• גילאי 3-13

מה בפורטל?

המלצה מרותי שקד

רותי שקד, סופרת ילדים וסבתא לנכדים עברה את הקורס "צרכנות נבונה לילדים" והיא מתארת למה כדאי להשקיע

מערכת "את זה" 24.06.18

יעל יקרה, אני כותבת כדי להביע הערכה גדולה לשיעורים הדיגיטליים שהעברת במסגרת הקורס הדיגיטלי "צרכנות נבונה לילדים" שהשתתפתי בו.

השיעורים עסקו בנושאים מאלפים, ולדעתי הם מהווים השלמה חשובה מאוד לחינוך שמקבלים הילדים בגן ובבית הספר. הם עוסקים באקטואליה מחיי היומיום. בעזרת השיעורים הללו את נותנת להורים כלים ללמוד, ללמד ולהשפיע על חינוך ילדיהם. לדעתי, רוב הילדים אשר ייחשפו לנושאים הללו בגיל הרך, יגדלו לעתיד בהיר ולא מעורפל וידעו להתנהל בו היטב. הסרטונים הללו יעניקו להם העצמה אישית וביטחון  עצמי.

 

בעזרת  הידע הבסיסי והחשוב שאת מעבירה, ילמדו  לכלכל את צעדיהם בחוכמה בכל שלבי החיים. הם יגדלו להיות  מה שאומרים בסלנג "עם רגליים על הקרקע". הם ינהלו את חייהם בחוכמה, באופן טבעי (כמו שלמדו לאכול בסכין ומזלג), כי כבר מהגיל הרך יכירו את היתרונות והחסרונות של הצרכנות, ילמדו על כסף, ילמדו שחיסכון קטן מביא לחיסכון גדול,  ילמדו על הוצאות והכנסות, סדרי עדיפויות, עמידה בתקציב כבר מדמי הכיס הראשונים שיקבלו, להשוות מחירים, לקרוא את האותיות הקטנות, להימנע מבזבוז באנרגיה חשמל ומים, לשמור על איכות הסביבה ועוד.

סביר להניח למשל, שהילדים הללו  בבגרותם, לא יגיעו למצב של אוברדרפט חודשי. ואם כן יגיעו לזה לפעמים – הם יגיעו אליו ביודעין תוך הבנה מהי עלות-תועלת. הם לא יופתעו ויעמדו חסרי אונים איך לגמור את החודש, כי בשלב מוקדם למדו מה זה בנק ומה זו ריבית.

העולם מסביב מפציץ אותנו בפיתויים – מוצרי צריכה, פנאי, בילוי, העשרה וכד' . הפיתויים הללו רק הולכים ומתרבים. גם בינינו המבוגרים יש רבים שלא רוצים להתעסק בחישובים, מעדיפים לצרוך וליהנות ו-"אחרינו המבול", במחשבה שהכול  יסתדר איכשהו. לכן ילד שיגדל עם הדרכה והבנה – לא ירשה לעצמו כבוגר לשגות באשליות. ואני לא אגזים אם אומר ש"בוגרי" הקורסים הדיגיטליים מבית "להתייעל עם יעל" של יעל גרינשפון ייהנו מזוגיות יציבה וחזקה ובכך ממשפחה מאושרת. סביר להניח שבני הזוג הללו יחלמו על תכניות ברות מימוש במסגרת היכולות שלהם. אצלם לא יהיה מצב שבן זוג אחד ירצה לצאת לחופשה בת חודש ברחבי ארה"ב והשני ייאלץ להסביר ולהתווכח שזה לא ייתכן, שזה מעל ההכנסות והתקציב שיש להם.

 

במיוחד לסבים ולסבתות

בעולם המודרני המטורף והתובעני של היום, יש לך יעל, נישה חשובה אליה את צריכה לדעתי למען את הקורס הדיגיטלי המקיף שלך – הסבתות והסבים. להם יש תפקיד חשוב מאוד בנושא. לרוב ההורים הצעירים אין את הזמן להתמסר ולהתעמק בכל נושא. רובם אחרי יום עבודה ארוך, מרדף אחרי הקריירה, הובלה לחוגים וחזרה, קניות, הכנת ארוחות ערב, עזרה בשעורי בית, ניקיון וסדר ועוד. לכן, הסבים והסבתות יקבלו את התפקיד וינצלו כל שהות מזדמנת עם הנכדים וההורים להעברת הנושאים בצורה שאת מציעה בסרטונים, במצגות, בהפעלות ובמידע. לא ב-"הרצאה מעצבנת", אלא בצורה חווייתית על ידי טפטוף המידע כפי שהמלצת לאורך הסרטונים. זה יכול להיות תוך כדי שיחת טלפון שגרתית, בארוחת ערב משותפת, טיול עם הנכדים, במכונית בדרך לחוג, כשעושים להם אמבטיה, בשעת עזרה בלימודים ועוד. העיקר לחזור להשמיע ולהסביר בכל הזדמנות.

אין כמו הסבים והסבתות בנכונות ובסבלנות  להעניק.  אני הדפסתי חלק מהמידע, המצגות, העצות וההפעלות ונתתי לבנותיי. שיהיה. אולי בכל זאת יעיינו בהם בזמן ובמקום שיתאים להן. לנכדים העברתי חלק בצורת חידון  למשל : מה זה הכנסות והוצאות? כרטיס אשראי? למה מפקידים כסף בבנק? מה זה כספומט? האם מטען הטלפון, כשהוא נשאר בשקע, ממשיך לצרוך חשמל גם כאשר אנו מנתקים ממנו את הטלפון ועוד.

 

מחכה לקורסים הבאים.

 

בהערכה רבה,

 

רותי שקד

סופרת ילדים

 

  • הרבה יותר מאבטיח

  •  

  • מערכת "את זה"26.06.20

  • כשהגננת יעל באגר מתחילה לתכנן הפעלה – היא לא סתם בוחרת ספר, מקריאה ומסמנת "וי". היא מחפשת קונספט שלם המתאים לעונה, לגיל, לגן ומי יודע עוד למה… הפעלה אצלה היא הפקה שלמה הכוללת סיפור קשור, דיון, יצירה, דקלום ואפילו קינוח טעים! הנה דוגמא לפעילות סביב הסיפור הערכי "האבטיח של אדון אלמליח"
  • גילאי 3-6

  • כדורי שוקולד

  • מערכת "את זה"21.06.20

  • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים