מה בפורטל?

ילדים הם הצוות שלך לחיים

ליעל צמח-גרינשפון יש 3 עקרונות בעבודה משותפת עם הצוות, אלו אותם 3 עקרונות בגידול ילדים עצמאים ומאושרים. יש הרבה מה ללמוד מההשוואה. ואם תקראו עד הסוף – תקבלו טיפ איך העובדים שלכם או הילדים שלכם מתבוננים בכם! נקודה למחשבה

יעל צמח-גרינשפון 21.02.19

 לאחרונה מצאתי את עצמי משווה ובעיקר מוצאת את קווי הדמיון בין אנשי הצוות המקסימים שלי במשרד לבין הילדים שלי בבית. וכמו כל השוואה – גם הפעם מצאתי את עצמי מבינה לעומק מהם העקרונות המובילים להצלחה בשני המקרים.

 

3 עקרונות מובילים אותי בניהול הצוות שלי, ואני משתדלת ליישמם. כשאני מתעמקת בעקרונות אלו – נראה שאלו העקרונות שלי כאמא וכמחנכת עבור 3 ילדיי הפרטיים:

 

 1. חיבור אישי  

היכרות אישית עם כל אחד מאנשי הצוות, הכרת התכונות המובילות, הרצונות והשאיפות של כל אחד מהם. הקשר הזה עושה טוב לשני הצדדים ומשרה אווירה נעימה במשימות. החיבור הזה מאפשר לנתב כל אחד לפי נטיותיו במסגרת המגבלות כמובן. גם אני משתפת בחיי הפרטיים, בסיפורים משפחתיים ליצירת קשר הדדי.

מדי יום א' אנחנו פותחים את השבוע יחד בשיחה על שבוע העבודה הקודם, משתפים בסיפורי סוף השבוע ומדברים על המשימות לשבוע החדש. יחד אנחנו מבצעים סדרי עדיפויות וחלוקה תוך כדי פירוט המטרה המשותפת שמעניקה מוטיבציה.

גם כלפי ילדיי פיתחתי קשר אישי – כל אחד במינון המתאים לו ובנקודות החיבור בינינו. אני מקפידה לצפות איתם בתכניות האהובות עליהם (מ"ארץ נהדרת", דרך "כפולה" ועד "אובוי"), מתעניינת בחייהם וברצונות שלהם, יוצאת לבית קפה או למסעדה עם כל אחד מהם בנפרד לשיחה פתוחה ומשתדלת להתאים את התפקידים בבית לפי הרצונות שלהם במסגרת המגבלות כמובן, בדיוק כמו בחלוקת המשימות עבור הצוות בעבודה. זו דוגמא אישית עבורם לפיתוח קשרים אישיים, וזו הסיבה לכך שהם משתפים ביניהם חוויות, בעיות וסודות כמוסים.

 

 1. שיתוף

אחד הערכים שמובילים להצלחה בכל דבר שאתה עושה קשור לשיתוף פעולה של כל הצדדים הנוגעים בדבר לדעתי. לכן עבודת הצוות המשותפת היא מטרה חשובה בעיניי. לצורך זה כדאי לדאוג שאנשי הצוות ידעו לבצע משימות רוחביות כדי שיגבו זה את זה במקרי הצורך, ויש רבים כאלו. כשאחת חולה – השני מחליף בקלות, כשאחד במילואים – השנייה מבצעת את עבודתו. תחושת הביחד מעניקה ביטחון עבור כל אחד מאנשי הצוות. באופן טבעי – במסגרת העבודה השוטפת, כל אחד מביא את הידע והניסיון שלו למערך העבודה המשותף ומכאן הדרך להצלחה סלולה.

כך גם בבית – הילדים לומדים להיעזר זה בזה, לשתף ביניהם ויוצרים יחד הרבה בזכות עבודה משותפת. כשאנחנו יוצאים לחופשה אנחנו יודעים שכל אחד יתרום את חלקו בהתאם ליכולות ולחוזקות שלו, וכך הם מסתדרים.

 

 1. עצמאות

עובדים חשים סיפוק ואושר כשהם מבצעים באופן עצמאי משימות בהתאם למטרה המשותפת, או לפחות כשמשתפים אותם בשיקולים ובהחלטות. תחשבו רגע כמה טוב עושה לכם לדעת שהובלתם בעצמכם, אם אתם מנהלים – נסו להעניק תחושה זו לצוות שלכם.

אני מעדיפה להתוות את הדרך לפי מתווה וקריטריונים כך שכל אחד מאנשי הצוות יבצע בהתאם למתווה מסודר. זה חוסך זמן יקר ובעיקר מעניק הרגשה טובה ונעימה.

כך גם כלפי הילדים – תפקידנו כהורים להתוות להם את הדרך ולהראות להם איך מבצעים כל דבר ולא לעשות במקומם! החל משיעורי הבית ולימוד למבחנים, דרך יצירת קשרים חברתיים והתייחסות לאנשים, ועד ניצול החוזקות שלהם לעשות טוב ולרגש. חיזוק העצמאות הוא הבסיס המוצק לתחושת הסיפוק והביטחון העצמי.

 

התבוננות שלכם והתבוננות עליכם

 

התבוננות שלכם על עצמכם – 2 מחשבות מקבילות מעוררת השוואה הזו שעשיתי כאן – איך אנחנו מתפקדים בתור מנהלים (ולא חשוב אם מדובר על פרויקט בעבודה, במסגרת ועד הבית או הפקת יום הולדת או תחפושת) ואיך אנחנו מתפקדים בתור הורים בהתאם ל-3 העקרונות הללו. התבוננו בעצמכם וחישבו מה אתם מיישמים.

 

התבוננות העובדים/הילדים שלכם עליכם – אנשי הצוות שלכם או הילדים שלכם מתבוננים עליכם ב-2 דרכים:

 • מנקודת המבט הרגילה של כל אחד שמכיר אתכם, בהתאם למעשים שלכם, לגישות ולהתנהגות בסיטואציות שונות. זו ההתבוננות הרגילה.
 • מנקודת המבט שלהם – זו נקודת המבט הייחודית לילדים או לעובדים, כי רק הם יכולים לחוש ולהרגיש איך אתם מתנהלים כלפיהם ואיתם. לכן, אם חשובות לכם התחושות של העובדים או הילדים – חיזרו לקרוא את 3 העקרונות וראו מה תוכלו לשפר במטרה לשפר את העבודה המשותפת והחיים יחד.
 • בלוגים

 • מה במשבצת – ל"ג בעומר

 • יפעת רוט05.05.19

 • לכבוד ל"ג בעומר הכנו משחק "מה במשבצת" ללימוד סמלי החג: מדורה, בולי עץ, אריה וחץ וקשת מופיעים בגדלים שונים וחוברים למשחק התאמות סמלי ל"ג בעומר. לגנים ולכיתות בית הספר היסודי הכנו גם גרסת בינגו
 • גילאי 3-6

 • חג הביכורים: פעילויות מהנות לסופ"ש

 • מערכת "את זה"08.05.19

 • חג השבועות מתקרב בצעדי ענק ואיתו האופציות הרבות לפעילויות ואטרקציות בטבע לכל המשפחה. לכבוד חג המים האביבי, ריכזנו עבורכם חמש פעילויות מהנות ומגניבות הכוללות: טיולי מים, קמפינג, סיורים באזורי טבע קסומים ועוד שלל אפשרויות המתאימות לכל גיל.

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים