מה בפורטל?

הפעלות ומשחקים לחג הפסח

פסח בפתח, ואיתו שפע של רעיונות להפעלות לילדים: תרגול "חפש את המטמון" לקראת חיפוש האפיקומן בליל הסדר, שאלות טריוויה לקראת חג הקושיות, הצגת יציאת מצרים, ניקיון הבית לקראת החג, הכנת מאכלים כשרים לפסח, קישוטים ויצירות לשולחן החג ומשחק לוח "חג מי יודע?" להדפסה חינם!

מערכת "את זה" 05.04.19

לפעמים נדמה שחופשת הפסח הארוכה ניתנה כדי שנספיק לחוות עם הילדים כמה שיותר הפעלות ופעילויות מיוחדות שקשורות לנושאים הרבים של החג: החל מצחצוח וניקיון הבית, דרך לימוד ההגדה וסיפור יציאת מצרים, ארבעת הבנים, ארבע הקושיות

קורס הכנה למציאת האפיקומן

ילדים אוהבים לשחק במחבואים ובחיפושים, ואולי זו הסיבה לכך שהמציאו את חיפוש האפיקומן בליל הסדר. כהכנה ותרגול למציאת האפיקומן בליל הסדר, שחקו עם הילדים בבית, בגן, בחצר או בשכונה את המשחק "חפש את המטמון". בכתבה המלאה תמצאו את המדריך המלא למשחק "חפש את המטמון", כולל הצעות למקומות שבהם אפשר להחביא את הפתקים בתחנות שונות בבית, רעיונות למשימות לגילאים שונים וכן פתקים מוכנים להדפסה חינם, כולל פתקים עם איורי רהיטים לטובת ילדים שלא קוראים, שיוכלו לשחק גם!

מדריך שימושי למשחק "חפש את המטמון"

הצגת יציאת מצרים

כדאי להפיק הצגה בליווי תלבושות ותפקידים של בני ישראל שיוצאים ממצרים. הילדים נהנים להתחפש לבני ישראל עם כאפיות וגלביות, ואפשר להוסיף אביזרים כגון תיקים ושקים שישאו על גביהם, צעיפים, מקלות, לוחות הברית ועוד.

מלמדים את הילדים לענות על האלות שראש המשפחה יציג בפניהם:

מי אתם? בני ישראל

מניין באתם? ממצרים

לאן פניכם מיועדות? למצרים.

להרחבה על הצגת יציאת מצרים

 

 

משחקי רביעיות

חג הפסח הוא חג שבו לומדים הילדים לספור עד ארבע בזכות ארבע הקושיות וארבעה בנים שבהם דיברה התורה. לצד אלה כדאי ללמד את הילדים על המספר ארבע באמצעות משחקי רביעיות שונות בנושאים שונים. הורידו מהפורטל משחקי רביעיות בחינם:

 רביעיות פסח - משחק רביעיות שכולו סימני החג - ארבע כוסות, ארבע ממאכלי צלחת הפסח, ארבעה שירי פסח, ארבעה שמות של החג ועוד. מתאים לילדים שכבר קוראים.

רביעיות משפחה – פורמט לעיצוב משחק רביעיות על פי תמונות בני הבית, כל אחד בארבע סיטואציות שונות. מיוחד לילדים שאינם קוראים.

רביעיות אנגלית – ללימוד מילים בסיסיות באנגלית: חיות, פרחים, מקצועות ועוד.

עוד משחקי רביעיות – ארבע מי יודע

עוד משחקים לפסח:

משחק זיכרון תלת מימדי לפסח

מתכונים כשרים לפסח

פסח הוא זמן מצוין להיכנס למטבח ולהכין מאכלים בריאים שילדים אוהבים. רונית אופנהיים מציעה להכין כרובית מוקרמת, אסקלופ עם פטריות – מתכונים כשרים לפסח עם הילדים.

חרוסת לילדים לפסח

שאלות לחג הקושיות

מעבר לארבע הקושיות ששואלים את הילדים בליל הסדר, כדאי לשאול לאותם שאלות טריוויה וידע כללי בתחומים שונים. הורידו בחינם משחק טריוויה שמכיל את השאלות, אפשרויות בחירה לתשובות בסגנון שאלות אמריקאיות והתשובה הנכונה. המשחק עוצב כך שכל כרטיס מכיל שאלות מצד אחד ותשובה מצד שני:

משחק טריוויה לגילאי 3+

משחק טריוויה לגילאי 6+

משחק לוח לפסח

הורידו חינם משחק לוח בסגנון מונופול עם שאלות שונות על חג הפסח (למה נקרא פסח כך? מה מסמלים המרור והחרוסת הצלחת הפסח?) משימות שקשורות לפסח (קפוץ על רגל אחת כמספר מכות מצרים, דקלם את אחד עשר מי יודע") וכן כרטיסי "נכון או לא נכון"(בית יעקב הם בני ישראל, בסימן "רחצה" בהגדה, רוחצים פנים לפני האוכל, כרפס בצלחת הסדר הוא סוג של ירק).

להרחבה ולהורדת חג מי יודע - משחק לוח לפסח

דפי העשרה לפסח

הורידו חינם דפי העשרה שקשורים בפסח ובאביב:

דפי עבודה להדפסה חינם:

משחק רביעיות פסח

דף התאמת סמלי חג הפסח

תפזורת פירמידה לפסח

תשבץ לפסח

הגדה לפסח לילדים דף צביעה – קערת הסדר

דף אביב לגיל הרך

קישוט ויצירה לפסח  

כדאי לקשט את שולחן הסדר ואת הבית בכלל באביזרים אביביים להבעת התחדשות של בוא אביב:

פרחים מאגוזים

פרפרים צבעוניים

עיטור מיוחד לשולחן הפסח

הפעלות בנושא ניקיון וטיפוח:

רעיונות והפעלות בנושא ניקיון, טיפוח והיגיינה לילדים

שעשועי ביצים לחג הביצים  

פסח הוא חג הביצים, ואפשר לערוך הפעלות רבות הקשורות לביצים:

ניסוי מדעי על כוח הכובד עם ביצה

קישוטי ביצים לחג הביצים

לומדים על חשיבות הביצים

  • הפעלות

  • משחק נפש תאומה

  • יעל צמח-גרינשפון21.10.19

  • רוצים הפעלה קלה שלא מצריכה שום הכנה מוקדמת? מחפשים משחק חברתי שמתאים למשפחות, ליום הולדת, לחגים או לסתם ערב של ביחד? שחקו "נפש תאומה"
  • כל הגילאים

  • שילוב חשוב – הבית ובית הספר

  • יעל צמח-גרינשפון07.12.19

  • שאלתי את 3 ילדיי מה קיבלו ממערכת החינוך? האם בית הספר הוסיף לכם כישורי חיים? מנין החשיבה הלוגית, היצירתית, המדעית? אם תשאלו את יונתן (17) – הכל מתחיל מהגן! אם תשאלו את ערן (21) – מערכת החינוך מעניקה הזדמנויות רבות לפיתוח המיומנויות לחיים לצד לימוד המקצועות, ואם תשאלו אותי – אני בעד שילוב גם של הבית וגם של בית הספר, גם של ההורים וגם של המורים ובעיקר שילוב והידוק הקשר

תגובות הקוראים


תגובה אחת

אורית ליבשיץ
23 מרץ, 2015
התוכנית מיוחדת

בניית אתרים - בניית אתרים