מה בפורטל?

כשבית ספר וקהילה משלבים ידיים

רוצים להוביל חידוש מרענן בבית הספר? מעוניינים לארגן שבוע למידה חווייתית בלתי נשכח בשיתוף צוות בית הספר, ההורים והתלמידים? קחו דוגמא מבית ספר "ארן" בשיכון ל' בתל אביב שארגן שבוע הרצאות מהורים מעשירים וסיורים מרתקים בשכונה ובעיר כולה – אין ספק שהילדים ספגו למידה בדרך מהנה וזכו בחוויה אמיתית מעשירה

מערכת "את זה" 20.03.19

בבית הספר "ארן" בתל אביב יצאה לדרך תוכנית ייחודית "אקסלרטור ארן של״י – שבוע למידה ייחודי" המבוסס על הרעיון של בתי ספר סינגולריים. במסגרת התוכנית שמעו הילדים במשך שלושה ימים מלאים הרצאות של ההורים ובמשך יומיים נוספים קיימו סיורים במקומות העבודה של הורים בבית הספר.

ההורים המרצים שיתפו בעולמות התוכן המקצועיים שלהם וסיפרו על תהליכי ההצלחה, הכישלון והדרך הארוכה אותה חוו. בין היתר שמעו הילדים סיפורים של יוצרי תוכניות טלוויזיה, יזמים בעולם ההייטק, אנשי אומנות, אנשי משפט, כתבים בתקשורת האלקטרונית, אנשי שיווק, רפואה, אנשי טבע ועוד; והכירו את עולם מאחורי הקלעים של האופרה, אולפן הקלטות, מתקן של בזק, מרכז הקניות והקפה השכונתי.

הכל התאפשר בזכות מנהלת בית ספר "ארן" שרון דיין בן מאיר שאפשרה את התכנית הייחודית הזו. המנהלת השכילה להעניק לתלמידים את מה שהם צריכים מהמסגרת הבית ספרית בתוספת מכובדת של ערכת כישורים, מיומנויות וערכים לחיים. בהתאם לתפיסתה זו, היא אישרה את הרעיון המקורי של ענת גרימלנד, שיזמה את תכנית האקסלרטור הטומנת בחובה תפיסה אולטימטיבית של שילוב משאבי הקהילה עבור התלמידים. בשיתוף מצוין עם מנהיגות ההורים הבית ספרית (תחילה עם היו"ר הקודם איל לבנון ומהשנה עם היו"רית הנוכחית שירה אופנהיימר-שמע), התקדם הפרויקט והגיע למימדי ההצלחה שלו. כולם שילבו ידיים: ערן יונגר, הרכז החברתי וצוות בית הספר, ההורים המעשירים והתלמידים שזכו לחוויה שתוביל אותם ליזום פרויקטים יצירתיים.

 

החוויות הן החותמות הכי שוות

"ככה זה נראה כשפועלים מהנשמה", כותבת הגר עמר תורג’מן: "בשכונה מופלאה בתל אביב יזמו ההורים בשיתוף מלא של בית  ספר ארן שבוע לימודים ייחודי. מה זה אומר? שבמשך שבוע שלם הילדים שומעים הרצאות כל יום כל היום מהורים, כל הורה בתחומו: הרצאה על תקשורת, הייטק, ניהול כספים, רגשות חיוביים, אמפתיה, איך יוצרים סדרת טלוויזיה, משפט פלילי, פילוסופיה ועוד".

גם עבור ההורים עצמם זו היתה חוויה מיוחדת במינה. "השבוע היתה לי הזכות ללמד חינוך פיננסי בבית ספר "ארן", אומרת ורד ארויו, תושבת השכונה, "העברתי לשלוש כיתות ו שיעור בצורת חדר בריחה שכלל מוזגים ותובנות הקשורים לנושא. הילדים הראו התעניינות ומעורבות רבה. היה זה בוקר פורה ומפרה בשבילם ובשבילי. כיף שישי בית ספר שמערב את הקהילה ונותן לילדינו לטעות מתחומים שונים ועם חשיבה מחוץ לקופסא".

גם יו"ר מנהיגות ההורית הבית ספרית לשעבר, איל לבנון, שהתחיל את תכנית האקסלרטור בשנים הקודמות, הרצה במסגרתה השנה והעניק ערך מוסף משלו: "אחת היוזמות היפות בין בית ספר יסודי וקהילה קורות פה אצלנו בלמד בבית הספר 'ארן'. אתמול העברתי שיעור על הכנת מצגת באנימציה (explainers) במסגרת שבוע "אקסלרטור ארן של"י – שבוע למידה ייחודי. בעולם שבו כולם מדברים על שינוי שיטות הלימוד והכנת הילדים לחיים לעתיד, בבית ספר ארן מיישמים הלכה למעשה ומתווים דרך חדשה ושונה לחינוך ולמידה".

 

שיתוף פעולה של הקהילה

תכנית "אקסקלטור" היא פרי יוזמה ופיתוח של בית הספר ביחד עם ההורים. התכנית  שמה לה למטרה לתת לילדי בית הספר השראה ולהקנות להם כלים להיות יזמים, כאשר מי שמשמש כמנטור מקצועי לתהליך היזמות שעוברים הילדים הוא הצוות החינוכי והורי בית הספר. הפרויקט מבוסס על משולש המורכב ממשאבי בית הספר, הקהילה כולה ותלמידים ומבוסס על משאבי הקהילה הזמינים.

בנוסף לפיתוח חזון בית ספר ושינוי סדר היום בו המטרה של בית הספר היתה לייצר שפה משותפת עם הבתים, הקהילה והמשפחות.

התכנית החלה לפני שכמה שנים בסדנאות להורים אותם העבירו הורים מהקהילה בנושא חשיבה יצירתית שהפכה לאבן העיקרית בה עסק בית הספר.

עם ההתפתחות של בית הספר בנושא החשיבה היצירתית, נוספו לתפיסה דגשים הקשורים ליזמות, כמתבקש מהקשר בין יצירתיות ליזמות, והכל סביב אותה תפיסה של חיבור הקהילה לאג'נדה הבית ספרית. צוות בית הספר שילב ידיים עם הקהילה. בשנה שעברה הוזמנו ההורים לסייע כמנטורים להנהגות התלמידים ביישום החלומות והיעדים שהציבו הילדים סביב צרכים חברתיים ואחרים.

השנה עלה הפרויקט מדרגה – שילוב הידיים התהדק, הופעילות הורחבה לשבוע שלם של הרצאות, סיורים ופעילויות שונות!!! מהניסיון של השנים הקודמות היה ברור שכדי לפתוח ולפתח רעיונות יצירתיים ליוזמות חברתיות יש צורך בהרחבת האופקים של התלמידים והיכרות עם החיים האמיתיים בקהילה ובעיר. הורים מכל התחומים שיתפו פעולה והגיעו להרצות ולשתף את הילדים בעשייה שלהם, בניסיון שלהם ובחוויות שלהם במסע האישי המקצועי.

ההנאה הגדולה מהיוזמה ועד התכנון נבעה מחשיבה משותפת של ההורים וחברי צוות, כל אחד בתחום ההתמחות שלו ועם רצון ענק לשותפות בשינוי המתחולל בבית הספר.

"אנחנו שמחים וגאים לשתף הלאה את מה שלמדנו, ולחלוק את התהליך עם בתי ספר והורים נוספים!", אומרים מנהלי התכנית ומעבירים את זה הלאה.                        

 

 

 • פיתוח כישורים

 • חשיבות היצירה ליצירתיות

 • יעל צמח-גרינשפון20.04.20

 • יצירה עם הילדים ופיתוח היצירתיות שלהם הוא אחד הקווים המנחים בפורטל הפעלות לילדים "את זה". אודליה סדי פורשת בפנינו הכל על חשיבות היצירתיות וגם מעניקה עצות פרקטיות וטיפים איך עושים את זה בכל גיל, בלי לחשוש מלכלוך מסביב! אנחנו מאחלים הרבה זמן איכות עם הילדים, בילוי משותף ביצירה ופיתוח היצירתיות. מדריך יצירתי במיוחד
 • ידע, חשיבה ואינטליגנציה

 • לומדים לקרוא

 • מערכת "את זה"08.01.20

 • איך מלמדים לקרוא? איך עוזרים לילדים לשפר את הקריאה? איך גורמים לילדים בימינו לקרוא יותר ספרים? איך מזהים קשיי קריאה אצל ילדים? אסנת פליישר, מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה ומפתחת משחק הרביעיות "חיות חורזות", שמתרגל קריאה ומעשיר את אוצר המילים היומיומי של הילד, משיבה על השאלות הקשות הללו ומעניקה מדריך שימושי ללימוד קריאה בדרכים פשוטות ובדרך להרוויח גם זמן איכות והנאה עם הילדים
 • גילאי 6-10

 • כדורי שוקולד

 • מערכת "את זה"21.06.20

 • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים