מה בפורטל?

מרד האבטיחים

סיפור מרתק על אבי האבטיח האדום שמשתף ברגשותיו בנוגע לאבטיחים הצהובים שגדלים לצד האבטיחים האדומים. הסיפור מעלה ערכים חשובים כמו קבלת השונה והאחר וחשיבות הסובלנות בדרך מקורית של האנשת אבטיחים. לספר מצורפות סקיצות ליצירות אבטיח

יעל צמח-גרינשפון 05.11.17

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:3-10

 • נושאי לימוד:קבלת האחר (אחידות וייחודיות)

 • כתיבה:רקפת שמעון

 • איורים:איל אילת

 • הוצאה:סטימצקי

 • שמות הילדים:אלמוג, נוה, יערה, נוי, עדן

 • אתר: [email protected]

 • מחיר:48 שקלים

 

סבתא בלה מארחת את הנכדים שלה ומגישה להם אוכל בריא, עשיר בטעמים ובצבעים. בין היתר מוגשים לשולחן כדורים אדומים וצהובים של אבטיח שקנתה מדני, בעל מקשת האבטיחים.

דני מציע לסבתא בלה לבקר עם נכדיה במקשת האבטיחים ולראות את האבטיחים הצהובים החדשים שגדלו לצד האדומים. כאן מסתבכת העלילה – במהלך הסיור פוגש נוה הנכד את אבי האבטיח האדום שמשתף אותו במחאה נגד האבטיחים הצהובים שהשתלטו על המקשה.

מפרק לפרק העלילה נעשית יותר ויותר מותחת. כשעיינתי בספר לראשונה, הייתי בטוחה שזה סיפור ארוך מדי, אבל תוך כדי קריאה לילדים בני שש ושמונה התפלאתי לגלות שהם מרותקים ורוצים לשמוע מה יקרה.

המחברת רקפת שמעון השכילה לכתוב את הסיפור בצורה קולחת שמדברת אל הילדים בגובה העיניים. פעולות כמו אבטיח כועס או מורד פשוט ריתקו אותם להאזין עד הסוף הטוב.

 

מסר חברתי חשוב

הסיפור מציג את ההבדלים בין הצבעים של האבטיחים ומעלה שאלה עקרונית של הבדלי הצבע. המסר המהותי העולה מן הסיפור קשור לנושא אקטואלי העוסק בשאלת צבע העור. המחברת הקפידה לספר את הסיפור באופן ברור למרות עדינות הנושא, וגם הפתרון המקסים שבסוף הסיפור מדבר אליהם ובעצם מעניק להם תובנה חברתית עמוקה של קבלת השונה והאחר.

לילדה בת השמונה הזכיר הסיפור את עלילת הסרט "רומיאו ויוליה" בגירסת האנימציה לילדים, שבו מוצגות שתי קבוצות המובחנות ביניהן באמצעות הצבע.

עוד מעביר הספר את נושא הרגשות בצורת האנשה של פרי. בן השש הזדהה עם התחושות של האבטיח האדום, בדיוק כמו בסיפור "שמניק" שבו מועברים הרגשות של הזית הקטן שהולך להיקטף.

על הדרך מועבר מסר של תזונה נבונה לילדים, הכוללת מבחר טעמים וצבעים.

חוות דעת של אמא נוספת שקראה את הסיפור לילדיה: "הספר מיועד לילדי הגן הבוגרים ולילדי הכיתות הנמוכות. הפרקים ארוכים, אבל מחולקים מצוין, כך שאפשר לקרוא מדי יום פרק אחר ולהישאר במתח עד הקריאה הבאה".

האיורים של איל אילת ברורים וממחישים היטב את הסיפור. בועות הדיבור המשולבות בסיפור מעוררות מחשבה שנייה ומחזקות את המסרים של הסיפור. ספר מעורר השראה!

 

פתיחה וסוף מפתיעים

 

רקפת שמעון פתחה את הספר בפנייה ישירה לילדים, ממש כמו שמקובל בהקדמה לספרי מבוגרים. בהקדמה היא פונה אל הילדים בשפה ברורה וישירה ומספרת להם על האבטיח, גיבור הסיפור (כולל מקורו וערכי התזונה שלו), וכן מיהם בני המשפחה שמעורבים באגדה המקסימה שהם עומדים לקרוא, ולבסוף משאירה אותם במתח לקראת הסיפור…

 

רקפת שמעון בחרה לסיים את הספר בהפתעה יצירתית במיוחד ברוח הסיפור – "מי שרוצה ליצור סירת אבטיח קסומה כמו בסיפור, סמיילים אבטיח ופרחי אבטיח – מוזמן להזמין את ההורים או את הסבים לחגיגת יצירה במטבח. אנחנו כבר מחכים לקיץ הבא כדי להתנסות ברעיונות הנפלאים!

מרד האבטיחים הוא הספר השלישי בסדרת ספרי האגדה לילדים פרי עטה של רקפת שמעון.

שני הספרים הראשונים בסדרה: 'פיסטוקי, הפיסטוק שרצה להישאר על העץ' ו'שירת הענבים, סוד הכרם הפראי' מסתיימים אף הם בהפתעות קסומות לילדים, מתכוני פיסטוק בפיסטוקי וסימניות צורניות לילדים בשירת הענבים.

להשיג ברשת חנויות סטימצקי

מחיר: 48 שקלים.

לפרטים:  [email protected]

 • ספרי ילדים

 • שדת המחשבות הטובות

 • יעל צמח-גרינשפון15.03.20

 • ספר המציג ומלמד דרך נכונה ומועילה להתמודדות עם פחדים, קשיים, קונפליקטים ומצבי משבר שונים באמצעות חוויה אמיתית שחוותה טל בוקריס עם בנה – אביה. בסופו של דבר החוויה הזו יצרה "שיטה שמנצחת" – "שדת במחשבות הטובות".

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים