הקטנה בת השלוש את הספר "לילה חשוך אחד" מספריית הגן, וכבר באותו ערב דרשה לקרוא אותו. מכירים את תחושת הפספוס? כך חשתי מקריאה ראשונה. הילדה מצידה רצתה מייד לקרוא את הספר שוב, ואני לא התנגדתי, כאילו רציתי להשלים את כל אותן קריאות שפספסתי עם הבנים הגדולים. היום, כבר חצי שנה אחרי הקריאה הראשונה, הספקתי לקרוא לה את הסיפור על חנה בננה עשרות (!) פעמים, כאילו כפיצוי.

הספר עוסק בנושא הפחדים בדיוק מנקודת המבט של ילדה בעלת דמיון מפותח, כמו ילדים רבים, שבחושך נדמה לה שערימת הבגדים היא דמות מפחידה.

חנה בננה פושטת בגדיה ומניחה אותם על הכיסא בחדרה. היא הולכת לישון ולא מצליחה להירדם כי נדמה לה שיש פיל מפחיד בחדר. היא מדליקה את האור ורואה שאלו בעצם בגדיה ומניחה אותם הפעם על השידה. שוב חנה בננה מסירה משקפיה, מכבה את האור, כמעט נרדמת ו....שוב פוחדת מהדמות המפחידה שהפעם נראית לה כמו מפלצת. שוב חנה בננה מגלה שאלו בגדיה ומעבירה אותם, הפעם הם נראים לה כפרצוף (מפחיד כמובן...) וכן הלאה.

בסוף חנה בננה מכניסה את הבגדים לארון ונרדמת לזמן הקצר שנותר עד הבוקר.  בבוקר חנה בננה לא זוכרת היכן הבגדים, הילדים מוזמנים להזכיר לה.

אחרי הקריאה בספר ברור מדוע נבחרו איורים בשחור-לבן – זו הדרך הטובה ביותר להמחיש את הצל של הבגדים שבחושך נראים כמו חיה מפחידה.

הטקסט בכל כפולת עמודים קצר, ארבע שורות בסך הכל, הדמיון בין הסיטואציות מודגש באמצעות חזרות בטקסט כמו שילדים אוהבים. החזרה כל כך קולעת ומתנגנת, עד כדי כך שהילדה בת השלוש שלי מדקלמת:

חנה בננה מסירה משקפיים

חנה בננה מכבה את האור

שוב חנה בננה עוצמת עיניים

היא כמעט נרדמה והתחילה לנחור

האחים הגדולים מצידם כבר שמעו את הדקלום בעל פה ויודעים לדקלם את השורות הללו...

יש לי רק הערה אחת קטנה שקשורה לסיפור – חנה בננה פושטת בגדים ולובשת פיג'מה בלי להתקלח.... למזלי הילדים לא התעסקו בזה ולא שאלו מדוע היא לא מתקלחת לפני השינה, כמו שהם רגילים במשך שנים.

מה שהילדה שאלה ועדיין שואלת בתמיהה בכל פעם שקוראים את הספר: "אמא, למה היא לא שמה את הבגדים בכביסה?". צודקת בשאלה, כי הרי כך היא רגילה...

הספר "לילה חשוך אחד" חזר לספריית הגן, והספר ששכב בביתנו תשע שנים "קם לתחייה", עובד שעות נוספות ובהחלט עושה את העבודה בכל מה שקשור לפחדים בעיקר בחושך. יום אחד, כשכיביתי את האור בחדרה מוקדם מדי, לפני שנרדמה, היא אמרה: "מה, את חושבת שאני חנה בננה?"....

מיותר לציין שהספר מומלץ בחום רב, הן על ידי בליווי התנצלות שזו לא היתה אהבה ממבט ראשון ובטח מצד הילדה הקטנה.

עכשיו אנחנו מחכים לספר "בוקר בהיר אחד"

מחיר: 49 שקלים.

הערכה כללית: *****

  • ספרי ילדים

  • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

  • מערכת "את זה"30.04.20

  • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים