מה בפורטל?

פיצי קפיצי

אמא ועילאי הולכים לקניון לקנות מגפיים לעילאי, אבל לקניון אי אפשר לקחת כלבים. לכן הם מביאים את הכלבה פיצי קפיצי לסבתא, אבל הכלבה השובבה לא עושה לסבתא חיים קלים. רותי שקד מתארת בגובה העיניים של הילדים סיטואציה מוכרת, מציגה את הבעיות שפיצי הכלבה יוצרת ובסוף – פותרת! מומלץ בחום לגילאי 2-6

13.06.18

אתחיל מהסוף: אייל בן החמש שאל בסיום קריאת הסיפור אם הוא יכול לקחת את הספר הביתה – זו החותמת האיכותית האמיתית!

 

קריאה ראשונה

וחזרה להתחלה: כשאייל הביט בתמונת השער של הספר שעליה מאויר כלב חמוד שוכב על השטיח הוא התעניין איך קוראים לכלב. קראתי לו את שם הסיפור "פיצי קפיצי", ואמרתי שכנראה פיצי זה הכלב. דפדפנו הלאה. התמונה הראשונה מציגה ילד נועל מגפיים והכלב מושך אותו בחולצה. השטיח מונח על הרצפה למרגלות הספה, ואמא מהורהרת או כועסת. אייל עשה את החיבור ואמר: "פיצי רוצה שהילד ישן איתו על השטיח שלו…".

מכאן והלאה דפדפנו בסיפור ושיחקנו את משחק הניחושים המקסים – כל אחד מספר מה מתרחש על פי התמונות. מההתחלה המצחיקה שבה פיצי רוצה לישון עם הילד על השטיח ואמא לא מרשה יצא סיפור מצחיק. אין ספק שהספר הזה מתאים להפליא למשחק הניחושים! נסו בעצמכם עם ילדכם.

 

 

קריאה שנייה

 בקריאה שנייה הסקרנות גברה, קראנו את הסיפור בדרך המקובלת. אייל ישב מרותק והקשיב לסיפור שמתפתח בדיוק לגילו – תיאור סיטואציה שבה המגפיים מהחורף שעבר קטנים על עילאי, ואמא מתכננת ללכת איתו אחר הצהריים לקנות מגפיים חדשים. כיוון שאי אפשר לקחת את פיצי הכלבה לקניות, הם מתכננים להשאיר אותה אצל סבתא. כמה שמחה פוזרה לאווירה כשאייל גילה שפיצי זו בכלל כלבה ולא כלב כפי שחשב…

 

רותי שקד השכילה לתאר בדיוק את הפרטים שיעזרו לילדים להתחבר לסיטואציה: המקום – בבית, הזמן – בוקר אחד בחורף, הסיטואציה – התארגנות שגרתית של בוקר.

בהמשך מתארת רותי שקד את הקשר ההדוק בין פיצי לעילאי – לכל מקום שאליו הולך עילאי – גם פיצי הולכת. גם כשהוא הולך לשירותים – היא יושבת ומחכה ליד הדלת. היה לראות על העיניים של אייל שנעים לו לקרוא על פיצי ועילאי.

רק אחרי ההקדמה הממוקדת והחיונית, מתחילה העלילה, או יותר נכון עלילות פיצי אצל סבתא! נעמה להב המאיירת המוכשרת מצליחה לתאר את מה שקורה בספר באיוריה הצבעוניים. בייחוד אהבנו את האיור של פיצי על עמוד שלם אחרי שחיטטה בפח הזבל – קליפות ירקות על גופה וקופסת גבינה תקועה באפה….

 

לאורך הסיפור מתואר היחס החם והאוהב כלפי פיצי למרות שהיא שובבה ו"עושה בעיות", בדיוק כמו היחס שנותנים לילד גם כשהוא משתובב. בעצם אפשר לקרוא בין השורות שמתייחסים אליה בדיוק כמו אל ילד שמציבים לו גבולות. כשפיצי באה לסבתא – היא חיפשה את סבא שלא היה בבית בכל החדרים בדיוק כמו ילד שמחפש את סבא שלו. דווקא משום שאף אחד לא מסביר ומפרט איך להתנהג לכלבה, אלא מבינים את היחס האמפתי והאנושי מהתיאור, יוצר דוגמא טובה לילדים איך מתנהגים לבעלי חיים.

גם מנקודת המבט של פיצי ניכרים רגשות כשהיא נראית עצובה, מביטה אל מתחת לספה וסבתא לא מבינה מדוע. רק עילאי מגלה מה העציב את פיצי, אבל נשאיר אתכם במתח!

בין השורות מעלה רותי שקד ערכים חשובים. למשל: אמא של עילאי הכינה לפיצי הכלבה צמיד ממולא במזון כלבים ופיצי אהבה לשחק בו יותר מכל צעצוע אחר שקונים! יש כאן מסר של מיחזור ושמירה על כדור הארץ – לא תמיד חייבים לקנות צעצועים מוכנים, וכן מסר של צרכנות נבונה!

הסיפור זימן לנו שיחה קטנה על חינוך ועל רגשות של בני אדם וחיות – דרך ההסבר מדוע צריך לחנך את פיצי ולהראות לה איך להתנהג הוטמעה בילד התובנה שכלב הוא בדיוק כמו ילד שמגדלים, וגם לבעלי חיים יש רגשות!

 

הסיפור מרגש ומעורר השראה.

 

על המחברת

רותי שקד תושבת גני תקווה. בוגרת היחידה לעיתונאות ותקשורת של הפקולטה למדעי החברה באוניברסיטת בר-אילן, ניהלה קריירה מצליחה כמנהלת תקשורת שיווקית ברשת "שופרסל", אך תמיד "פזלה" לעבר הכתיבה ובכל אירוע חברה או שמחה משפחתית, רותי הפליאה בכתיבתה הקולחת להנאת כולם.
בשנת 2008 הגיע המהפך בחייה לאחר שהחליטה לצאת לפנסיה מוקדמת כדי לממש את רעיונותיה שזרמו וצצו אפילו תוך כדי חלום ונערמו במגירה.
את ההשראה לספריה שואבת רותי מעולמה ומעולמם של נכדיה. רותי מגדירה את עצמה ואת בעלה כ"דור חדש של סבים וסבתות" – צעירים ברוחם, מודעים לעצמם, פעילים ומעורבים בחייהם של הנכדים ולוקחים חלק פעיל בגידולם.

 

כתיבה: רותי שקד

איורים: נעמה להב.

גיל: 2-6.

הוצאה: "דני ספרים"

מחיר לצרכן 64 שקלים.

להשיג בכל חנויות הספרים ובחנות המקוונת של ההוצאה: www.siman-kria.co.il
עוד מספריה של רותי שקד-

האבטיח של אדון אלמליח – סבא של הילה קונה אבטיח ענק מאדון אלמליח וגורם להמולה בין הירקות והפירות במקרר הביתי שחושפת בעיה יומיומית של תרבות צריכה מוגזמת ובזבוז. ספר בעל ערך לגילאי 3+ המביא את נושא הצרכנות הנבונה מכיוון מיוחד של מניעת בזבוז של קניית ירקות ופירות.

 

גורים של אף אחד – סיפור מרגש על 3 גורים שזוכים לבית חם ואוהב בזכות אמא שמוצאת אותם בעיצומו של ליל חורף סוער. סיפור אמיתי ומלא השראה שכל ילד יתחבר אליו בזכות הכתיבה הזורמת, העלילה המרגשת, האיורים המקסימים והמסר החשוב – להתייחס ברגישות ובאהבה לבעלי החיים.

 

סבא ואני –  גילי מאוד אוהבת את סבא קוקו, והכי היא אוהבת שסבא קוקו בא לקחת אותה מהגן. אתם יודעים למה? כי עם סבא קוקו לא הולכים ישר הביתה. כל פעם שסבא קוקו לוקח את גילי מהגן, הוא מרים אותה על הידיים ,ויחד הם יוצאים לטיול.

מסבת ההפתעות – סבא וסבתא מבינים וקשובים לנכדיהם. הם יודעים שהכי כייף להם להיפגש יחדיו. בדמיון ויצירתיות ,סבא וסבתא יוזמים ומתכננים בביתם מסיבה מיוחדת רצופה בהפתעות . הם מזמינים את כל נכדיהם להיות יחדיו ליום של כייף.

כל הספרים נמצאים בין ספרי הקריאה בעברית, המומלצים ע"י משרד החינוך לבתי הספר הערביים.

הספרים של רותי שקד מעלים סיטואציות יומיומיות חשובות בדרך פשוטה וברורה ותוך הדגשת ערכים חשובים לילדים. בעיניי כדאי לכלול אותם במדף ספרי הילדים לצד ספרי הקלאסיקות שהתרגלנו לרכוש לילדים. זו סיבה טובה לתת הזדמנות לסופרת ערכית איכותית.

 

 

 

 

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים