מה בפורטל?

נאום בר המצווה של ערן

יעל צמח-גרינשפון פתחה את חגיגות בר המצוה של בנה הבכור ערן בנאום אוהב ומרגש במיוחד, הכולל רגעים מאושרים, מחווה לסבים, לסבתות וליתר בני המשפחה ופרטים שריגשו את החוגגים. הנאום מובא כאן במלואו, לא נגענו

יעל צמח-גרינשפון 17.04.11

ערני שלנו,

התנועות שלך בבטן שלי כשהייתי שרה לך שמורים איתי תמיד, הרגע המאושר שבו הגחת לעולם בשלווה האופיינית לך, החיוך הראשון מגיל שלושה שבועות, הטיולים הרגליים הרבים, הלילה הארוך לפני העלייה לכיתה א', אלפי רגעים קסומים משותפים שלנו בכל העולם.

כתבתי מיליוני מילים בחיים, ובכל זאת כל כך קשה לי לתאר כמה אני אוהבת אותך, מתרגשת ממך בכל פעם מחדש ואיזו משמעות רבה הענקת לחיינו.

הרוגע האופייני לך מרגע שנולדת משרה על כל סובביך שלווה ונעימות עד היום. סדר היום הקבוע שארגנת לעצמך כבר בחודש הראשון העניקו לך ולנו סיפוק, נינוחות ותחושת ביטחון. הודות לאופי הנוח שלך, לא עברנו את המשוכות והקשיים האופייניים לילד ראשון. התקדמת בכל שלבי ההתפתחות בצורה אולטימטיבית, והפגנת יכולות ותכונות מדהימות ומיוחדות. מי שמכיר אותך כמונו יודע גם, שאתה מתרגש לא מעט (למשל עכשיו), שיש בך אהבה רבה ושאתה לוקח דברים עמוק ללב.

אפשר לתמצת את הברכה הזו במילה אחת עליך: "לשכפל", כפי שהגדירה אותך בתעודה האחרונה המחנכת שלך, אבל אני רוצה לנצל את ההזדמנות הזאת להודות לכל מי שבא, ולספר מניין אתה באת:

גדלת בבית של קיבוץ גלויות, שבו האיקרא שוכנת על אותו מדף במקרר יחד עם הקובה. צמחת במשפחה שבה פותחים את סוף השבוע בארוחת ערב שבת משפחתית, כמיטב המסורת היהודית ולמחרת יוצאים לים או לטיולים. בבית שבו גדלת, אמא מספרת את הדקויות המקראיות של סיפור תיבת נוח ואבא תוהה לאן הם אספו את כל הצרכים שלהם.

בית של אוהבי ספרים, חידושים טכנולוגיים ומדע, שבו מכירים דרך הגוף והלב את כל סוגי הספורט בחדר הכושר, על המגרש ומול הטלוויזיה, בנים ובנות, הפסדים וניצחונות, עם הרבה אדום של הפועל באר שבע ושל ארסנל.

גדלת במשפחה יוצרת בה ספגת הרבה מילים מאמא והרבה מספרים מאבא. בבית של אוהבי חיים בו מכירים מסעדות וצימרים רבים, ושרדונה וקברנה הן חלק מהמילים שעולות על השולחן.

אין ספק שבתוך הבית שלנו יש הבדלים רבים. אבל מעבר לכל ההבדלים שנחשפת אליהם במהלך השנים, המכנה המשותף לשתי המשפחות מדורי דורות, הוא הרצון העז לעזור לאנשים מכל הלב. להיות שם בשביל כל מי שצריך, גם בלי שהוא יצטרך לבקש.

לאורך השנים סיפרנו לך על הצוואות הרוחניות של הסבים - סבתא זינה, סבא איליה וסבתא אנה, סבא נחום וסבתא שמחה וסבא יחזקאל זכרם לברכה – כולם ריגשו אותנו במחוות של נתינה, ואתה ערן, ילד גדול וחכם שלי, ידעת להפנים את זה. כבר בכיתה א' המורה ציינה לשבח את העובדה שאתה עוזר לכולם!  

כל אחד מהאנשים שגידלו אותנו ואותך השפיעו עליך:

מסבא אליעזר ומסבתא אמיליה למדת לאהוב את החיים וליהנות מכל רגע. למדת עד כמה חשובים הבילויים והחיים החברתיים וכמה כיף לצאת לטיולים, לבלות במוזיאונים ולבקר באתרים היסטוריים. מתנת בר המצווה שלהם לצאת איתך לטיול שורשים מהווה סמל לרכישת האהבה הזו מהם. כשחזרת בפנים נלהבות ושאלנו: "נו ערן, איך היה?", ענית בדרכך הלאקונית: "עשר"!

מסבא אליעזר למדת על חשיבות המדעים המדויקים והרחבת את הידע בתחומים רבים. איסוף הבולים המשותף לכם חיזק את הקשר ביניכם.

מסבתא אמיליה למדת לראות אסתטיקה ויופי. היא תמיד דאגה שיהיו לכולכם בגדים יפים ושתהיו מצוידים. היחס שלה לאמנות שאתה כה מוקיר, חשף בפניך את העולם האמיתי המגוון, כמו הפרחים באגרטלים שהיא מציירת, חיים וזקופים לצד קמלים ונבולים. קלטת הרבה מהשלווה ומהשקט הנפשי שהיא מקרינה לכולם, והכרת את כוונותיה הטובות, דאגתה ואהבתה הרבה.

מסבתא זמירה למדת לראות את העולם בעיניים טובות של יוצר. היא הכירה לך את הצבעים, החומרים ובעיקר את חדוות העשייה ואת היכולת המופלאה למחזר, לעשות יש מאין, ליצור מכלום חפצים לתפארת. סבתא זמירה שהעניקה מאהבתה ומהשקעתה תמיד היתה עבורך ועבור כולנו הרוח הגבית המחזקת והמעוררת השראה. בהזדמנות זו אני רוצה להודות מכל הלב לסבתא זמירה על ההשקעה וההפקה הגדולה של שבת החתן שלך ערן.

סבא יחזקאל - אני מאמינה בכל ליבי שסבא יחזקאל משקיף עלינו ברגעים אלו מלמעלה, מהכוכב שעליו הוא נמצא מאז שהיית בן חמש ונהגת להביט בו מהחלון ולשוחח איתו.

ערן, אתה הנכד הראשון וגם היחיד שזכה לשמוע מפיו סיפורים וליהנות מצחוקו המתגלגל. אלפי פעמים סיפרתי לך על תכונות הכנות והיושר, הצניעות וטוב הלב שלו כלפי כל אדם, שהעביר ממתן דוגמה אישית.

התרגשתי מאוד שעלית לתורה בבית הכנסת שאותו הוא ניהל ובו התפלל, דמעתי כשקראת מספר התורה שהקדשנו לזכרו, ואני גאה מאוד להציג באירוע בר המצווה שלך את הספר שערכנו והוצאנו לזכרו. בספר מסופרים קורות חייו, תובנותיו ומעשיו הטובים מכל האנשים שהכירו אותו.

הספר הזה מהווה מורה דרך לך ערן ולנכדים האחרים. אני בטוחה שתשכיל לקלוט מדרכו הייחודית של סבא יחזקאל להיות מחובר לערכים שלך, לנוע על פי מצפן פנימי ולא לחיות על פי טרנדים חולפים, להשתדל תמיד לעשות את הדבר הנכון ולא את הדבר שייראה הכי טוב, להמשיך לעזור ולהעניק לכולם, וכמו סבא – לתת קדימות לדרך ארץ ולאהבת האדם, ולהאמין שהכל לטובה וצריך לקבל הכל באהבה.

גם מאחיך הקטנים למדת איך מתמודדים עם החיים: מיונתן למדת שלא הכל צריך ללכת ישר, אפשר וכדאי להשתובב ולהתחכם ואפילו להציק. ואם אפשר כמה פעמים ביום, ואם מזדמן לעשות בדרך עסקה משתלמת – עוד יותר שווה.

מיהלי למדת על ההבדלים בין בנים לבין בנות, ובכל פעם אתה מתפלא מחדש כמה בנות יכולות לדבר ולדבר ולדבר...

היחס החם שלך לאחיך, החיבוקים והרוך כלפיהם, מרגשים אותנו בכל פעם עד דמעות. אתה שומר עליהם למופת ומטפל בהם היטב.

מאבא שלומי קיבלת תכונות רבות: את החוכמה, הביישנות, ההבנה וההתחשבות ועוד תכונות מדהימות שכולנו זוכים ליהנות מהן מדי יום במהלך השנים.

ממני שמעת את המשפט "לדברים טובים שווה לחכות" עשרות פעמים, ואני מקווה שהסבלנות שלך כתוצאה מכך תימשך. לימדתי אותך להגיע להישגים, להתחרות בעצמך ולא באחרים. השתדלתי להעניק לך את הכלים ללמוד בעצמך, ואתה קלטת מהר והצטיינת בתחומים רבים. הלוואי שהבורסה היתה מתנהלת באותה מגמת עלייה כמו אצלך....

ערן, אנחנו רוצים שתדע שאנחנו כאן תמיד בשבילך, בזמנים של קושי, שמי יתן ויהיו קצרים ומעטים, וגם בעיתות של שמחה והצלחות. נשמח להמשיך להעניק לך שירותי תמיכה טכנית תמורת קרדיט, לתת לך את העצות הכי טובות שאנחנו יכולים, לאהוב אותך עד סוף העולם ולהיות גאים בך, תמיד.

אני מזמינה אותך ערן להעניק לסבים את האלבומים עם כל התמונות והזיכרונות שלך מ-13 שנים, ורוצה להוסיף רק עוד שתי מילים: מזל טוב!

  • בלוגים

  • לומדים על ראש השנה

  • מערכת "את זה"09.09.20

  • מתי חל ראש השנה? כמה תקיעות שופר צריך לשמוע במהלך החג? מהו תשליך? למדו את הילדים על ראש השנה, המצוות הקשורות אליו, מנהגיו, שמותיו וההסטוריה שלו. לימור כהן-מלול פורשת את כל המידע באופן מסודר
  • הבלוג של יעל צמח-גרינשפון

  • מהי באמת הלמידה מרחוק?

  • יעל צמח-גרינשפון27.05.20

  • מהי באמת למידה מרחוק? מהם הצירים העיקריים שלה ומהם התנאים להצלחתה? יעל צמח-גרינשפון, מגדירה את המטרה, את הדרכים ואת האנשים שמאחורי הקלעים ומתארת את שלוש הצלעות של משולש שיתוף הפעולה – הגורם האנושי המכוון (מורים ואנשי חינוך בשיתוף הורים!), החברות המפעילות את הפלטפורמות הטכנולוגיות ללמידה מרחוק (משרד החינוך, הרשויות המקומיות, העמותות) והתלמידים. העצמת מורים-הורים-תלמידים בישראל 2020

תגובות הקוראים


תגובה אחת

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
17 אפריל, 2011
מקסים ומרגש!

בניית אתרים - בניית אתרים