מה בפורטל?

מה עושים כשהילדים רוצים לישון עם ההורים?

שינה של התינוק עם ההורים פוגעת באיכות החיים של שניהם. אז מה עושים? הנה כמה הצעות שילוו אתכם עד שתמצאו את שביל הזהב

מערכת "את זה" 12.11.18

מומחים מאיגוד השינה הלאומי של ארה"ב קובעים שבגילאי 0-3 חודשים התינוקות צריכים לישון 14-17 שעות ביום, בעוד בגילאי 4-11 חודשים הם יכולים להסתפק ב-12-15 שעות. לשם השוואה, בגילאי שנה עד שנתיים עומד מספר שעות השינה המומלצות על 11-14 ובגילאי 3-5 הוא צונח ל-10-13. בהמשך, ילדים בגילאי 6-13 צריכים לישון 9-11 שעות ביום כדי להתפתח.

הבעיה היא שהנחיות אלו הן תאורטיות בלבד בגלל שאין בהן התייחסות לקשיי השינה שמאפיינים התפתחות תינוקות וילדים. בפועל, הרבה הורים מוצאים את עצמם נאבקים מדי לילה בשאלה האם לתת לילדים לישון איתם במיטה כדי להרוויח עוד כמה שעות של שקט – או לחילופין לצאת למאבק. התשובה לכך מורכבת מכפי שנהוג לחשוב, אבל זה לא אומר שאי אפשר להתמודד איתה.

כך התינוק יגיע למיטה שלכם

בראש ובראשונה, ההנחיה הגורפת של איגוד רופאי הילדים היא שתינוקות עד גיל 6 חודשים ואפילו עד גיל שנה צריכים לישון בחדר השינה יחד עם ההורים. עם זאת, אותן הנחיות גם קובעות שאין לתת לתינוק לישון באותה המיטה עם ההורים וזאת מחשש לחנק. למעשה, שינה במיטה נפרדת בחדר ההורים מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה ב-50%.

מגיל 12 חודשים ומעלה ניתן להעביר את התינוק לחדר משלו, אך כאן מתעוררים קשיים חדשים. החל מגיל שנה וחצי-שנתיים בערך התינוק לומד לצאת מהמיטה, לפתוח את הדלת ולהגיע בכוחות עצמו לחדר של ההורים. מבחינתו, שינה עם ההורים היא לאו דווקא פינוק אלא חלק חשוב וחיוני בהתפתחות.

מנגד, הנוכחות של התינוק באותה מיטה של ההורים פוגעת באיכות השינה של כולם. לא משנה אם מדובר על מיטה זוגית רגילה או רחבה במיוחד, כי גם ההורים וגם התינוק לא באמת יכולים לישון כמו שצריך כאשר הם צמודים אחד לשני. זו תופעה שדורשת מההורים נקיטת יוזמה ורבים מהם מאמצים גישה של סירוב בתוקף, אך זו לא בהכרח הדרך הנכונה.

הדרך למצוא את שביל הזהב

הסוד בהורות מכילה הוא לזהות את צרכי הילד ולתת להם מענה. זה אומר שההורים צריכים להיות רגישים לתגובות של התינוק, למצוא את שביל הזהב ולשמור על פרופורציות. כבר עכשיו צריך להקדים ולומר שאין מתכון אחד שמתאים לכולם – אלא רק ילדים שונים, הורים שונים וצרכים שונים.

במילים אחרות, אנו כהורים יכולים ללמוד בעזרת ניסוי וטעייה מתי הילד סתם רוצה להגיע למיטה ומתי הוא באמת צריך את זה. אם אנחנו מרגישים ששהות משותפת במיטה חיונית עבורו, אין סיבה לוותר עליה בצורה גורפת. בכל מקרה אחר, זהו מאבק שבהחלט שווה את ההשקעה.

  • להורים בלבד

  • ניהול מידע להורים

  • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

  • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
  • גילאי 0-2

  • תפריט לכל ארוחה

  • יעל צמח-גרינשפון25.10.19

  • למה כדאי להכין תפריט לכל ארוחה מיוחדת ולכל אירוח? לעיצוב השולחן, לתיאום ציפיות, למזכרת מרגשת ובעיקר לניהול מיד"ע! התיעוד יעזור לכם לגוון לפעם הבאה או לחזור על מאכלים מוצלחים שהאורחים אהבו! להתייעל עם יעל בשימור ותיעוד המידע, בחיסכון ובהקניית הערך של צרכנות נבונה לדור הבא

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים