מה בפורטל?

כמה אתם מוציאים באמת בכל חודש?

הורים, אחרי שתדעו כמה כסף באמת נכנס לחשבון הבנק יהיה לכם קל יותר לנהל את התקציב ולהגיע למצב מאוזן. נמאס לכם לשלם עמלות גבוהות על חריגת יתר? הנה המדריך שיוציא אתכם מהמינוס

מערכת "את זה" 08.07.18

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרבעון הראשון של 2018, מספר הנפשות הממוצע בישראל עומד על 3.72 ומשפחה עם ילדים מוציאה פי 1.4 יותר מאשר זוג. בנוסף, ככל שיש יותר ילדים במשפחה כך כמובן גם עולה ההוצאה החודשית הממוצעת: משפחה עם שני ילדים מוציאה בממוצע 18,346 ש"ח בחודש ומשפחה עם שלושה ילדים מוציאה בממוצע 19,235 ש"ח.

עוד מעניין לראות שאחוז ההוצאה הגדול ביותר למשק בית בישראל הוא על דיור – עם נתח של 24.3% מסך כל ההוצאות. זה מוכיח שוב עד כמה חשוב לתכנן היטב את פתרונות המגורים וכיצד כלי פשוט כמו מחשבון משכנתא יכול לתרום לאיכות החיים של הורים לילדים.

בעיה חמורה יותר היא שלפי נתוני הלמ"ס ל-2017, במשקי בית עם ילדים משלמים על חינוך, תרבות  ובידור כ-2,600 ש"ח בחודש – פי 2 ממשפחה ללא ילדים. אם יש לכם ילדים, אתם כנראה מוציאים רק על חינוך כ-1,480 ש"ח, עוד 488 ש"ח בחודש על ארוחות מחוץ לבית ועוד כ-300 ש"ח על שירותי תקשורת כגון טלפון נייח ונייד, חיבור לאינטרנט וכן הלאה.

משכורת, קצבאות ותמיכה: כל מה שמרכיב את ההכנסה שלכם

האמת היא שלא צריך את נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשביל להבין שילדים עולים כסף. שאלת מיליון הדולר צריכה להיות איך נשארים מאוזנים, או במילים אחרות: מה אפשר לעשות כדי להימנע מחובות ותשלומים מיותרים ואולי גם להתחיל לחסוך. החדשות הטובות הן שמרגע שמתחילים לנהל תקציב זה נהיה הרגל קבוע, אך החדשות הפחות טובות הן שאין לכם ברירה אלא לשנס מותניים ולקפוץ ראש לתוך התקציב החודשי.

בשביל לדעת כמה כסף נשאר לכם בסוף החודש תהיו חייבים להתייחס לכלל ההכנסות וההוצאות של משק הבית, ולא רק להכנסות ולהוצאות של אחד מבני הזוג. הישארו אחידים באופן שבו אתם עוקבים אחר הנתונים, אספו כמה שיותר מידע על בסיס דוחות שנשלחים אליכם מהבנק, מחברות כרטיסי האשראי ומחברות הביטוח ואל תשכחו את תלושי השכר. במידה ואתם עצמאיים, הקפידו להפריד בין הוצאות העסק להוצאות הבית, גם אם חשבון הבנק משותף.

דווקא המעקב אחר ההכנסות אמור להיות החלק הקל בניהול התקציב המשפחתי. התחילו בהזנה לתוך קובץ אקסל או אפליקציה ייעודית נתונים על ההכנסה החודשית שעומדת לרשותכם, לרבות שכר מעבודה או קצבת פנסיה. אם ההכנסה אינה קבועה ושווה, רשמו בסעיף הזה הכנסה חודשית ממוצעת מהשנה האחרונה.

מומלץ לכלול בסעיף ההכנסות גם תמיכות מהממשלה וקצבאות שמשלם הביטוח הלאומי, כמו דמי זקנה, ילדים, נכות, הבטחת הכנסה, דמי אבטלה וכדומה. כדאי לנצל את ההזדמנות ולברר האם יש תמיכה אחרת, מתנות ובונוסים ולשלב דמי מזונות, מלגות וסיוע כלכלי ממשפחה וחברים כחלק בלתי נפרד מהתקציב.

זה הזמן לחשוף את ההוצאות שלא הכרתם

ניהול תקציב מסודר יאפשר לכם לדעת לאן הולך כל הכסף. התחילו בהוצאות שנראות מובנות מאליהן אבל הן לא כאלה, כמו למשל עמלות ניהול חשבון בנק וכרטיסי אשראי, החזרי הלוואות וריביות על המינוס. יכול להיות שזה בדיוק הרגע לפנות לגופים המוסדיים ולשנות הרכבי הלוואות או מסלולי החזרים, כדי לחסוך כמה מאות שקלים בחודש שמצטברים לסכום משמעותי מדי שנה.

בתוך כך, בדקו האם יש לכם הפקדה קבועה לחיסכון או ניירות ערך שאולי לא ידעתם עליה, מה קורה עם הפקדות לחיסכון פנסיוני פרטי והאם הכל ידוע ומוכר לרשויות המס. הפקדה קבועה לחיסכון תאפשר לכם לנצל נקודות זיכוי ולצמצם את ההוצאה החודשית. במקביל, היא תעזור לכם להיערך להוצאות בלתי צפויות כמו אירוע משפחתי, חיסכון להחלפת רכב או חלילה ניתוח רפואי פתאומי שאחד הילדים יצטרך.

לאחר בדיקה של הוצאות ניהול הכסף מגיע השלב של חלוקת הוצאות לקטגוריות כמו מחיה וקניות שוטפות, הוצאות נסיעה ורכב והוצאות פנאי ובילוי. היזהרו להתרגל לשלם סכום מסוים מדי חודש בלי לדעת למה ופרקו כל קטגוריה לסעיפים נפרדים.

תחת הוצאות המגורים תצטרכו להתייחס בנפרד לחשבונות קבועים כמו שכר דירה/משכנתא, ביטוח, ארנונה, ועד בית, חשמל, מים, גז וחבילת שירותי תקשורת, לבין הוצאות נוספות ומשתנות ובהן תיקונים ותחזוקה, ניקיון הבית, ריהוט, ציוד ומוצרי חשמל. לעומת זאת, הוצאות המחיה והקניות גם הן משתנות, אבל אחרי כמה שבועות כבר תדעו פחות או יותר לאמוד אותן באופן מדויק יותר.

הוצאות הנסיעה והרכב הן המקום שבו תוכלו לחסוך הכי הרבה כסף בהכי מעט זמן. אם אתם נמצאים בתקופה מאתגרת מבחינה פיננסית, ייתכן וישתלם לכם למכור את הרכב, לעבור לתחבורה ציבורית לכמה חודשים ולאחר מכן לקנות מכונית זולה יותר. לבסוף, קצצו בהוצאות הפנאי והבילוי בלי לפגוע באיכות החיים של המשפחה ומצאו את האיזון שמתאים לכם.

 • להורים בלבד

 • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

 • טל בוקריס30.12.19

 • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו
 • מדריכים פרקטיים להורים

 • ניהול מידע להורים

 • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

 • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
 • גילאי 2-3

 • בובות גרב

 • מערכת "את זה"13.12.19

 • לקראת פסח, אחרי שאתם מסדרים את הגרביים בזוגות, איספו את כל הגרביים שנותרו ללא בני זוג והכינו מהם בובות מקסימות. אצל סבתא זמירה גרביים וגרבי רשת בודדים יכולים להוות חומרי גלם מצוינים ליצירת דמויות אנושיות, חיות ויצורים אחרים בתוספת חוטים, עיני פלסטיק, פקקים ושאר חומרים. פעילות מיחזור קלה לילדים בגילאים שונים ראש בובה צריכים את זה גרב ניילון

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים