מה בפורטל?

חיבור על מיחזור

אם כולנו נזרוק הרבה ניירות, נבזבז חשמל ונטנף את הסביבה, כבר לא יהיה מקום לזוז בכדור הארץ ולא יהיה אוויר לנשימה. כל הארץ תהיה מטונפת ומלוכלכת, הכל יהיה מזבלה אחת גדולה. אבל אם נשתמש בשני צידי הדף, נחסוך בחשמל ונמחזר, אז יהיה לאן לזוז יהיה אוויר לנשימה יהיה איפה לגור, והכל יהיה נקי ומצוחצח. יהלי גרינשפון בת ה-11 חולמת על עולם נקי יותר

יהלי גרינשפון 12.11.18

 

מה עושים כדי שלא יהיה לנו עולם צפוף ועמוס בזבל? בשביל למנוע את  זה צריך למחזר = לעשות שימוש חוזר במוצרים (פלסטיק בקבוקים זכוכית עיתונים ניירות ניילונים בדים ועוד …)

 

שלושת דורות המיחזור

סבתא שלי (סבתא זמירה) היא מלכת המיחזור. היא יצרה מקרטוני ביצים מוביילים צבעוניים, גזרה מבקבוקי פלסטיק פרחים לקישוט, עיצבה ממוצצים ישנים בובות בצורת חיות, המציאה קישוטי סוכה מניילונים ואפילו הכינה מיני פארק שעשועים מכל מני חפצים ישנים כדי לא לזרוק אותם: בקבוקים, עיתונים, קופסאות קטנות של סרטי צילום, גלילי נייר טואלט ועוד ….

כשהייתי תינוקת, סבתא הכינה לי מקל גשם שהרגיע אותי –  היא הכינה אותו מגליל קרטון ענק שבו פיזרה אורז ועדשים וסגרה משני הצדדים וקישטה בנייר של עטיפה למתנה כדי לא לזרוק אותו לפח.

לסבתא זמירה יש הרבה רעיונות לעשות עם כל מה שיש בבית. כל מה שאני מביאה לה – היא מוצאת מה לעשות איתו כדי לא לזרוק לפח. עוד לפני שהמציאו את המילה "מיחזור", אפילו לפני 50 שנה, היא כבר יצרה כל מיני דברים בשימוש חוזר.

 

אמא שלי (יעל) נולדה ביום כדור הארץ – 22 באפריל, והיא עושה הרבה דברים שקשורים לשמירה על כדור הארץ ולמיחזור. היא המציאה משחקי קלפים כדי ללמד אותנו על מיחזור. המשחק "מלחמה מיחזור" מסביר על זמן ההתכלות של כל דבר וכמה שנים לוקח לכל חומר להתכלות: קלקר לא מתכלה אף פעם, זכוכית מתפוררת אחרי מיליון שנים, חיתולים חד פעמיים מתכלים אחרי עשר שנים. אני יודעת את כל זה מהמשחק.

אמא שלי אוהבת למחזר אוכל. היא מכינה לנו פירה טעים, ולמחרת "ממחזרת" אותו למילוי של בורקס תפוחי אדמה. היא אופה קציצות עוף בתנור, ולמחרת משלבת את הקציצות שנשארו ברוטב עגבניות טעים.

אמא שלי אוהבת ספרים על מיחזור, זה עושה אותה מאושרת. הספר "גלילונה" נותן רעיונות מה המכינים מגלילי נייר טואליט, כל מיני חיות. הספר "כדור הארץ שלי" הצבעוני.

אני (יהלי) גדלה בבית של מיחזור. כשהייתי קטנה הייתי משחקת אצל סבתא במקלות שהיא גלגלה מדפי עיתונים, במשה בתיבה שעשויה מקופסת פלסטי ישינה ומבדים ישנים. אהבתי ליצור בובות ודמויות מעיסת נייר מעיתונים ישנים. סבתא זמירה יצרה מעמד לתיאטרון בובות שיש בו ארגז ענק עם בובות שהכינה מבגדים, כפתורים וחוטים, והכי כיף לעשות הצגה מהבובות הצבעוניות ולהתחבא בארגז מאחורי הווילון הירוק.

בפסח נסענו ל"צוללת הירוקה" עם כל המשפחה, ושיחקנו במשחקי מיחזור והיה מאוד כיף.

 

מה אני מציעה לכם?

אני מציעה לכולם למחזר ולעשות שימוש חוזר בכל מה שאפשר:

לחסוך בניירות – להשתמש בשני צידי הדף.

לעשות הרבה יצירות מכל מיני דברים שלא צריכים – תמיד כיף לעשות יצירות!

לחסוך בחשמל – לכבות את האור שאתה עובר מחדר לחדר.

לנסוע באוטובוס או רכבת ולא תמיד באוטו, כי למדנו במדעים שזה מזהם את האוויר וזה לא טוב לכדור ארץ.

 

תארו לכם עולם יפה, שבו כולם שומרים על כדור הארץ ויש אוויר טוב לנשימה, לא צפוף לאף אחד וכולם משחקים ביחד ועושים יצירות כי זה כיף לכולם ….

 

 • בלוגים

 • הפעלה ללימוד תכנות

 • יעל צמח-גרינשפון27.02.19

 • כמה מרגש לראות ילדים קטנים וחמודים בכיתות ב', ג', ד' מתכנתים בנחישות – כותבים שורות קוד, יוצרים לולאות, מדברים על אלגוריתמים, בודקים את עצמם שהתכנות עבד! פשוט תענוג. יעל צמח-גרינשפון התחילה ללמוד יחד עם הילדים ומצאה שיטה להפעלה קלה לסחוף את כולם, גם את אלו שמילים כמו "תכנות" נשמעות להן גדולות ורחוקות! מתאים להפעלה בימי הולדת, בכיתות הנמוכות, בבית מארח (בית חם) ובאירועים מיוחדים לילדים
 • הבלוג של סבתא זמירה

 • תחפושות מניילונים

 • מערכת "את זה"07.02.19

 • תתפלאו, אבל אפשר ליצור תחפושות מניילונים, מבקבוקי פלסטיק ואפילו מגרביונים! סבתא זמירה יצרה תחפושת שלמה משקיות שמקבלים בסופרמרקטים, כובעים מקנקלים ואפילו תחפושת של מוגלי מספר הג'ינגל מגרביונים ישנים. בשעת יצירת התחפושות תטמיעו בילדים את ערך המיחזור בדרך חווייתית. מתאים לתחפושות קבוצתיות!
 • גילאי 6-10

 • משלוח מנות אותיות

 • יעל צמח-גרינשפון17.03.19

 • רוצים משלוח מנות שנושא איתו הפעלות עם אותיות לכל גיל? קבלו את הרעיון של יעל צמח-גרינשפון: רישמו את האותיות המרכיבות את השמות הפרטיים ושם המשפחה של מקבלי המשלוח, הדביקו את האותיות על צנצנות ממתקים (מדבקות, אותיות סול או כל רעיון אחר)  וצרפו משימות שאפשר להרכיב מהאותיות (סיפורי תנ"ך למשל).

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים