מה בפורטל?

ט"ו בשבט הגיע, חג לעצים ולילדים

זמירה צמח מציעה ליצור עם הילדים שקדייה קטנה למרכז השולחן של סדר ט"ו בשבט, הגננת לימור שלומי מציעה לקשט את העצים לכבוד יום ההולדת שלהם, כמהה ספונים מגישה משחק זיכרון פירות וירקות ואמהות וגננות מנוסות מגישות פירות מיובשים בפורמטים שונים. חוגגים את ט"ו בשבט מכל הכיוונים 

מערכת "את זה" 23.01.13

 חג האילנות הוא חג מצוין להפעלות לילדים. קיבצנו כמה רעיונות ליצירה, למשחק, לקישוט ובעיקר לבילוי משותף עם ילדים בגילאים שונים:

יצירת שקדייה

של זמירה צמח

צריכים את זה

ענף עץ מסועף (חפשו ביערות)

שאריות סול לבן

גזרת פרחי שקדייה צבעוני להורדה

גזרת פרחי שקדייה שחור לבן להורדה

כלי קיבול שישמש לבסיס העציץ

נר שעווה או ספוג לנעיצת פרחים

צבע ורדרד

מספריים

דבק חזק

יוצרים את זה

 

מחדירים את ענף העץ בתוך נר השעווה או הספוג לנעיצת הפרחים ומניחים בתוך כלי הקיבול שישמש כעציץ.

גוזרים משאריות הסול הלבן פרחים קטנים. צובעים חלקים מהם בצבע הוורדרד ומדביקים על הענפים הקטנים.

מגוונים את זה

אפשר לנקב חור במרכז הפרחים הקטנים ולשלב חוטי ניילון קטנים שבקציהם כדור פנינה (ראו תמונה).

 

 

סיפור החג וגלגוליו

ספרו לילדים על ט"ו בשבט:

המקור הראשון בו מוזכר ט"ו בשבט הוא המשנה. בתאריך זה עובדי האדמה היו נוהגים לחשב את היבול השנתי של תוצרתם לצורך הפרשת מעשר. באותם ימים בארץ ישראל כולם היו חקלאים, ופירות היו למעשה כסף שכיר. כל חקלאי התחייב להפריש מעשר מכל התבואה השנתית שלו לטובת הכוהנים, הלוויים ועניי העם. במועד זה כבר אין פירות על העצים והחקלאים יכולים לדעת בוודאות כי הפירות שברשותם שייכים לעונה הקודמת. השקד שרק פורח יביא עימו את הפרי לשנת המס הבאה.

בתקופה בה שהו היהודים בגולה נפסק מנהג נתינת המעשר, ומתוך זיקה וגעגועים לארץ ישראל התפתחה מסורת של שליחת פירות מיובשים, כדי להביא את "טעם" ארץ ישראל אל הגולה. עם השנים פשט המנהג לאכול פירות מיובשים בט"ו בשבט ולספר בשבחה של הארץ.

במאה ה-16, קיבל החג משמעות נוספת בעיר צפת, כאשר מקובלי העיר ציינו את חגיגות "סדר ליל שמחת האילנות". מסורת זו התגבשה על מנת להנחיל את אהבת הארץ ליהודי הגולה. במהלך הסדר נהגו לשתות יין ולאכול מפירות הארץ. גם כיום יש רבים החוגגים את ט"ו בשבט בארוחה חגיגית תוך קריאת הגדה מיוחדת לחג.

בראשית הציונות והקמת המושבות הראשונות בישראל, קיבל ט"ו בשבט משמעות נוספת עם טקס הנטיעות הראשון שהתקיים בשנת 1884 במושבה יסוד המעלה. היוזם היה ההיסטוריון והמחנך זאב יעבץ ואת המנהג אימצה קרן קיימת לישראל והסתדרות המורים, שהכריזו על התאריך כעל חג הנטיעות. ביום זה ובימים הסמוכים לו במהלך חודש שבט, יוצאים רבבות תלמידי ישראל לטקסי נטיעות ביערות קק"ל ברחבי הארץ.

במרוצת השנים ועם התמעטות שטחי הנטיעות, קיבל החג תוכן נוסף - החברה להגנת הטבע ורשות הטבע והגנים, יחד עם משרד החינוך, הכריזו על ט"ו בשבט כחג שמירת הטבע, שבו מציינים את ראשית הפריחה, לבלוב העצים, התעוררות מיני ציפורים לקינון, וכמובן פריחת עץ השקד, שהפכה לסמלו של החג.

בט"ו בשבט מציינים גם את יום ההולדת לכנסת ישראל. במועד זה התקיימה הישיבה הראשונה של הכנסת, בשנת 1949. רוב הנבחרים הגיעו לירושלים מאזור השפלה ובדרך עצרו בשער הגיא לנטיעת עצים. מאז הפך טקס נטיעת העצים בירושלים וסביבתה לחלק ממסורת חגיגות יום ההולדת.

סידור שולחן סדר ט"ו בשבט

הכינו עם הילדים שולחן מפואר של פירות וירקות טריים ומיובשים מפרי האדמה של ארץ ישראל. ראו תמונות.

כדאי להכין עם הילדים צלחת בריאות לט"ו בשבט על פי המתכון, לשפד פירות מיובשים בריאים על שיפודי עץ או על חוט ברזל דק שקונים בחנויות פרחים ליצירת נחש. תוך כדי הכנת השולחן, ספרו לילדים על הפירות המיובשים וכן כמה הם בריאים - ראו כאן: פירות מיובשים – מדריך בריאות משחק ניחוש פירות שמים בשק גדול או בציפה של שמיכה פירות וירקות שונים – עגבניה, פלפל, מלפפון/קישוא, תפוז, בננה ועוד וסוגרים את הכפתורים. כל ילד בתורו ממשש את השק ומנחש איזה פרי/ירק הוא מישש. לגיוון אפשר להכניס לציפית פירות מיובשים שונים (ולא לשכוח לכבס את הציפית בתום המשחק...).

 

פעילויות עם פירות:

יצורים מהדרים

צריך רק פירות הדר –סלסילות מפירות הדר, סחיטת מיץ הדרים ועוד פעילויות מהפירות העסיסיים.

משחק זיכרון פירות וירקות - הדפיסו פעמיים את הלוחות עם הפירות והירקות ותנו לילדים מגיל שנתיים להתאים את החלקים יחד עם האחים הגדולים.

פעילויות עם עצים

קישוטים לעצים – חוגגים לעצים בחצר הגן או הבית יום הולדת ומקשטים אותם.

לומדים לבנות בית על העץ

יוצרים סירות מעלים

חידון עצים

משחקי עלים ועצים בטבע

עוד לט"ו בשבט עם הילדים:

משחק זיכרון פירות וירקות

מסטר שייק – מיצי פירות בריאים

תפזורת פירות

הפעלות עם פירות הדר

יצורים מהדרים

עציצים מקופסאות שימורים

לומדים לבנות בית על עץ

לוטו שבעת המינים

דף צביעה שבעת המינים

טיפים לט"ו בשבט

שיפודי פירות מיובשים 

סלסילות פירות מיובשים

 • בלוגים

 • לומדים על ראש השנה

 • מערכת "את זה"09.09.19

 • מתי חל ראש השנה? כמה תקיעות שופר צריך לשמוע במהלך החג? מהו תשליך? למדו את הילדים על ראש השנה, המצוות הקשורות אליו, מנהגיו, שמותיו וההסטוריה שלו. לימור כהן-מלול פורשת את כל המידע באופן מסודר
 • הבלוג של סבתא זמירה

 • שתי יוצרות, חיבורים רבים

 • מערכת "את זה"01.06.19

 • מרים ילן שטקליס הוגה רעיונות המתארים רגשות של ילדים באמצעות שירים וסיפורים לילדים. זמירה צמח, הוגה רעיונות ללימוד ערכים לילדים ויוצרת משחקים, בובות, הצגות, קישוטים ותמונות. סבתא זמירה מתארת את החיבור האמיתי שלה אל המשוררת באמצעות קווים משותפים רבים, והמרגש ביניהם מתחברת באמצעות שיר החברות והסלחנות "נתפייסה" שמעביר מסר לעולם!
 • גילאי 6-10

 • צעצועי אנונימה

 • מערכת "את זה"15.09.19

 • חברת "אנונימה", יבואנית ומשווקת בישראל של להיטי צעצועים ומבחר ענק של מוצרי ילדים מהמותגים המובילים בעולם, משיקה לכבוד ראש השנה וחגי תשרי מגוון סדרות אספנות של דמויות, בובות וצעצועים של הלהיטים העולמיים – micro wheels, foodie roos,  BFF – Best furry friends, ו- cutie stix

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים