מה בפורטל?

5 משחקים שיעזרו לילדים להגיע מוכנים לכיתה א'

הכנה לכיתה א' מתחילה בתקופת החופש הגדול ומחייבת מעורבות מסוימת מצד ההורים. רוצים לדעת איך להקנות לילדים הרגלים נכונים? הנה כמה הצעות למשחקים מהנים

מערכת "את זה" 29.06.18

הורים לא פחות מהילדים חוששים מהמעבר לכיתה א', ולכן הם משקיעים בזה זמן, אנרגיה ומחשבה. עם זאת, רבים לא יודעים להפנות את המשאבים לכיוונים הנכונים ויש כאלה שמתמקדים בהכנה אקדמית בלבד. כאשר בפועל, הכנה לכיתה א' צריכה להתמקד גם בהקניית הרגלים נכונים. שהם חשובים לא פחות מההכנה הדידקטית ואפשר להשיג ואפשר להגיע אליהם גם בעזרת משחקים.

הנה למשל 5 משחקים שיעזרו לילדים להגיע מוכנים לבית הספר מיד עם תום החופש הגדול:

 1. חפש את המטמון

משחק מאולתר בסגנון של "חפש את המטמון" מלמד את הילדים ששווה להשקיע כדי להגיע אל היעד. אפשר לשחק אותו בבית, בחצר, בגינה או בחוץ וניתן גם לצרף חברים, קרובים ובני משפחה. חשוב לקבוע את דרגת הקושי של המשחק לגיל של הילדים וללמד אותם היטב את ההוראות. כך משיגים ערך מוסף מהתהליך של הכנה לכיתה א' ומשאירים אותם עם טעם של עוד.

 1. חיבור מספרים לציור

המשחק שבו הילדים מתבקשים לחבר מספרים עוקבים לציור מלמד אותם איך להתמודד עם כמות גדולה של מספרים. בניגוד למה שנהוג לחשוב, אין לילדים לפני כיתה א' את המיומנות של הבחנה בין מספרים ורבים מתבלבלים ביניהם. למשחק כמו חיבור מספרים לציון יש עבורם ערך מיוחד והוא יכול להקל עליהם בשיעורי החשבון הראשונים.

 1. פאזל

משחקי פאזל מומלצים עבור ילדים מכל הגילאים כי הם מפתחים אצלם כושר חשיבה, סבלנות ויכולת התמדה. התנאי היחיד גם כאן הוא להתאים את רמת הפאזל לגיל של הילד כדי למנוע תוצאה הפוכה של תסכול ועוגמת נפש, אך יש המון אופציות לבחור מתוכן. בנוסף, אפשר להגיע עם הילדים לחנות פאזלים ולתת להם לבחור לבד את הציור שמעניין אותם. הפאזל יכול לאחר מכן להיתלות בחדר של הילד ולהזכיר לו בכל פעם מחדש עד כמה שווה להשקיע ולהתמיד.

 1. מאסטר שף

מומלץ לתרגל עם הילדים השלמת משימות ואין דרך טעימה וכיפית יותר לעשות זאת מאשר משחק "מאסטר שף" במטבח. אפשר למשל לקבוע לוח זמנים להכנות של מצרכים, לבקש מהם להביא חומרים מהמקרר או המזווה ולהראות להם איך מכינים מאכלים פשוטים. חשוב כמובן לשמור על זהירות ולהשגיח מקרוב במידה ונדרש שימוש במוצרי חשמל, אולם כל השאר כבר נתון לפרשנות וליצירתיות של ההורה.

 1. יצירה ומלאכה

משחקי יצירה ומלאכה חשובים עבור ילדים לקראת כיתה א' כי הם מאפשרים להם להביא לידי ביטוי כישורים פיזיולוגיים וקוגניטיביים שונים. הדגש צריך להיות על יצירה שהילד בוחר לעשות והתפקיד של ההורה הוא רק לתמוך בו. את משחקי היצירה והמלאכה אפשר לעשות בבית ובתקציב נמוך.

 • להורים בלבד

 • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

 • טל בוקריס30.12.19

 • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו
 • מדריכים פרקטיים להורים

 • ניהול מידע להורים

 • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

 • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
 • גילאי 3-6

 • לומדים לקרוא

 • מערכת "את זה"08.01.20

 • איך מלמדים לקרוא? איך עוזרים לילדים לשפר את הקריאה? איך גורמים לילדים בימינו לקרוא יותר ספרים? איך מזהים קשיי קריאה אצל ילדים? אסנת פליישר, מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה ומפתחת משחק הרביעיות "חיות חורזות", שמתרגל קריאה ומעשיר את אוצר המילים היומיומי של הילד, משיבה על השאלות הקשות הללו ומעניקה מדריך שימושי ללימוד קריאה בדרכים פשוטות ובדרך להרוויח גם זמן איכות והנאה עם הילדים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים