מה בפורטל?

יצירה והפעלה בעץ

לעצים תפקיד חשוב בחיים שלנו כבר בילדות, והכי נחמד לגלות שאפשר ליצור מחלקיהם יופי של יצירות. לכבוד ט"ו בשבט, חג האילנות מגלה מיקי אינהורן-נלקנבאום, חובבת עצים מושבעת, בקול רם, כל מה שצריך לדעת על חשיבות העצים בחיים ובעולם הילדים.

מערכת "את זה" 06.06.17

עוד כילדה בעודי משחקת בגזרי עץ ויוצרת מהם יצירות כמיטב הדמיון ששרה עליי כבר אז, הזדהיתי מאוד עם דמותו של סבא ג'פטו שהחליט ליצור את בנו אהובו "פינוקיו" דווקא מעץ ולהפיח בו חיים. סבא ג'פטו ודאי ידע שלעץ יש חיים משלו.

גם אני נשביתי בקסמיו של העץ. עוד בלימודי התיאטרון שלי באוניברסיטת תל אביב וגם לאחריהם שעה שהתמחיתי בתיאטרון בובות ככלי טיפולי לילדים בעלי צרכים מיוחדים שבה העץ את ליבי. יצרתי יחד עם הילדים בובות ענק, ומריונטות מגזרי עץ מה שהפך לתיאטרון של ממש כשכל ילד הנפיש את יצירתו ויצק חיים במריונטה שלו.

כשחיפשתי את הקרבה לטבע נוכחתי לדעת שילדים אוהבים מאוד את העיסוק בעץ. את צעצועי העץ הפשוטים, אותו סוס נדנדה, אותו ברווז על גלגלים.

העץ בכל תחומי החיים

מהם סגולותיו של העץ שהוא שובה את ליבנו גדולים כקטנים?

העץ הוא אחד מחומרי הגלם העיקריים בשימושו של האדם ומאז ומתמיד היו מועילים לו. למעט היותו נותן פרי, מהווה העץ מקור ליצור תבלינים ולתרופות.

בתרבויות העולם השונות נוהגים להעצים את חשיבות העצים. היהודים חוגגים את חג האילנות ואלו הנוצרים נוהגים לשים עצי אשוח בחג המולד ולקשטם. במרכזן של הדתות והמיתולוגיות, העץ הוא זה שמקשר בין האדם לשמיים. העץ נמצא במרכזו של היקום. העץ הוא הסמל המקשר בין האדם לבין אדמתו ומכאן גם שהוא מואנש הן בספרות והן באומנות. לעץ מיוחסות תכונות של חוכמה, של הגנה ושל יציבות.

האדם האדיר את העץ. לא רק שיצר ממנו רהיטים ומוצרים פרקטיים כי אם הקיף ומילא את עולמו הרוחני ביצירות מן העץ. כלי מוזיקה רבים נוצרו מעץ כמו הנבל הכנור וכ"ו שהנעימו ומנעימים לאדם את קיומו בעולמנו.

העץ הוא חומר נגיש. קל להשגה ונעים למגע, ולכן בני האדם כל כך אוהבים ליצור בו.

העץ הוא חומר מן הטבע ובעצם היותו כזה נבנו ממנו בקתות למחיה לבני אדם וכן בעלי החיים גודרו בגדרות עץ לשם הגנה מפני טורפים. בתים נבנו על עצים לשם הגנה מפני חיות. במקומות נידחים בעולם אף נבנים בתי כלונסאות על מקורות מים ונהרות. ריהוט פנים הבית עשוי אף הוא מעץ - מהשולחן רחב הידיים הענק שהוצב במטבח ועד לכלי הבית לאחסון שרובם עוצבו מעץ ועד דרגשי המיטות.

במהלך השנים הפך העץ ממוצר פרקטי פונקציונלי שמככב בחיי היומיום למושא חשוב ועיקרי גם באומנות. מעצבי רהיטים החלו מעצבים בעץ את יצירותיהם ופריטים יוצרו כיד הדמיון הטובה על יוצריהם. אבל לא רק. העץ הלך ורקם גידים באומנויות השונות. כלי מוזיקה נבנו מעץ ומריונטות נוצרו לתיאטרון ואומנים רבים התהדרו ביצירות ובדמויות מרשימות אותן יצרו בעץ.

נראה כי לעץ תקופת פריחה משלו גם לפי התערוכה "שירת המכונה".

יש אומנים היוצרים בעץ יצירות פרקטיות כמו צעצועים שהם לא לתצוגה כי אם לשימוש ומשחק לילדים. יש יוצרים המעדיפים להשתמש בעץ במראהו הטבעי מבלי לחתוך בו באופן מסיבי כי אם לשמר בצורתו את אותן צורות מן הטבע.

האהבה לעסוק בעץ בתחומים רבים כנראה נובעת מעצם היותו של העץ מקבילה לחייו של האדם: ”כי האדם עץ השדה". כשם שהעץ מתקשה לשרוד ומתגבר על התלאות והקשיים כך האדם כמו העץ. מכאן גם כנראה חיבורו של האדם ועיסוקו בעץ.

עץ בשימוש היצירה

העץ מהווה חומר נפלא ליצירה. קיימים עצים שונים שהם רכים יותר שמהם יוצרים יצירות שונות.

בתרבויות העולם השלישי, שם ממחזרים הכל, אפשר לראות ילדים שמרכיבים את המשחקים והצעצועים האישיים שלהם מעץ: בעזרת מקל עץ הם מגלגלים כדור, מעץ שטוח יעשו עגלה שעליה ישבו ויובילו זה את זה. משחקי הג'ולות שלהם מתבצעים מעל גבי קרשי עץ שבהם נוצרו גומות עבור המשחק.

בתקופות קדומות היו רוב צעצועי הילדים עשויים מעץ כי זהו חומר נגיש וקל ליצירה וידידותי לסביבה. אפשר לעגל אותו, להקצותו וליצור בו כיד הדמיון. מכאן גם אהבתם של הילדים את צעצועי העץ – קוביות העץ בגדלים שונים, או צעצועי עץ דינמיים שניתן להתנדנד עליהם כמו סוס עץ, נדנדה, ברווז על גלגלים או תיבת קוביות מתניידת.

עצות פרקטיות למגע ויצירה עם עץ

המגע והיצירה בעץ יכולים להיעשות עם הילדים ברמות שונות ומחלקים שונים של העץ – עלים, ענפים, גזרי עץ וכמובן הפירות של העצים השונים כגון איצטרובלים ואגוזים.

גילאי 0-2

צעצועי עץ התפתחותיים – קוביות בגדלים שונים, מתקני השחלה עם חרוזים גדולים, פאזלים מעץ, ספרי עץ וכו'.

הוראות זהירות – בידקו מדי פעם את חלקי העץ בייחוד עבור תינוקות. יש בשוק צעצועי עץ באיכות ירודה שעלולים להיות מסוכנים כי הם לא מהוקצעים עד הסוף.

גילאי 2-6

איסוף והדבקת עלים שונים

צביעת קופסאות מעץ

משחקי קופסא, פאזלים

גילאי 6-8

בניית מודלים מעץ על ידי תרשימים מכוניות, מטוסים ספינות ואף יצירות מתניידות.

גילאי 8-13

יצירות מעץ מורכבות תוך כדי שימוש בפטיש ומסמרים ואף לצבוע את יצירתם.

ככל שרמת הגיל עולה, כך גדלה המיומנות ומתאפשר שימוש רחב יותר במוצרי העץ.

רעיונות ליצירה ולהעשרה בנושא העץ וחלקיו:

יוצרים סירות מעלים

חידון עצים

משחקי עלים ועצים בטבע

 • בלוגים

 • מהי באמת הלמידה מרחוק?

 • יעל צמח-גרינשפון27.05.20

 • מהי באמת למידה מרחוק? מהם הצירים העיקריים שלה ומהם התנאים להצלחתה? יעל צמח-גרינשפון, מגדירה את המטרה, את הדרכים ואת האנשים שמאחורי הקלעים ומתארת את שלוש הצלעות של משולש שיתוף הפעולה – הגורם האנושי המכוון (מורים ואנשי חינוך בשיתוף הורים!), החברות המפעילות את הפלטפורמות הטכנולוגיות ללמידה מרחוק (משרד החינוך, הרשויות המקומיות, העמותות) והתלמידים. העצמת מורים-הורים-תלמידים בישראל 2020
 • הבלוג של מיקי

 • ילדים שוזרים פרחים

 • מערכת "את זה"30.05.19

 • שזירת פרחים היא חוויה אסתטית מעצימה של יצירה, לימוד והנאה. אפשר בקלות לארגן פעילות משותפת מגבשת של הורים וילדים לקבלת קישוט לתפארת הבית לקראת שבועות. מיקי אינהורן-נלקנבאום מסבירה את היסודות ביצירת זר פרחים, מעניקה טיפים ועצות ומפרטת את החשיבות של שזירת פרחים לילדים. הפעילות מתאימה לבית, לחצר,לגן ולכיתה ולימי הולדת
 • כל הגילאים

 • כדורי שוקולד

 • מערכת "את זה"21.06.20

 • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


תגובה אחת

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
22 אוקטובר, 2010
צעצועי עץ מדהימים שאפשר לצבוע ביחד עם הילדיםhttp://www.miki-levin.co.il

בניית אתרים - בניית אתרים