מה בפורטל?

חיבור על מיחזור

אם כולנו נזרוק הרבה ניירות, נבזבז חשמל ונטנף את הסביבה, כבר לא יהיה מקום לזוז בכדור הארץ ולא יהיה אוויר לנשימה. כל הארץ תהיה מטונפת ומלוכלכת, הכל יהיה מזבלה אחת גדולה. אבל אם נשתמש בשני צידי הדף, נחסוך בחשמל ונמחזר, אז יהיה לאן לזוז יהיה אוויר לנשימה יהיה איפה לגור, והכל יהיה נקי ומצוחצח. יהלי גרינשפון בת ה-11 חולמת על עולם נקי יותר

יהלי גרינשפון 12.11.18

 

מה עושים כדי שלא יהיה לנו עולם צפוף ועמוס בזבל? בשביל למנוע את  זה צריך למחזר = לעשות שימוש חוזר במוצרים (פלסטיק בקבוקים זכוכית עיתונים ניירות ניילונים בדים ועוד …)

 

שלושת דורות המיחזור

סבתא שלי (סבתא זמירה) היא מלכת המיחזור. היא יצרה מקרטוני ביצים מוביילים צבעוניים, גזרה מבקבוקי פלסטיק פרחים לקישוט, עיצבה ממוצצים ישנים בובות בצורת חיות, המציאה קישוטי סוכה מניילונים ואפילו הכינה מיני פארק שעשועים מכל מני חפצים ישנים כדי לא לזרוק אותם: בקבוקים, עיתונים, קופסאות קטנות של סרטי צילום, גלילי נייר טואלט ועוד ….

כשהייתי תינוקת, סבתא הכינה לי מקל גשם שהרגיע אותי –  היא הכינה אותו מגליל קרטון ענק שבו פיזרה אורז ועדשים וסגרה משני הצדדים וקישטה בנייר של עטיפה למתנה כדי לא לזרוק אותו לפח.

לסבתא זמירה יש הרבה רעיונות לעשות עם כל מה שיש בבית. כל מה שאני מביאה לה – היא מוצאת מה לעשות איתו כדי לא לזרוק לפח. עוד לפני שהמציאו את המילה "מיחזור", אפילו לפני 50 שנה, היא כבר יצרה כל מיני דברים בשימוש חוזר.

 

אמא שלי (יעל) נולדה ביום כדור הארץ – 22 באפריל, והיא עושה הרבה דברים שקשורים לשמירה על כדור הארץ ולמיחזור. היא המציאה משחקי קלפים כדי ללמד אותנו על מיחזור. המשחק "מלחמה מיחזור" מסביר על זמן ההתכלות של כל דבר וכמה שנים לוקח לכל חומר להתכלות: קלקר לא מתכלה אף פעם, זכוכית מתפוררת אחרי מיליון שנים, חיתולים חד פעמיים מתכלים אחרי עשר שנים. אני יודעת את כל זה מהמשחק.

אמא שלי אוהבת למחזר אוכל. היא מכינה לנו פירה טעים, ולמחרת "ממחזרת" אותו למילוי של בורקס תפוחי אדמה. היא אופה קציצות עוף בתנור, ולמחרת משלבת את הקציצות שנשארו ברוטב עגבניות טעים.

אמא שלי אוהבת ספרים על מיחזור, זה עושה אותה מאושרת. הספר "גלילונה" נותן רעיונות מה המכינים מגלילי נייר טואליט, כל מיני חיות. הספר "כדור הארץ שלי" הצבעוני.

אני (יהלי) גדלה בבית של מיחזור. כשהייתי קטנה הייתי משחקת אצל סבתא במקלות שהיא גלגלה מדפי עיתונים, במשה בתיבה שעשויה מקופסת פלסטי ישינה ומבדים ישנים. אהבתי ליצור בובות ודמויות מעיסת נייר מעיתונים ישנים. סבתא זמירה יצרה מעמד לתיאטרון בובות שיש בו ארגז ענק עם בובות שהכינה מבגדים, כפתורים וחוטים, והכי כיף לעשות הצגה מהבובות הצבעוניות ולהתחבא בארגז מאחורי הווילון הירוק.

בפסח נסענו ל"צוללת הירוקה" עם כל המשפחה, ושיחקנו במשחקי מיחזור והיה מאוד כיף.

 

מה אני מציעה לכם?

אני מציעה לכולם למחזר ולעשות שימוש חוזר בכל מה שאפשר:

לחסוך בניירות – להשתמש בשני צידי הדף.

לעשות הרבה יצירות מכל מיני דברים שלא צריכים – תמיד כיף לעשות יצירות!

לחסוך בחשמל – לכבות את האור שאתה עובר מחדר לחדר.

לנסוע באוטובוס או רכבת ולא תמיד באוטו, כי למדנו במדעים שזה מזהם את האוויר וזה לא טוב לכדור ארץ.

 

תארו לכם עולם יפה, שבו כולם שומרים על כדור הארץ ויש אוויר טוב לנשימה, לא צפוף לאף אחד וכולם משחקים ביחד ועושים יצירות כי זה כיף לכולם ….

 

 • בלוגים

 • קישוטי סוכה מניילונים

 • יעל צמח-גרינשפון13.10.19

 • כמה פעמים חשבתם על המצאה של קישוטי סוכה שיעמדו בפני הגשם ויישארו לשנים הבאות? סבתא זמירה הכינה מניילונים שמקבלים עם המצרכים בסופרמרקטים מגוון רחב של קישוטים לסוכה – פרחים בצבעים שונים, שרשראות בצורות שונות, פרפרים ומתלים. סבתא זמירה ממליצה לערוך שעת יצירה עם ילדים בגילאים שונים – פשוט נותנים להם ניילונים ומכינים קישוטים. לפניכם רעיונות ודוגמאות, הכינו קישוטים לפי הצבעים, הגדלים והכי חשוב – לפי הדמיון!
 • הבלוג של סבתא זמירה

 • שתי יוצרות, חיבורים רבים

 • מערכת "את זה"01.06.19

 • מרים ילן שטקליס הוגה רעיונות המתארים רגשות של ילדים באמצעות שירים וסיפורים לילדים. זמירה צמח, הוגה רעיונות ללימוד ערכים לילדים ויוצרת משחקים, בובות, הצגות, קישוטים ותמונות. סבתא זמירה מתארת את החיבור האמיתי שלה אל המשוררת באמצעות קווים משותפים רבים, והמרגש ביניהם מתחברת באמצעות שיר החברות והסלחנות "נתפייסה" שמעביר מסר לעולם!
 • גילאי 6-10

 • ריבועי תמרים

 • מערכת "את זה"13.10.19

 • הכינו קינוחים מתמרים, אחד משבעת המינים! הכינו עם הילדים בקלות בחמש דקות (!) ריבועי תמרים בריאים ומתוקים – זה מהווה תחליף וגיוון לכדורי השוקולד הן מבחינת הצורה, הן מבחינת הטעם וכמובן – מבחינת העדיפות הבריאותית עבור הילדים בכל הגילאים. מתאים גם למסיבת יום הולדת

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים