מה בפורטל?

רעיונות מקוריים למסיבת משקפיים

חשוב מאוד להעניק את מלוא תשומת הלב וההתייחסות לילד או ילדה שמתחילים להרכיב משקפיים. לימור שלומי, גננת ותיקה ומנוסה, המציאה הפעלה מיוחדת לכבוד כל ילד שמתחיל להרכיב משקפי ראייה. המסיבה חווייתית, עם פעילויות תנועה, יצירה והפתעות. במסיבת המשקפיים משתתפים כל הילדים ובעיקר לומדים בדרך חווייתית על החשיבות הרבה של המשקפיים לחיים

מערכת "את זה" 23.03.11

הילד מסרב ומתבייש להרכיב את המשקפיים החדשים? הילדה צריכה משקפיים ולא רוצה ללכת איתם לגן? כדאי לערוך מסיבת משקפיים לכל ילדי הגן או הכיתה – כולם ירוויחו מכך. הילדים יבינו לעומק את הנושא של הראייה והרכבת המשקפיים והילד שמרכיב משקפיים יקבל חיזוק רציני לביטחון העצמי והרבה חום ואהבה מכולם.

לימור שלומי, גננת יצירתית במלוא מובן המילה, ערכה חגיגת משקפיים לגיא בוקרו-פיקרש המקסימה יחד עם כל ילדי הצהרון, והיא מוצגת לפניכם. לימור הגננת מעניקה רעיונות פשוטים וקלים להפעלות במסיבת משקפיים באמצעות פעילויות תנועה, יצירה ובליווי הפתעות ומזכרות מיום האירוע.

תפיסת כדורים

כדי שהילדים יראו כמה הילד החוגג רואה טוב במשקפיים, מעמידים את כולם במעגל סביב מצנח או תמנון חוטים, בעל המשקפיים במרכז ומשחקים בכדור – הילד תופס וזורק ומחזירים לו. אפשר לשחק בכדורים רבים, כך שכולם זורקים על ילד המשקפיים הואו צריך להחזיר במהירות. זו פעילות תנועה ממריצה לכולם. גיא נהנתה מאוד לתפוס את הכדורים של חבריה ולזרוק בחזרה.

יצירת משקפיים לכל הילדים

אפשר לארגן פעילות ליצירת משקפיים לכל ילדי הגן – קונים טבעות קטנות ומנקי מקטרות – כורכים סביב כל טבעת מנקה מקטרות. מחברים את שתי הטבעות באמצעות פיסה קטנה של מנקה מקטרות. כל הילדים מרכיבים את המשקפיים ואפשר להמציא סיפור על ילדי משקפיים ולהמחיז אותו יחד.

בדיקת עיניים קולקטיבית

אפשר לארגן בדיקת עיניים מאחת מרשתות המשקפיים או להעמיד את הילדים בתור ולבקש מהם לומר מה יש בתמונות הרחוקות. זה יכול להיות סינון ראשוני לדעת האם יש חשד לבעיות ראייה אצל חלק מהילדים.

שלט מזכרת לבעל המשקפיים

מניחים במרכז בריסטול, נותנים לילדים כלי יצירה וכתיבה וחומרי יצירה וקישוט ומכינים שלט ענק לבעל המשקפיים. לגיא כתבו: "לגיא באהבה מהחברים בצהרון" בתוך ציור גדול של משקפיים. מזכרת מצוינת!

כתר על הראש

הילד שמרכיב משקפיים הוא מלך ליום אחד, ומלך צריך כתר על הראש. לגיא קנו כתר של נסיכות, ואפשר גם ליצור כתר פשוט – גוזרים בריסטול צבעוני ברוחב 2 ס"מ באורך היקף הראש של הילד, מדביקים מקדימה פיסת בריסטול שעליה כותבים "מלכת המשקפיים". אפשר לצייר משקפיים או לגזור את הצורה שמודבקת על הכתר בצורת משקפיים.

לומדים על משקפיים

חשוב להעביר לילדים את המסר שהמשקפיים עוזרים לכאלה שלא רואים טוב מקרוב או מרחוק. קבצו את הילדים למפגש, והסבירו להם על העין, הראייה ואמצעי העזר – משקפיים:

* חלק מהאנשים זקוקים למשקפיים שעוזרים להם לראות טוב יותר.

* יש אנשים שלא רואים טוב מרחוק, כלומר קשה להם בבירור לראות עצמים שנמצאים רחוק מהם (הם נקראים קצרי ראייה) ויש אנשים שלא רואים טוב מקרוב, חפצים קרובים נראים להם מטושטשים (הליקוי שלהם נקרא רוחק ראיה).

* איך אנחנו רואים? קרני האור חודרות את האישון (=הכתם השחור באמצע העין). ברשתית (החלק האחורי של גלגל העין, החלק הרגיש לאור) מתמקדות קרני האור וכתוצאה מכך נוצרות תמונות – מה שאנחנו רואים.

אם צורת העין לא מדויקת וסימטרית, קרני האור לא יכולות להיות ממוקדות באופן מדויק, ולכן נוצרת תמונה מטושטשת = תמונה שנראית לא ממוקדת.

תפקיד המשקפיים למקד את קרני האור במיקום המדויק על הרשתית כדי שתיווצר תמונה ברורה וחדה.

ספרי משקפיים

במסגרת ההפעלה אפשר גם להקריא ספרים על ילדי משקפיים.

הפתעות לילדים

כמו בכל מסיבה, כדאי לחשוב על חלוקת פרסים קטנים בסיומה: גיא חילקה כדורי שוקולד לכל הילדים. רעיונות שקשורים למשקפיים – לוח מספרים, משקפי משחק, קליידוסקופ קטן.

כדאי להעניק לילד החוגג מתנה מילדי הגן כמו במסיבת יום הולדת.

לומדים את זה

איברי גוף

חוש הראייה

מרוויחים את זה  

חיזוק הביטחון העצמי

שיתוף ועבודת צוות

עזרה והתחשבות

 • הפעלות

 • משלוח מנות אותיות

 • יעל צמח-גרינשפון20.02.20

 • רוצים משלוח מנות שנושא איתו הפעלות עם אותיות לכל גיל? קבלו את הרעיון של יעל צמח-גרינשפון: רישמו את האותיות המרכיבות את השמות הפרטיים ושם המשפחה של מקבלי המשלוח, הדביקו את האותיות על צנצנות ממתקים (מדבקות, אותיות סול או כל רעיון אחר)  וצרפו משימות שאפשר להרכיב מהאותיות (סיפורי תנ"ך למשל).
 • הפעלות חינוכיות

 • תחפושות קבוצתיות

 • מערכת "את זה"16.02.20

 • לקראת פורים ארגנו יום של תחפושות בקבוצות, כדי שכולם ירגישו שייכים לקבוצה. לפניכם רעיונות פשוטים לתחפושות מקוריות שמתאימות לקבוצת ילדים – לגן, לכיתה, לצהרון, לצופים או לעדלאידע עם חברים. השתדלו לשתף את הילדים בהכנת התחפושות ולצעוד יחד בתהלוכות להשלמת החוויה
 • גילאי 6-10

 • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

 • מערכת "את זה"29.03.20

 • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה

תגובות הקוראים


4 תגובות

שושי שושן
05 ינואר, 2014
כתבתי סיפור על חנות המשקפיים שלשם באים בעלי חיים ובוחרים לעצמם משקפיים לפי טעמם. ילד אצלי בגן החל להרכיב משקפיים . גזרתי לילדים מגזרת משקפיים. הם הדביקו דבקיות ובמפגש ישבו כולם עם משקפיים, הילד ישב לידי אני הרכבתי את משקפי הקריאה שלי וסיפרתי את הסיפור. זו היתה חוויה נהדרת לכולנו. לקינוח אכלנו עוגה עם ציור משקפיים שהכינה האמא.

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
01 פברואר, 2012
אני מצטרפת לממליצים על הספר "משקפי השמש של איילת" שהקל מאוד על תהליך קבלת המשקפיים אצל ביתי, ורוצה להוסיף שגם אנחנו ערכנו מסיבת משקפיים בגן וזו היתה הצלחה מסחררת. הזמנו את סופרת הילדים יעל סתת, שכתבה את הספר הנ"ל שעשתה עבודה נפלאה עם הילדים והפכה את ביתי לכוכבת האירוע. אני ממליצה גם על האתר שלה בו מצאתי המון פעילויות בעקבות הספר. www.yaelsatat.co.il,בהצלחה

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
25 יולי, 2011
מקסים!!!!!!!ליאורה, יישר כוח.

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
11 אפריל, 2011
מומלץ בחום לערוך מסיבות משקפיים לילדים, אצלנו זה שינה את כל ההתייחסות לנושא מצד המשקפופרית וגם מצד החברים והפך אותה למלכה אמיתית במקום ילדה מבוישת מהעניין. ממליצה גם לשלב פעילות יצירה (עשינו משקפיים מבריסטול לכלך הילדים והבאנו מדבקות וכו' לקישוט) וגם על הספר "משקפי התכלת של איילת" (לגיל גן) שהוא קליל וזורם ומתאים מאד.

בניית אתרים - בניית אתרים