מה בפורטל?

איך לחזק את הילדים?

איך כדאי לפרגן לילדים ולגרום להם להפנים את החיזוקים? מהי השיטה העדיפה למתן פידבק חיובי שנשמע אמיתי ולא לעוס? איך מעניקים לילדים מוטיבציה להמשיך גם אם הם לא מצליחים? יעל צמח-גרינשפון משתפת אותנו בתובנה. על חודה של תכונה

יעל צמח-גרינשפון 07.08.18

במהלך ראיונות העבודה הרבים שזכיתי לקיים לאחרונה במסגרת תפקידיי במשרד החינוך, קלטתי עד כמה חשובות התכונות של האנשים וכמה הן אלו שקובעות מהו הפרופיל האמיתי של האדם שיושב מולך, ולאו דווקא ההישגים שלו. מה שעושה לי את זה באמת לא כתוב בקורות החיים ולא משתקף בסיפור הגלוי על תפקיד זה או אחר, אלא התכונות המסתתרות במי שיושב מולך – הנעימות, ההתחשבות, היצירתיות המשתמעת בין השורות מהתשובות, תיאור ההתנהלות בעבודה באופן מאורגן ומתוכנן, מציאת הפתרונות לסיטואציות שאני מתארת, ועוד.

בתחושה של דז'ה-וו חפרתי מנין מוכרת לי תחושה זו, ונזכרתי בדרך שלי להעניק לילדים לאורך השנים חיזוקים חיוביים – באמצעות חיזוק התכונות הטובות ולאו דווקא התוצאות הספיציפיות. אף פעם לא התרגשתי במיוחד מציונים או מהישגים כאלו או אחרים, תמיד התרגשתי מהדרך הייחודית של כל אחד מהם, מהתכונות שהביאו אותם להגיע לתוצאות יפות שמביאות סיפוק אמיתי.

גם כשהילדים קיבלו ציונים נמוכים מהציפיות שלהם, הזכרתי להם כמה השקיעו וטרחו, איזו דרך עשו כדי להגיע למה שהגיעו, איך תכננו מראש ועשו שיקולים נכונים בסדרי העדיפויות (נכון גם לסטודנטים באוניברסיטה), איזו אמביציה יש להם להשגת המטרות שלהם. תמיד שמחו לקבל חיזוק על יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא, על מציאת פתרונות שונים למרות שלא תמיד הוסיפו על כך בציונים, על יוזמה מבורכת ובעיקר על חשיבה חיובית בעיקר בנפילות.

ולמה כדאי להחמיא לילדים על התכונות והדרכים ולא על ההישגים? כי אז כשהם מגיעים להישגים פחות טובים (והרי כל אחד מאיתנו חווה כישלונות) – הם לא נלחצים! הם זוכרים את הדרך שעשו, את ההשקעה והחריצות ורק כך הם פנויים להסיק מסקנות וללמוד מטעויות.

לו הייתי מנהלת בית ספר, הייתי מוסיפה לכל תלמיד דף הערכה לפי תכונות כדי לחזק אותו על מה שקבוע אצלו ולהעניק לו ביטחון להמשך.

 

עוד על פיתוח אישי לילדים:

העלאת הביטחון העצמי

פיתוח עצמאות

פיתוח הזיכרון

פיתוח הסקרנות אצל ילדים

שיפור תכונות הילדים

לומדים לחשוב חיובי

פיתוח היצירה והיצירתיות

  • בלוגים

  • בחירות וקבלת החלטות

  • טל בוקריס28.11.19

  • בחירות קיימות כמעט בכל מקום בחיינו, מהדברים הגדולים: בית, בן/בת-זוג, לימודים ועד קניית בגדים, נעלים ואפילו איזה סוג של גבינה לקנות. ילד שניתנת לו אפשרות לבחור בצעירותו יגדל ויצמח להיות בוגר בעל אחריות,שיקול דעת,ביטחון עצמי והבחירות בחייו יהיו ברוב המקרים יותר קלות ומהמקום הנכון, בעיקר לעצמו. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית, מעניקה מדריך פרקטי איך מלמדים את הילדים לבחור ולקבל החלטות בגיל צעיר
  • כל הגילאים

  • באר אברהם

  • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

  • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים