מה בפורטל?

מקצועות לאנשים עם מוגבלויות

בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לשילובם של אנשים עם מוגבלויות במקצועות ובתחומי עיסוק שונים. מהי החשיבות של עיסוק במקצוע "רשמי" עבור אנשים עם מוגבלויות, ואיזה תחומים מוצעים להם על ידי המוסדות האקדמיים השונים? על כך בכתבה שלפניכם

מערכת "את זה" 01.04.19

מגוון אפשרויות תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות

המאה ה-21 מאופיינת מצד אחד בטכנולוגיות חדשניות, ומצד שני בתפיסות מתקדמות לגבי שילוב והכלה של אנשים עם מוגבלויות בשוק התעסוקה. כתוצאה מכך, אנשים רבים יכולים להשתלב כיום בענפי תעסוקה רבים ומגוונים, תוך התאמה והתחשבות במוגבלות הספציפית של כל אחד ואחת מהם. במקומות עבודה רבים עובדים כיום אנשים עם מוגבלויות בתפקידים שונים, החל מעובדי ייצור בתעשייה, המשך במוקדנים ועובדי טלמרקטינג ועד לבעלי תפקידים בתחום החינוך, הניהול ועוד.

 

לימודי תעודה לאנשים עם מוגבלויות – בדרך לעיסוק במקצוע "רשמי"

ככל שגובר השיח על חשיבות השילוב של אנשים עם מוגבלויות בשוק התעסוקה, כך גם מתרחב מנעד המקצועות ותחומי העיסוק המוצעים להם. כיום כבר מדובר גם במקצועות רשמיים של ממש, שדורשים לימודים לתואר ראשון, קורסים אקדמיים או לימודי תעודה מקצועיים במגוון תחומים: צילום והפקה, עיצוב גרפי, חקלאות וגינון, סייעות לגיל הרך, ניהול רשתות, גישור ועוד.

למרות הקשיים והאתגרים המתלווים לא פעם להתאמת מקצוע לאנשים עם מוגבלויות, הן מצד המוסד האקדמי והן בדרך החשיבה של הפרט – יותר ויותר מוסדות נרתמים לעניין. הדבר בא לידי ביטוי הן במסלולים עם תכנית מותאמת, שפותחו במיוחד, והן בהשתלבות פרטנית במסלולי לימוד רגילים.  כך או אחרת, התוצאות הן: פיתוח מסוגלות ומיומנויות מתקדמות המאפשרות לכל אדם באשר הוא להיות יצרני, אקטיבי ותורם לחברה חרף מגבלותיו.

 

בחרנו להציג 3 מקצועות מתוך המגוון המוצע כיום לאנשים עם מוגבלויות:

 

עוזרי צילום הפקה ועריכת וידאו

אחד התחומים המוצעים לאנשים עם מוגבלויות, לרבות לקויות למידה ותקשורת ולקויות התפתחותיות, הינו עוזרי צילום ועריכת וידאו ועוזרי הפקה. מסלולים של לימודי תעודה בתחום זה מכשירים את התלמידים ומקנים להם ידע תיאורטי והתנסות מעשית. במסגרת הלימודים ניתן דגש על פיתוח חשיבה ודמיון, פיתוח יכולות של שיתוף ועבודה בקבוצה, וכן מיומנויות משימתיות של עמידה בזמנים, התארגנות, קבלת החלטות ועוד.

עוזרי צילום, עריכה והפקה יכולים להשתלב בכל הפעולות והשלבים בתחום זה:

 • צילום וידאו שכולל תחקיר, תסריט ובימוי וסיוע בצילום למדיות שונות: טלוויזיה, קולנוע והפקות פרטיות.
 • עריכת וידאו שכוללת עריכה והפקה של קליפים, כתבות, סרטי תדמית ועוד.
 • הפקה – עוזרי הפקה הפועלים באולפן ובשטח.

 

עוזרי מחנכות לגיל הרך

נשים וגברים עם מוגבלויות יכולים להשתלב כיום במסלולי לימוד, המכשירים לסיוע בעבודה חינוכית עם ילדים מגיל לידה עד 3. עוזרות ועוזרים למחנכות משתלבים בעבודה בגנים פרטיים ובמעונות יום ברחבי הארץ, ביישובים קהילתיים ובקיבוצים. העבודה עם ילדים בגיל הרך מחייבת לימוד של ידע תיאורטי, רכישת כלים לעבודת חינוך איכותית והתנסות מעשית בעבודה בשטח. העיסוק בתחום זה מתאים לאנשים עם לקויות התפתחותיות, לימודיות ושכליות, שמתפקדים בצורה עצמאית וללא השגחה, יודעי קרוא וכתוב, שיש להם גישה לעבודה עם ילדים צעירים ומסוגלות של עבודה בצוות. העבודה עם ילדים, החיבור ההדדי, תחושת השייכות למסגרת הגן, והעיסוק בנושאים ובתחומים אקטואליים הנלמדים בגן, מאפשרים לאדם עם המוגבלות למצות את מלוא הפוטנציאל שלו, ולתרום לסביבה הנהנית מיכולותיו.

 

חקלאות וגינון

אנשים רבים עם מוגבלויות התפתחותיות ושכליות ולקויות תקשורת שאינם מוגבלים בתפקודם הפיזי, משתלבים בעיסוק בענפי החקלאות והגינון. מדובר במקצוע לכל דבר שניתן לרכוש אותו בין השאר בלימודים במכללות תעסוקתיות. במסגרת לימודי חקלאות וגינון, התלמידים נחשפים לעולם הצומח, מכירים אותו לעומק מבחינה תיאורטית, ומתנסים באופן מעשי בעבודת הגינון והחקלאות על כל שלביה, החל מהזריעה והשתילה ועד לקטיף ולתחזוקה.

אנשים עם מוגבלויות המוכשרים לעבודת גינון וחקלאות, משתלבים בתחום זה בצורה מוצלחת. לצד עבודת הגינון היצרנית, המפיקה את המיטב עבור הלקוחות, יש לגינון גם אפקט טיפולי שמחבר את העובד לחוויות חושיות ומסייע לו להתגבר על קשיים רגשיים ומנטליים.

 

 

 • להורים בלבד

 • החופש הגדול – מדריך פרקטי לתענוג גדול

 • טל בוקריס28.06.19

 • האם חודשיים ימים של חופש מהלימודים הוא זמן ארוך מדי לילדים? ולהורים? האם חייבים קייטנות? איך אפשר לעבור את ימי החופש בכיף והנאה? ומה הקשר בין צפרדעים לחופש הגדול? טל בוקריס, מאמנת אישית, מנחת קבוצות ויועצת, נזכרת בחופש הגדול של ילדותה ומהרהרת בקול רם ומעניקה מדריך פרקטי להפיכת החופש הגדול לתענוג גדול
 • כל הגילאים

 • באזל עם הילדים!

 • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

 • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים