מה בפורטל?

איך לחזק את הילדים?

איך כדאי לפרגן לילדים ולגרום להם להפנים את החיזוקים? מהי השיטה העדיפה למתן פידבק חיובי שנשמע אמיתי ולא לעוס? איך מעניקים לילדים מוטיבציה להמשיך גם אם הם לא מצליחים? יעל צמח-גרינשפון משתפת אותנו בתובנה. על חודה של תכונה

יעל צמח-גרינשפון 07.08.18

במהלך ראיונות העבודה הרבים שזכיתי לקיים לאחרונה במסגרת תפקידיי במשרד החינוך, קלטתי עד כמה חשובות התכונות של האנשים וכמה הן אלו שקובעות מהו הפרופיל האמיתי של האדם שיושב מולך, ולאו דווקא ההישגים שלו. מה שעושה לי את זה באמת לא כתוב בקורות החיים ולא משתקף בסיפור הגלוי על תפקיד זה או אחר, אלא התכונות המסתתרות במי שיושב מולך – הנעימות, ההתחשבות, היצירתיות המשתמעת בין השורות מהתשובות, תיאור ההתנהלות בעבודה באופן מאורגן ומתוכנן, מציאת הפתרונות לסיטואציות שאני מתארת, ועוד.

בתחושה של דז'ה-וו חפרתי מנין מוכרת לי תחושה זו, ונזכרתי בדרך שלי להעניק לילדים לאורך השנים חיזוקים חיוביים – באמצעות חיזוק התכונות הטובות ולאו דווקא התוצאות הספיציפיות. אף פעם לא התרגשתי במיוחד מציונים או מהישגים כאלו או אחרים, תמיד התרגשתי מהדרך הייחודית של כל אחד מהם, מהתכונות שהביאו אותם להגיע לתוצאות יפות שמביאות סיפוק אמיתי.

גם כשהילדים קיבלו ציונים נמוכים מהציפיות שלהם, הזכרתי להם כמה השקיעו וטרחו, איזו דרך עשו כדי להגיע למה שהגיעו, איך תכננו מראש ועשו שיקולים נכונים בסדרי העדיפויות (נכון גם לסטודנטים באוניברסיטה), איזו אמביציה יש להם להשגת המטרות שלהם. תמיד שמחו לקבל חיזוק על יצירתיות וחשיבה מחוץ לקופסא, על מציאת פתרונות שונים למרות שלא תמיד הוסיפו על כך בציונים, על יוזמה מבורכת ובעיקר על חשיבה חיובית בעיקר בנפילות.

ולמה כדאי להחמיא לילדים על התכונות והדרכים ולא על ההישגים? כי אז כשהם מגיעים להישגים פחות טובים (והרי כל אחד מאיתנו חווה כישלונות) – הם לא נלחצים! הם זוכרים את הדרך שעשו, את ההשקעה והחריצות ורק כך הם פנויים להסיק מסקנות וללמוד מטעויות.

לו הייתי מנהלת בית ספר, הייתי מוסיפה לכל תלמיד דף הערכה לפי תכונות כדי לחזק אותו על מה שקבוע אצלו ולהעניק לו ביטחון להמשך.

 

עוד על פיתוח אישי לילדים:

העלאת הביטחון העצמי

פיתוח עצמאות

פיתוח הזיכרון

פיתוח הסקרנות אצל ילדים

שיפור תכונות הילדים

לומדים לחשוב חיובי

פיתוח היצירה והיצירתיות

 • בלוגים

 • קישוטי סוכה מניילונים

 • יעל צמח-גרינשפון13.10.19

 • כמה פעמים חשבתם על המצאה של קישוטי סוכה שיעמדו בפני הגשם ויישארו לשנים הבאות? סבתא זמירה הכינה מניילונים שמקבלים עם המצרכים בסופרמרקטים מגוון רחב של קישוטים לסוכה – פרחים בצבעים שונים, שרשראות בצורות שונות, פרפרים ומתלים. סבתא זמירה ממליצה לערוך שעת יצירה עם ילדים בגילאים שונים – פשוט נותנים להם ניילונים ומכינים קישוטים. לפניכם רעיונות ודוגמאות, הכינו קישוטים לפי הצבעים, הגדלים והכי חשוב – לפי הדמיון!
 • הבלוג של יעל צמח-גרינשפון

 • ניהול מידע להורים

 • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

 • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
 • כל הגילאים

 • לוטו סוכות ושמחת תורה

 • מערכת "את זה"13.10.19

 • הדפיסו לילדי הגיל הרך, וגם לאלו שכבר לומדים לקרוא, לוטו סמלים לסוכות ושמחת תורה. הקטנים יתאימו את הסמלים , לגדולים יותר – אתגר קריאה – מתאימים לתמונה את המילה המתאימה! מדפיסים ומשחקים לוטו סוכות

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים