מה בפורטל?

ספר: שמניק

בסיפור פשוט עם איורים מקסימים לומדים ילדים בגילאי 3 ומעלה על הדרך של הזית עד הפיכתו לשמן זית וגם על חברות ועל אומץ. לכבוד עונת המסיק וחג השמן ממליצה מערכת "את זה" על הספר "שמניק" 

יעל צמח-גרינשפון 22.11.10

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:3-10

 • כתיבה:יפה שנברון

 • איורים:יפה שנברון

 • הוצאה:סביון

 • תיאור:סיפורו של שמניק, הזית הקטן שסירב להפוך לשמן זית כמו כל חבריו הזיתים, תוך כדי הכרת עולם הזיתים מהגידול בכרם ועד הפיכתם לשמן זית.

 • שמות הילדים:-

שמניק הוא זית קטן וחמוד, שנראה ממבט ראשון כמו כל הזיתים. הוא גר במושב קטן- מושב חגור- בכרם זיתים. שמניק נראה כמו סמיילי, וכבר בתחילת הספר הוא מצויר על רקע עצי הזית הרבים בכרם. הילדה בת השלוש נדלקה על שמניק וכינתה אותו "צוציק". היא זיהתה אותו מבין כל הזיתים על פי הנעליים הצהובות שבלטו על רקע הירוק של האיורים, וחיפשה אותו בכל כפולת עמודים.

בטקסט קצר וקולח מתארת יפה שברון את משפחתו של שמניק ואת החברים = הזנים הרבים של הזיתים – ארבקינה, מנזלינו, פיקואל, ברנע, לצ'ינו, נבאלי ועוד, אני שברתי את השיניים אבל קראתי את כולם! בינתיים הילדה חייכה אל הזיתים החייכנים בעמוד.

אחרי תיאור של החברותא בקרב הזיתים בכרם, מתואר היום המיוחד – יום המסיק. תוך כדי הסיפור הדגשנו שגם מטע של זיתים נקרא "כרם", בדיוק כמו כרם ענבים, ואז הצטרף אלינו בן השמונה שהבין שלומדים כאן משהו חדש, למרות שהסיפור מנוקד ובעל איורים חייכניים כמו בספרים לילדים קטנים. הוא אמר ששמניק הוא בעצם בוב ספוג אבל לא מרובע אלא מעוגל והמשיך לקרוא איתנו.

יום המסיק מתואר לפרטי פרטים, כולל תהליך הניעור של הזיתים בעזרת המנערת, היריעות שנתלות בין העצים והשלט הרחוק בידיו של ארז החקלאי. שוב חוזרים לסיפור הדמיוני, שבו כל הזיתים שמחים חוץ משמניק שמסרב להפוך לשמן. שמניק מוצא חן בעיני הילדים כי הוא חומק מהמנערת, מתחבא ונותר על העץ לבדו ללא חברים. שמניק עצוב ובודד, אבל סוף טוב הכל טוב – שמניק מכיר את העץ שעליו גדל – שמנדריק. הילדים התפוצצו מצחוק לשמע השם של העץ. אני התמוגגתי מהקרבה לשם "שמניק" שהוא בעצמו סוג של הברקה.

שמניק מפנטז בקול רם על ארצות רחוקות שאליהן הוא רוצה לטוס ולטייל בהן. הוא והעץ נעשים חברים טובים שמשתפים זה את זה. שמניק מבטיח לשלוח מכתבים, וכדי להתאים את הסיפור הדמיוני לתקופתנו – הוא גם מבטיח לשלוח מיילים. בן השמונה חייך לעצמו וגם אני. הקטנה לא ממש הבינה.

זהו סיפור שמעניק ידע ומעשיר את הילדים בכל מה שקשור לזיתים ומסיק, אבל מעבר לכך – מדבר על חברות אמיתית, על אומץ להיות שונה ומיוחד.

בסוף הספר הסבר מונחים קשים כמו מסיק, כרם, מנערת, יריעה, שמנדריק, סרבן, ואולי היה שווה לשקול להציב אותם בתחתית העמוד ולא בסוף הספר. ועוד הערה קטנה שאולי שווה להתייחס אליה במהדורה הבאה: שם הזן "סורי" נקרא כך בטעות, המקור הוא זן צורי משום שהוא מגיע מצור ולא מסוריה. הטעות הזו השתרשה היטב, ולכן כדאי לפחות לכתוב צורי ובסוגריים סורי.

עכשיו הקטנה בת השלוש אוכלת זיתים אחד אחד ומציינת בפי האח בן השמונה: "זה עוד שמניק, הוא לא הפך לשמן זית". אין ספק שהנושא של זית-שמן-מסיק הוטמע היטב במוחה.

ניתן להשיג בבית הבד שמנא.

מיועד לגיל: 3-8

כתיבה: יפה שנברון

איורים: יפה שנברון

הוצאה: סביון

תיאור: סיפורו של שמניק, הזית הקטן שסירב להפוך לשמן זית כמו כל חבריו הזיתים, תוך כדי הכרת עולם הזיתים מהגידול בכרם ועד הפיכתם לשמן זית.

נושא לימוד: שמן זית וזיתים, אומץ, כל אחד הוא מיוחד.

שמות הילדים: -

מחיר: 40 שקלים.

 • מוצרים מומלצים

 • סקר ספרי חורף

 • מערכת "את זה"10.11.20

 • כמה כיף להתכרבל בפוך ולקרוא ספרים, והחגיגה כפולה כשמדובר על ספרים העוסקים בכל מה שנעשה בחוץ בעונה הקרה. ריכזנו ספרי ילדים שעוסקים בחורף בהיבטים שונים לבקשת גננות רבות שמלמדות את נושא החורף מגיל קטן, ריכזנו ספרי ילדים העוסקים בכל מה משקשור בחורף: תופעות טבע של גשם, שלג, ברקים ורעמים, בגדי חורף, היערכות החיות לחורף, חיות שיוצאות בחורף ועוד.
 • ספרי ילדים

 • שבוע הטיול-כיף שלי עם המשפחה

 • יעל צמח-גרינשפון26.10.20

 • רוצים לטייל בארץ ישראל מהבית ולקבל חשק אמיתי לצאת לחופשה משפחתית? מתכננים להכיר לילדים כמה אתרים ידועים מדרום ועד צפון? הצטרפו למסע הפשוט והמקסים של משפחת לוי בירושלים, בכינרת ובים המלח, בחרמון ובתל אביב. הספר מעניק ידע על ישראל, מטמיע את ערך הישראליות והאהבה לארץ ופתוח פתח לזמן איכות של ההורים והילדים המתחיל בבית ומסתיים בחופשה מיוחדת. ספר שלישי בסדרת שבוע הכיף עם הילדים
 • גילאי 6-10

 • מיומנויות דיגיטליות לחיים האמיתיים!

 • יעל צמח-גרינשפון26.11.20

 •   איך מלמדים את הילדים להשתמש ביישומים ישל החיים האמיתיים? ללמוד ולעבוד באופן שיתופי, לדעת לנהל את הזמן באמצעות יומן, לארגן את הידע (קבצים, תמונות, סרטונים)? חושפים אותם ליישומים של גוגל ומיקרוסופט משלב מוקדם ומרגילים אותם להתנהל בדיוק כמו שאנחנו המבוגרים מתנהלים – כל הפרטים

תגובות הקוראים


2 תגובות

תשובה לדורין
09 ינואר, 2015
דורין שלום, אנחנו ממליצים על ספרי ילדים איכותיים על פי התרשמות ילדים, ולא מוכרים ספרים. תוכלי להתעניין בחנויות הספרים לרכיזת הספר שאת מתעניינת בו, ובמקרה ספיציפי זה לברר במושב חגור. 03-9033380

דורין
30 דצמבר, 2014
לכל המשיב,אשמח לרכוש את הספר.כיצד אני עושה זאת. למי אני פונה?

בניית אתרים - בניית אתרים