מה בפורטל?

מה עושים כשהילדים רוצים לישון עם ההורים?

שינה של התינוק עם ההורים פוגעת באיכות החיים של שניהם. אז מה עושים? הנה כמה הצעות שילוו אתכם עד שתמצאו את שביל הזהב

מערכת "את זה" 12.11.18

מומחים מאיגוד השינה הלאומי של ארה"ב קובעים שבגילאי 0-3 חודשים התינוקות צריכים לישון 14-17 שעות ביום, בעוד בגילאי 4-11 חודשים הם יכולים להסתפק ב-12-15 שעות. לשם השוואה, בגילאי שנה עד שנתיים עומד מספר שעות השינה המומלצות על 11-14 ובגילאי 3-5 הוא צונח ל-10-13. בהמשך, ילדים בגילאי 6-13 צריכים לישון 9-11 שעות ביום כדי להתפתח.

הבעיה היא שהנחיות אלו הן תאורטיות בלבד בגלל שאין בהן התייחסות לקשיי השינה שמאפיינים התפתחות תינוקות וילדים. בפועל, הרבה הורים מוצאים את עצמם נאבקים מדי לילה בשאלה האם לתת לילדים לישון איתם במיטה כדי להרוויח עוד כמה שעות של שקט – או לחילופין לצאת למאבק. התשובה לכך מורכבת מכפי שנהוג לחשוב, אבל זה לא אומר שאי אפשר להתמודד איתה.

כך התינוק יגיע למיטה שלכם

בראש ובראשונה, ההנחיה הגורפת של איגוד רופאי הילדים היא שתינוקות עד גיל 6 חודשים ואפילו עד גיל שנה צריכים לישון בחדר השינה יחד עם ההורים. עם זאת, אותן הנחיות גם קובעות שאין לתת לתינוק לישון באותה המיטה עם ההורים וזאת מחשש לחנק. למעשה, שינה במיטה נפרדת בחדר ההורים מפחיתה את הסיכון למוות בעריסה ב-50%.

מגיל 12 חודשים ומעלה ניתן להעביר את התינוק לחדר משלו, אך כאן מתעוררים קשיים חדשים. החל מגיל שנה וחצי-שנתיים בערך התינוק לומד לצאת מהמיטה, לפתוח את הדלת ולהגיע בכוחות עצמו לחדר של ההורים. מבחינתו, שינה עם ההורים היא לאו דווקא פינוק אלא חלק חשוב וחיוני בהתפתחות.

מנגד, הנוכחות של התינוק באותה מיטה של ההורים פוגעת באיכות השינה של כולם. לא משנה אם מדובר על מיטה זוגית רגילה או רחבה במיוחד, כי גם ההורים וגם התינוק לא באמת יכולים לישון כמו שצריך כאשר הם צמודים אחד לשני. זו תופעה שדורשת מההורים נקיטת יוזמה ורבים מהם מאמצים גישה של סירוב בתוקף, אך זו לא בהכרח הדרך הנכונה.

הדרך למצוא את שביל הזהב

הסוד בהורות מכילה הוא לזהות את צרכי הילד ולתת להם מענה. זה אומר שההורים צריכים להיות רגישים לתגובות של התינוק, למצוא את שביל הזהב ולשמור על פרופורציות. כבר עכשיו צריך להקדים ולומר שאין מתכון אחד שמתאים לכולם – אלא רק ילדים שונים, הורים שונים וצרכים שונים.

במילים אחרות, אנו כהורים יכולים ללמוד בעזרת ניסוי וטעייה מתי הילד סתם רוצה להגיע למיטה ומתי הוא באמת צריך את זה. אם אנחנו מרגישים ששהות משותפת במיטה חיונית עבורו, אין סיבה לוותר עליה בצורה גורפת. בכל מקרה אחר, זהו מאבק שבהחלט שווה את ההשקעה.

 • להורים בלבד

 • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

 • טל בוקריס30.12.19

 • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו
 • מדריכים פרקטיים להורים

 • ניהול מידע להורים

 • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

 • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
 • גילאי 0-2

 • משפחה שכזאת – משחק משפחתי

 • יפעת רוט21.02.20

 • איפה נפגשו אבא ואמא? מה תאריך יום ההולדת של סבא? מה האחות שלכם הכי אוהבת לאכול? ומה הצבע האהוב על אחיכם? משחק משפחה שכזאת יושיב את כל המשפחה ביחד למשחק שבו תוכלו לגלות, לספר וחשוב מכל – לבלות זמן איכותי עם המשפחה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים