מה בפורטל?

סלובקיה מזווית משפחתית

סלובקיה מזמנת חופשה משפחתית אידיאלית מבחינות רבות – היא קרובה יחסית, זולה מאוד ויש בה אטרקציות רבות שילדים אוהבים – פארקי מים, מערות מרתקות, מוזיאונים אינטראקטיביים, טיולי טבע מדהימים בדרגות קושי שונות, טירות נהדרות ומעשירות, שייט ברפסודה או רפטינג בסירת גומי, מסעדות רבות בזול ועוד ועוד. ריכזנו כאן המלצות לבחירתכם

יעל צמח-גרינשפון 11.07.18

 

שם המשחק בחופשה משפחתית אצלנו הוא גיוון, וסלובקיה ענתה על הצורך הזה בגדול, כי יש בה הכל ובזול! לפניכם המלצות למקומות בילוי שמתאימים לילדים בגילאים שונים.

 

מערת דומיקה Domica Cave

מערה נטיפים גדולה מאוד, שהוכרזה כאתר אונסק"ו. במקום טמפרטורה של 10-12 מעלות, מזגן מצוין בימי הקיץ. רבע מהמערה ממוקמת בסלובקיה והיתר בהונגריה, אך השייט מתאפשר רק בצד הסלובקי (כשיש מספיק מים). הכניסה בסיור מודרך כל שעה בין 09:00 ל 16:00 בימי שלישי-ראשון. הילדים גילו עניין בסיור שאינו ארוך מדי ומספיק כדי להתרשם מתופעת הטבע הנדירה של נטיפים וזקיפים בגוונים שונים. ברחבה בחוץ מול החנייה הגדולה גילופי עץ מיוחדים של דמויות שונות, אל תפספסו.

 

מחירים: כרטיס משפחתי 2 מבוגרים + 2 ילדים – 18 יורו.

תוספת לאפשרות לצלם במתחים המערה: 10 יורו (אפשר לשלם למדריך).

הסיור עם הסירה אורך כשעה ועולה 8 למבוגר, 4 לילד (6-15).

אתר: http://www.ssj.sk/en

 

מערת אוחטינסקה ארגוניט Ochtinská Aragonite Cave

מערה ארגונית מהבודדות בעולם.כניסה בסיור באורך חצי שעה לפי קצב מילוי הקבוצות, בין 09:00 ל 16:00 בימי שלישי-ראשון. טמפרטורה: 7.5 מעלות.
יש רק שלוש מערות ארגוניות בעולם, זו אחת מהן. במערה תופעת הטבע נדירה שנראית כמו ענפים לבנים עם קצוות שנראות כמו שערות דקיקות מבריקות, כמו כוכבים בשביל החלב. המערה התגלתה על ידי מרטין קנגר וירי פרוסק ב -1954 ונפתחה לציבור בשנת 1972. יחד עם מערות אחרות של הקארסט הסלובקי, היא נכללת ברשימת המורשת העולמית של אונסק"ו כרכיב של מערות אגטלק קרסט וקרסט סלובקית. הילדים חיפשו צורות מיוחדות בתופעת הטבע הנדירה של הענפים הלבנים בגוונים שונים והמציאו צורות ודמויות כפרי דמיונם.

כדאי לשלב ביקור בשתי המערות האלו, מרחק של כ-30 דקות נסיעה זו מזו.

מחירים: כרטיס משפחתי 2 מבוגרים + 2 ילדים – 18 יורו. 6 יורו למבוגר, 4 יורו לילד (6-15).

תוספת לאפשרות לצלם במתחים המערה: 7 יורו (אפשר לשלם למדריך).

 

העיירה Bardejov

העיירה הכי יפה בסלובקיה – רחובות קלאסיים מימי הביניים, כנסייה ובניין העירייה במרכז העיירה. הילדים אהבו לטפס על החומה המקיפה את העיירה ולטייל בביצורים כולל השער הראשי ו-11 מגדלי השמירה. האתר העיקרי בעיר העתיקה הוא כנסיית סנט אגידיוס – יש לה 11 אלמנטים גותיים. אסור להחמיץ את בניין העיריה ליד הכנסייה כולל מבפנים, יש בו מוזיאון ואולם קונצרטים. העיירה הוכרזה כאתר אונסק"ו.

 

 

טירות

בסלובקיה טירות רבות, רואים רבות מהן על הגבעות מהמכונית. זו הסיבה שבכל פעם שראינו טירה – קראנו בקול: "Castle on the hill". יש שתי טירות מקסימות ומיוחדות ששווה לבקר בהן:

 

טירת שפיץ Spis

טירה הממוקמת גבוה ורבים מהחדרים והחומה שבה השתמרו! הביקור עצמאי, לא מחייב סיור מודרך, מומלץ לקחת את אוזניות האודיו תמורת פיקדון. בטירה שרידים של בתי מגורים (כולל שירותים לקול שמחת הילדים), בתי מלאכה ומקום ששימש לפולחן וכן חצרות ומגדל שמירה. הרוב בחוץ, כך שהילדים יכולים להתרוצץ, בתוך החדרים השמורים מוצגת תערוכה של אבירים וכלי נשק – במיוחד לבנים שאוהבים את הנושא. בן ה-15 דרש אוזניות אודיו כדי לשמוע את סיפור המקום ולהבין כל פרט מההיסטוריה של הטירה.

זו אחת הטירות הגדולות באירופה. הטירה שוכנת בחבל ספיש שבמחוז פרשוב במזרחה של סלובקיה, בגובה של 634 מטר וכ-200 מטר מעל המישור המקיף אותה – זו הסיבה לנוף המרהיב שמשתקף מכל פינה בה וכמובן מהמגדל שלצידה למי שמטפס אליו (והילדים מתים על זה!).

נדרש טיפוס ברגל, כך שהמקום אינו מתאים לבעלי מוגבלות תנועה.

מחירים: כרטיס משפחתי 2 מבוגרים + 2 ילדים – 14 יורו.

מיקום: ‪Namestie Majstra Pavla c.40, ‪Zehra

אתר: https://www.spisskyhrad.com/

 

טירת  orava

אחת הטירות הגדולות והמרשימות בסלובקיה מהמאה ה-13. טירת אורבה היתה בבעלות אריסטוקרטים רבים, ראשי המחוזות והאצילים, בהגנה על כביש חשוב לפולין ושימש כמרכז מנהלי וצבאי לאזור. הביקור בטירה הסגורה בסיור בלבד – יש סיור ארוך של עתיים ויש קצר של 45 דקות בכל השפות. הסיור הקצר ממצה וברור, המדריכה עברה איתנו בכל חלקי הטירה, החיצוניים והפנימיים, ציינה אירועים מיוחדים כגון השריפה שהתרחשה בטירה, אישים הקשורים אליה והמחישה באופן מרתק את החיים בטירה. שימו לב במיוחד לבגדי הנכדים של בעלי הטירה שממחישים יותר מכל את התקופה…

מחירים: כרטיס משפחתי 2 מבוגרים+ 2 ילדים לסיור הקצר– 15 יורו.

מיקום: 02741 Oravsky Podsamok, ‪Oravsky Podzamok

אתר: https://www.spisskyhrad.com/

 

שייט בנהר – פארק Pieniny

בנופים המדהימים של סלובקיה, אל מול הרי הטטרה הירוקים מומלץ לשוט בנהר! בפארק פיאניני כמה אפשרויות שייט של שעתיים – על רפסודה גדולה מעץ שאותה משיטים עבורכם 2 מקומיים – ישיבה על כיסאות עם כ-30 איש בשלווה. רפטינג רגוע בסירת גומי – סירות ל-2-6 אנשים שאתם משיטים בקצב שלכם.

אם אתם בוחרים ברפטינג העצמי – כדאי להיצמד אחרי אחת הרפסודות, כי המקומיים יודעים איך לנתב את הדרך בנהר הרחב, אבל הקפידו לשמור מרחק מהרפסודה שאחריכם כדי שלא תתנגש בכם! המסלול המקביל לרפסודות בטוח יותר אבל רדוד, כך שהסירה יכולה להיתקע (אין בעיה להיחלץ ממנה).

עבורנו זה היה אתגר משפחתי של עבודת צוות משותפת וחוויה שלא נשכח!

החזרה באמצעות אוטובוס בתשלום נוסף במרחק חצי ק"מ עד התחנה. ניתן להגיע אל תחנת האוטובוס ברגל או באמצעות עגלה עם סוסה.

מחיר: סירת גומי ל-4 לרפטינג – 40 יורו.

אתר: http://www.slovakia.com/national-parks/pieniny/

 

הכפר הסלובקי המשוחזר Museum of a Slovak Village

ביער שליד מרטין שוכן כפר סלובקי משוחזר שממחיש היטב את החיים שבמאה ה-18. בכניסה לפארק מקבלים מפה של האזורים – אפשר לעבור הכל בשעה, אפשר להתעמק יותר משעתיים (זה מה שעשינו, כי הילדים התעניינו) ואפשר לבלות שם את כל היום אם מביאים אוכל לפיקניק.

הכפר בנוי מבתים בסגנונות שהיו מקובלים במאה ה-18 אחד לאחד – בתי מגורים כולל ריהוט וכלי בית, בתי עסק ומלאכה כגון בית מרקחת, חוות סוסים ואורווה, וכן מרכזי הקהילה – הכנסייה, בית הספר ועוד. הילדים של היום מוקסמים מבית הספר של פעם שבו לוח עם גיר, מפות על בריסטולים, חשבונייה…. מדהים לגלות כמה אנשים היו נמוכים – לפי גובה המשקופים וכן לפי גודל המיטות – באורך מטר וחצי! שימו לב לצאן והבקר בכרי הדשא הענקיים בכפר.

מיקום: ‪Jahodnicke Haje, ‪Martin

אתר: http://www.skanzenmartin.sk/

 

 

טיולי טבע

גן העדן הסלובקי Narodny park slovensky Raj

אחד הטיולים הקסומים והמאתגרים שלנו – בין צוקים מרשימים, קניונים צרים שיצרו צורות מקסימות שיצרו הגשם, הרוח והטבע מוצבים סולמות גבוהים במיוחד (20 מטרים!), גשרי עץ (תרגול מעולה לשיווי המשקל!). מסלול סיבובי חד כיווני של 5 שעות שמתאים לילדים בני 7 ומעלה ולמשפחות שאוהבות אתגרים נהדרים בטבע.

מעל הנחל הולכים על גשרי עץ בזהירות, בחלק מהמסלול הולכים על סלעים לצד יתדות או שלשלאות ברזל או שניהם ובחלק מטפסים על סולמות ברזל.

בסיום חלק הסולמות והגשרים יש ירידה תלולה למטה – כ-6 ק"מ – אפשר בהליכה ואפשר באופניים. אנחנו ירדנו ברגל. סה"כ כל המסלול בהליכה בקצב רגיל – 5 שעות. כדאי להצטייד בהתאם באוכל ומים.

אתר: http://www.npslovenskyraj.sk/

 

Mala Frata

מסלול טבע קסום אל אחד המפלים היפים בסלובקיה. המפל שייך לחמשת המפלים שהוכרזו כמונומנטים טבעיים בשנת 1996. בפארק מוצבות אבנים בגדלים שונים ובעיצובים שונים, הנחל זורם בשקט והאווירה רגועה ונעימה.

הטיול מתאים לילדים בני 5+.

כדאי להתחיל את המסלול בכפר Vrícko, אבל אפשר גם להגיע מהכפר Fačkov.

 

אגם פפרצקי

אל מול הנופים המקסימים של הרי הטטרה – אל תוותרו על מסלול אל אגם פפרצקי. תחילתו בטיפוס קל בתוך יער עבות, הילדים רצים קדימה כי העלייה לא תלולה מדי. בדרך סוגי סלעים ואבנים מיוחדים וגולת הכותרת היא התמונה הנשקפת אל הרי הטטרה הגבוהים מכיל מקום. לאחר שעתיים מגיעים אל האגם – מומלץ לערוך הפסקת פיקניק. אפשר לטייל סביבו (כשעה), לחזור חזרה באותה דרך או להמשיך כרבע סיבוב ולצאת דרך מסלול אחר שבו אתר הניצחון לנופלים מהרי הטטרה בדמות מצבות צלב מעץ צבועים בצבעים צבעוניים.

 

פארק מים Tatralandia

פארק מים הוא בילוי חובה בחו"ל – הילדים תמיד נהנים בפארק מים, ובייחוד בכזה שלא ראו לפני כן, עם מגלשות, אבובים ואטרקציות חדשות, ובעיקר משום שברוב המקרים – אין תורים!!!

פארק טטרלנדיה הוא הגשמת חלום לילדים, יש בו ה-כל – מגוון סוגים של מגלשות במהירויות שונות עם אתגרים שונים, בריכות בטמפרטורות שונות, עם זרמים שונים, קיר טיפוס, מקומות עיסוי במים, בריכת גלים, בריכות מינרליים, מבחר של אבובים יחידים ובזוגות ומזרנים לגלישה ובריכת צלילה. מדי פעם משולבות הפעלות ריקוד ותנועה לגילאים שונים. יש הפארק נקי ומסודר. בכניסה מתחם לוקרים ענק להתארגנות ואז יוצאים אל המתחמים השונים. הצמיד הצמוד לכל אחד מאפשר כניסה לכל מקום ופתיחה ונעילת הלוקר – חשבו על הכל.

חלק מהפארק מקורה, בעיקר חלק הבריכות וחלקו חיצוני, בעיקר חלק המגלשות, לדעתנו כדאי להגיע ביום יפה. המחיר לא זול בכלל!

מיקום: Ráztocká 21, 031 05 Liptovský Mikuláš,

שעות פתיחה: 10:00-21:00.

מחירים: 100 יורו לכרטיס משפחתי – 2 מבוגרים ו-2 ילדים.

אתר: http://www.tatralandia.sk/en/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • כתבות תיירות מרכזות

  • באזל עם הילדים!

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ
  • גילאי 10-13

  • כדורי שוקולד

  • מערכת "את זה"21.06.20

  • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים