מה בפורטל?

יזמים צעירים? כך תעשו זאת נכון

רבים מאיתנו חולמים על נתיב ההצלחה המקוצר שיוביל אותנו לחיים כמו שאנו רואים בסרטים ההוליוודיים… בית מהמם עם בריכה וחיים נטולי דאגות כלכליות. האם זה אפשרי?

מערכת "את זה" 27.11.17

בעולם הטכנולוגי של היום, הכל מהיר, זמין ואפשרי

בדור של ההורים שלנו לא האמינו בקיצורי דרך, אלא בעבודה קשה. הייתה אפילו תחושה של זלזול במי שחלם בגדול, והאמין שהוא יוכל להשיג משהו משמעותי בזמן קצר ולא בעבודה מפרכת של שנים. כיום, כמובן, הכל השתנה. העולם הפך למהיר, זמין ונגיש. אנשים שפעם ישבו על כס מלכות בצד השני של העולם, זמינים לך כעת בקליק אחד של מייל, צ'ט פייסבוק או אפילו וואצאפ. נגמרו הימים בהם יזמים נחושים ישבו על ספה בלובי משרדם של אנשי עסקים חזקים והתחננו לפגישה מול מזכירה קשוחה שסיננה אותם. כיום, זה להיפך. היזמים הנחושים והצעירים ממציאים אפליקציות מעניינות, ואנשי העסקים באים אליהם. אומנם לא כולם מצליחים בענק, מוצאים את עצמם מנהלים חברות ענק וחיים את חיי הזוהר – אבל מי שבאמת מתעקש, ויש לו כלים נכונים,  מצליח להגיע לרמת חיים טובה מאד. אז מה ההבדל בין מי שמצליח, ובין מי שמדשדש במשך שנים ארוכות בחוסר הצלחה? למה יש אנשים מבריקים ובולטים באינטליגנציה שלהם, שכבר שנים פותחים וסוגרים עסק אחרי עסק ללא שום הצלחה, ומולם אחרים שרק סיימו את התואר הראשון במנהל עסקים ולא בלטו בשום שלב, פתאום קוראים עליהם בעיתון אחרי שגוגל או פייסבוק הגישו להם הצעת מכירה?

 

כיצד מצליחים בעולם של הגדולים?

 כישרון ותשוקה: לכל אחד יש כישרון מסוים, אבל רובנו לא מפתחים את הכישרון למקצוע שלנו. מורות, שיפוצניקים, פסיכולוגים – לא בטוח שהם הגיעו לבחירת המקצוע שלהם מכך שהם ניסו להרוויח כסף מהכישרון שלהם. יותר סביר להניח שהם פשוט בחרו במקצוע שהיה זמין להם, שנראה להם בטוח, והם עובדים בו במידה זו או אחרת של הצלחה. לעומת זאת, אנשים שפותחים עסק שמבוסס על כישרון שיש להם, או על תשוקה שיש להם למשהו, יכולים להצליח בענק. גם ליפול כמובן, בהיעדר כלים וניסיון רלוונטי, אבל נקודת פתיחה לעסק שמבוססת על תשוקה וכשרון היא נקודת פתיחה חזקה ומבטיחה. הכישרון שלך הוא בעצם מה שמבדיל בין העסק שלך ובין העסק של המתחרים שלך. אם אתה מעצב בגדים, אם אתה שף, אם אתה ממציא משחקים לסמארטפון – לא משנה במה אתה עוסק, אתה חייב שלעסק שלך תהיה את טביעת האצבעות הייחודית שלך, אחרת לא יבדילו בינך ובין אחרים.

מחויבות וחריצות: אתה יכול להחליף את המילה תשוקה במילה דחף, רצון, אמביציה. דבר אחד מאד ברור: אתה חייב נורא לרצות להצליח. לחשוב על זה, לחלום על זה. וזה לא תמיד קל להמשיך נורא לאהוב את מה שאתה עושה. העבודה היא מאד סיזיפית, גם בשלבי התחלה וגם בשלבי ההצלחה. מדי פעם מישהו נותן לך מחמאה שמחממת לך את הלב או שאתה מקבל איזשהו פרס או הוקרה. מעבר לרגעי ההתעלות האלה יש שעות ארוכות של עבודה קשה, ולא תמיד יש מי שיכול להחליף אותך. לא תמיד יש מי שמבין מה אתה עושה ולמה אתה עושה. לפעמים יש ימים ארוכים של עבודה קשה מאד, שאתה אפילו לא יודע אם ייצא לך ממנה משהו. אם היא תשתלם לך אי פעם.

עקשנות: רוב העסקים הקטנים נופלים במהלך השנה הראשונה שלהם בגלל ניהול לא נכון. השאלה, מה עושים כל בעלי העסקים האלה שהעסק שלהם נפל. האם הם ממשיכים עם הרעיון שלהם בכל הכוח? האם הם מגייסים מתוך עצמם כוחות נפש, מימון חיצוני וייעוץ כדי להמשיך ולממש את עצמם? חלקם ממשיכים הלאה לפרויקט הבא, שבהיעדר כלים מתאימים גם הוא ייפול בתוך שנה ויעמיק את החובות שלהם. חלק אחר עובר להיות שכיר, וקוטע את חלומות היזמות והעצמאות שלו. חלק קטן ועיקש מחליט לא להתייאש, ועושה הכל כדי לממש את הרעיון שלו. אחוז גבוה מהחלק הקטן והעיקש הזה -יצליחו. זה מאד קל להיות נאמן לרעיון שלך, כשכולם מהללים אותך והכל מצליח לך. זה יותר קשה כשאף אחד לא מתייחס, כשאין לך מימון והמינוס בבנק הולך ומעמיק. כשמאחורי הקלעים הכל עמוס במתחים ובאי וודאות, כשאתה ואחרים מפקפקים ביכולת של הרעיון שלך להבשיל לחברה שיכולה לפרנס אותך. השאלה היחידה היא, כמה אתה מאמין ברעיון שלך, וכמה אתה עקשן.

 

 אילו כלים צריכים כדי לא ליפול?

רוב החברות נופלות בגלל חוסר כלים וחוסר ניסיון. לרוע המזל, גם יזמם שכבר נפלו כמה פעמים לא לומדים את הלקח, ולא מבינים שגם אחרי עשר שנים בתחום וללא הצלחה מקצועית ראויה, שווה להם ללכת ולרכוש כמה כלים מעשיים. תואר ראשון במנהל עסקים הוא הכלי הראשון להשכלה עסקית שתאפשר לך להצליח בעולם הגדול עם הרעיון שלך. במהלך התואר אתה תלמד איך לפתוח את העסק מבחינת מיסוי, מבחינה פיננסית ועוד, איך לאזן אותו, איך לפרסם אותו, ואיך לגרום לו לשרוד זמנים קשים ולהצליח בזמנים טובים יותר. בלי הכלים האלה בכלל אין מה לדבר על פתיחה של עסק, כי הניהול יהיה חובבני וכושל. במידה ולא ניתן ללמוד, עדיף לצרף שותף שכן למד לתואר ראשון במנהל עסקים ולתת לו להוביל.

  • מדריכים פרקטיים להורים

  • לומדים עם הילדים לחסוך

  • מערכת "את זה"04.01.18

  • איך מסבירים לילדים שברז מטפטף מבזבז כמויות גדולות של מים? איך מעבירים את המסר שכדאי לתלות כביסה ולא לייבש במייבש חשמלי? ולמה צריך לחסוך בחשמל, במים ובאנרגיה? מיכל קליין, שוחרת חיסכון מילדותה, מספרת על המוטו שלה בבית ומראה איך כל אחד יכול לחסוך בבית בקטן וביחד, והרבה אנשים חוסכים בגדול. מדריך פרקטי לחיסכון!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים