מה בפורטל?

הספר שהפך ילדה קטנה לאמנית גדולה

לכל אחד יש ספר שהשפיע עליו מאוד בחיים. הספר שהשפיע על לי קרן בת ה-9 הוא "משפחה יוצרת" של זמירה צמח, המכיל 178 רעיונות ליצירה מחומרים שאפשר למחזר למען איכות הסביבה. זהו הספר שהיווה בסיס והשראה להקמת פורטל "את זה". לי קרן מובילה למחסן הרעיונות של סבתא זמירה

מערכת "את זה" 20.06.11

כששואלים "איזה ספר תיקח לאי בודד" מתכוונים לרוב לספר שהשפיע על חייך, שהצחיק וריגש אותך, אבל עבור לי קרן, בת ה-9 מרעננה, מדובר בהגדרה הרבה יותר פשוטה – ספר שאתה לא יכול להניח לדקה.

לי, תולעת ספרים לא קטנה, התמכרה (פשוטו כמשמעו) לספר "משפחה יוצרת" של זמירה צמח ומצאה את עצמה מבלה שעות על גבי שעות בהכנת שרשראות, בובות וקופסאות מגלילי נייר.

"הספר הזה גרם לי להסתכל אחרת על הדברים בבית", אומרת לי. "גליל נייר טואלט יכול להיות משקפת ופקק של בקבוק הוא בעצם סביבון. זה חסכוני ויצירתי".

איזו יצירה בספר הכי אהבת?

"הכנת חמסה – זה קישוט יפה לבית".

איך ההורים שלך הגיבו לתחביב החדש שלך?

"הם מאוד שמחו שיש ספר שמעסיק אותי כל כך הרבה זמן. כשאבא נכנס אתמול הביתה הוא שאל את אמא איפה לילוש. היא אמרה 'היא בחדר שלה'. הוא לא האמין לה כי היה כזה שקט שהוא חשב שאני לא בבית...".

כשאני מבקש מלי לספר על יצירה אחת, מתוך עשרות, שהכינה בעקבות הספר, היא מספרת על סביבון מיוחד ומקושט שיצרה מצלחת פלסטיק פשוטה.

"זה נראה הרבה יותר יפה מכל הסביבונים שקונים בחנות, כי את זה אני עשיתי לבד", היא אומרת בחיוך. "ממילא לא השתמשנו בצלחת הזו", היא אומרת. "עדיף להפוך אותה לסביבון מאשר שתשכב על המקרר כמה שנים טובות. זה רעיון מצוין למיחזור ואיכות הסביבה".

אם היית פוגשת את מחברת הספר מה היית אומרת לה?

"הייתי אומרת לה שהרעיונות שלה מיוחדים ומקסימים, שהספר מאוד יפה והוא גרם לי להתחבר יותר לאמנות ויצירה. אני בטוחה שכל הילדים שיקראו את הספר יאהבו אותו כמוני. גם אם הם לא אוהבים לעשות יצירות הם יאהבו את הספר כי הוא מראה שכל אחד יכול להיות אמן. זה פשוט וקל".

בעקבות הספר את רוצה להיות אמנית כשתהיי גדולה?

"רציתי להיות אמנית גם לפני הספר, אבל הספר הזה נתן לי יותר חשק לעשות את זה. הוא הראה לי כמה פשוט להכין מתנות יפות. הספר הזה הוא מתנה מצוינת לילדים – כי זו המתנה היחידה שמלמדת אותם להכין מתנות".

צילומים: לילך קרן.

עוד על זמירה צמח:

יוצרת באהבה

ממחסן הרעיונות של סבתא זמירה

עוד על מיחזור ואיכות הסביבה:

עוד כתבות על מיחזור ואיכות הסביבה:

משחק רביעיות סביבה ירוקה

משחק "מלחמה" מיחזור

עובדות חשובות על מיחזור

לומדים למחזר ולשמור על איכות הסביבה

יצירה ומיחזור עם ילדים

רעיונות למיחזור ויצירה עם ילדים:

מיחזור חלקי פאזל

תמונה ממגנטים

שידת רגשות

פרחים מאגוזים

קופסאות אחסון תוצרת בית

משחק זיכרון תלת מימדי

מסלול מכוניות - תכנון תשתיות אישיות 

מוצצועים – צעצועים ממוצצים

משקולות קרטון ומכשיר מתיחה 

בובות מדליקות מנורות חשמל

פרחים מצלחות חד פעמיות

טיפים למיחזור לילדים:

מיחזור נייר אלומיניום  

משדרגים את שולחן החג

חוסכים במים באמבטיה

ממחזרים מגשי עוף

ממחזרים וחוסכים בגן

די וי די אוריקן

די וי די: מיטל בגן הירוק

ספר: שומרים על הסביבה עם פופו

 • בלוגים

 • תפריט לכל ארוחה

 • יעל צמח-גרינשפון25.10.19

 • למה כדאי להכין תפריט לכל ארוחה מיוחדת ולכל אירוח? לעיצוב השולחן, לתיאום ציפיות, למזכרת מרגשת ובעיקר לניהול מיד"ע! התיעוד יעזור לכם לגוון לפעם הבאה או לחזור על מאכלים מוצלחים שהאורחים אהבו! להתייעל עם יעל בשימור ותיעוד המידע, בחיסכון ובהקניית הערך של צרכנות נבונה לדור הבא
 • הבלוג של סבתא זמירה

 • קישוטי סוכה מניילונים

 • יעל צמח-גרינשפון13.10.19

 • כמה פעמים חשבתם על המצאה של קישוטי סוכה שיעמדו בפני הגשם ויישארו לשנים הבאות? סבתא זמירה הכינה מניילונים שמקבלים עם המצרכים בסופרמרקטים מגוון רחב של קישוטים לסוכה – פרחים בצבעים שונים, שרשראות בצורות שונות, פרפרים ומתלים. סבתא זמירה ממליצה לערוך שעת יצירה עם ילדים בגילאים שונים – פשוט נותנים להם ניילונים ומכינים קישוטים. לפניכם רעיונות ודוגמאות, הכינו קישוטים לפי הצבעים, הגדלים והכי חשוב – לפי הדמיון!
 • כל הגילאים

 • בובה שימושית ממגבות

 • מערכת "את זה"20.10.19

 • הכינו יחד עם הילדים בובה מקסימה ומיוחדת לאחסון אביזרי שיער! אילנה משה, יוצרת מוכשרת, מראה צעד אחר צעד איך מכינים בובת תותי סמרטוטי ממגבות צבעוניות דקות ואיברי גוף של בובה שכבר לא צריכים (למיחזור). היא קישטה אותה בסיכות וקוקיות ועכשיו היא משמשת לאחסון אביזרי הקישוט לשיער ולקישוט החדר כמובן. רעיון למתנה מקורית

תגובות הקוראים


2 תגובות

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
21 יוני, 2011
ניתן לרכוש את הספר בדוכני שבוע הספר העברי ובחנויות הספרים.

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
21 יוני, 2011
האם ניתן דרך האתר לקנות את הספר? ומה עלותו?

בניית אתרים - בניית אתרים