מה בפורטל?

הילד שלא ידע פחד

בעזרת ספר גדול, שני שחקנים, בובות מנייר אורז וצלליות מקסימות, הצליח תיאטרון "המפתח" להעביר מסר חשוב על עניין הפחדים האמיתיים של כולנו. האגדה בהשראת האחים גרים מועברת באמצעות אביזרים בסגנון POP-UP (הנדסת נייר) במקצועיות רבה ובאמצעים ייחודיים

יעל צמח-גרינשפון 23.12.09

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:3-10

  • איזור:כל הארץ

כתיבה ובימוי: דקלה כץ

משחק והפעלת בובות: אבי זליכה ודקלה כץ

עיצוב בובות: אירנה ליצקי

עיצוב תפאורה ואביזרים: ויק ציקון

עיצוב תלבושות: דלין בארי

מוזיקה מקורית: יוליה דוכובני

עיצוב תאורה: זיו וולושין

"יש אנשים שמפחדים מחושך, או מחיות טורפות, מעכבישים, מסיפורים על שדים ומכשפות, מאנשים זרים, ממקומות סגורים, אפילו מקולות או צללים של דברים לא ברורים, אך הסיפור שלנו הוא על ילד שלא פחד מכלום, ממש משום דבר…".

כך נפתח סיפור מסעו של סטואי וכלבו האהוב גוץ בחיפוש אחר הפחד. בשדה ירוק ליד אגם כחול הם פוגשים איש זקן, עם עדר כבשים פטפטניות, שמחפש אחר כבשה חמישית אבודה. האיש מספר על יצור נורא שגר בטירה, "אף אחד לא ראה אותו, אך מספיק לשמוע את ה'סקווינק' שהוא משמיע כדי לדעת שהוא באמת יצור מפחיד...". סטואי וגוץ יוצאים בעקבות ה'סקווינק'  ומגיעים אל טירה גדולה ומסתורית - טירתו של ענק הקפיץ. הם מגלים ענק, כלל לא מפחיד ושה'סקווינקים' המפחידים הם צלילי קפיציו ההולכים ומחלידים. הענק מספר שהדבר היחיד שיחזיר לו את כישרונו להפחיד הוא ספריי נגד חלודה שנמצא אצל קונץ – המדען האיום שבנה אותו. לענק הקפיץ יש עסקה – פחד תמורת ספריי. הוא מציע לסטואי להרחיק עד לקצה השני של הכפר, למעבדה של קונץ, שם נמצא הספריי ושם, ברגע שיראה את קונץ הנורא, הוא יגלה מה זה פחד בלי שום בעיה.

המסע של סטואי וגוץ מוביל אותם למקומות שונים ומשונים, אך את הפחד סטואי מוצא במקום שכלל לא חשב עליו.

סטואי וגוץ מטיילים בתוך ספר ענק שדפיו עוצבו בסגנון ה-Pop-up  (הנדסת נייר) ובו כל כפולת עמודים נפתחת לסיטואציה אחרת. הבחירה בשפת הפופ-אפ יוצרת עולם פנטסטי שבו קומקום עשוי נייר שופך תה וספל עשוי נייר מעלה אדים.

 הבובות החמודות והעדינות מאוד שעוצבו מנייר אורז הן דו-ממדיות בהתחלה, כמו ציור מתוך הספר, ובהמשך מקבלות חיים והופכות לבובות בעלות נפח.

השחקנים מוכשרים מאוד, וניכר שלמדו בובנאות על פי ההקפדה לשמור על הריכוז לאורך כל ההצגה (וזה לא ברור מאליו!).

ההצגה עשויה לעילא ולעילא – החל משלב בחירת הנושא – פחדים, שמטריד לא מעט ילדים, וכלה בביצוע ובאופן ההגשה הייחודי והמפתיע המעיד על מקצועיות.

כהרגלי, הכשרתי את הקרקע - לפני שנכנסנו להצגה, שאלתי את שני בניי (7,11.5) מה מפחיד אותם. "שום דבר", ענו הגברים הקטנים. ובכל זאת? חושך, עונש מהמורה, פציעה במגרש הכדורגל? שום דבר. בעזרת ההצגה המוצלחת של תיאטרון המפתח, והזדהות עם הדמות של הילד שלא ידע פחד, הם הבינו לעומק מהו פחד, ובעיקר – שמותר ולא בושה לפחד. עכשיו תורכם.

לאחר ההצגה העניקו השחקנים הזדמנות לילדים לחוש את הבובות, הסבירו בהרחבה על הנדסת הנייר ועל האגדה של האחים גרים ובהחלט האזינו לרשמים.

יוצרי ההצגה

דקלה כץ – בוגרת החוג לקולנוע וטלוויזיה אונ' ת"א במסלול תסריטאות. כתבה תסריטים לערוץ "הופ קטנטנים" ותסריטים תיעודיים במסגרות שונות. הקימה את תיאטרון המפתח ב- 98' ומאז יוצרת במסגרתו. במהלך השנים התמחתה בבובנאות (יצירה והפעלה) במסגרות שונות. 

אבי זליכה –בוגר החוג למשחק באונ' ת"א. שיחק בתיאטרון חיפה בהפקות "גטו" ו"טייבלה והשד שלה", ביים את הצגת הילדים "אגדת נוצת הזהב", עוסק בדיבוב סדרות מצוירות ובפרויקט הכנה לצפייה בתיאטרון של ילדים ובני נוער. הקים את תיאטרון המפתח ב- 98' ויוצר במסגרתו. במהלך השנים התמחה בתיאטרון פיזי בביה"ס לתיאטרון הגוף על פי שיטת ז'ק לקוק והופיע בפסטיבל עכו כחבר יוצר באנסמבל בהצגות הרחוב "מזל" ו"בית הכיסא".

לפרטים: 054-4651131, 03-6956061, [email protected], www.key-theatre.com

הקהל מדרג את זה

"עושים הרבה כבוד לקהל היעד. זה מתבטא בלבוש שאינו בלוי ואינו מקומט, בתפאורה, במקצועניות, בהפעלת הבובות במיומנות, ביצירת האווירה ובכלל בהתייחסות".

נעמי פז, גננת בדימוס.

*****

  • מופעים וסרטים

  • מלכת השלג

  • מערכת "את זה"29.11.18

  • מופע קרקס תיאטרלי על הקרח לכל המשפחה המבוסס על האגדה הקסומה "מלכת השלג" של הנס כריסטיאן אנדרסן . חוויה עוצרת נשימה הכוללת החלקה וירטואוזית על הקרח, אקרובטיקה, תלבושות, פעלולי קרקס מרהיבים ושלג אמיתי שיורד על הבמה. חנוכה 2018 , בין התאריכים 30.11.18-11.12.18 ברחבי הארץ. מופע חובה מניסיוננו 

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים