מה בפורטל?

מקצועות לאנשים עם מוגבלויות

בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לשילובם של אנשים עם מוגבלויות במקצועות ובתחומי עיסוק שונים. מהי החשיבות של עיסוק במקצוע "רשמי" עבור אנשים עם מוגבלויות, ואיזה תחומים מוצעים להם על ידי המוסדות האקדמיים השונים? על כך בכתבה שלפניכם

מערכת "את זה" 01.04.19

מגוון אפשרויות תעסוקה לאנשים עם מוגבלויות

המאה ה-21 מאופיינת מצד אחד בטכנולוגיות חדשניות, ומצד שני בתפיסות מתקדמות לגבי שילוב והכלה של אנשים עם מוגבלויות בשוק התעסוקה. כתוצאה מכך, אנשים רבים יכולים להשתלב כיום בענפי תעסוקה רבים ומגוונים, תוך התאמה והתחשבות במוגבלות הספציפית של כל אחד ואחת מהם. במקומות עבודה רבים עובדים כיום אנשים עם מוגבלויות בתפקידים שונים, החל מעובדי ייצור בתעשייה, המשך במוקדנים ועובדי טלמרקטינג ועד לבעלי תפקידים בתחום החינוך, הניהול ועוד.

 

לימודי תעודה לאנשים עם מוגבלויות – בדרך לעיסוק במקצוע "רשמי"

ככל שגובר השיח על חשיבות השילוב של אנשים עם מוגבלויות בשוק התעסוקה, כך גם מתרחב מנעד המקצועות ותחומי העיסוק המוצעים להם. כיום כבר מדובר גם במקצועות רשמיים של ממש, שדורשים לימודים לתואר ראשון, קורסים אקדמיים או לימודי תעודה מקצועיים במגוון תחומים: צילום והפקה, עיצוב גרפי, חקלאות וגינון, סייעות לגיל הרך, ניהול רשתות, גישור ועוד.

למרות הקשיים והאתגרים המתלווים לא פעם להתאמת מקצוע לאנשים עם מוגבלויות, הן מצד המוסד האקדמי והן בדרך החשיבה של הפרט – יותר ויותר מוסדות נרתמים לעניין. הדבר בא לידי ביטוי הן במסלולים עם תכנית מותאמת, שפותחו במיוחד, והן בהשתלבות פרטנית במסלולי לימוד רגילים.  כך או אחרת, התוצאות הן: פיתוח מסוגלות ומיומנויות מתקדמות המאפשרות לכל אדם באשר הוא להיות יצרני, אקטיבי ותורם לחברה חרף מגבלותיו.

 

בחרנו להציג 3 מקצועות מתוך המגוון המוצע כיום לאנשים עם מוגבלויות:

 

עוזרי צילום הפקה ועריכת וידאו

אחד התחומים המוצעים לאנשים עם מוגבלויות, לרבות לקויות למידה ותקשורת ולקויות התפתחותיות, הינו עוזרי צילום ועריכת וידאו ועוזרי הפקה. מסלולים של לימודי תעודה בתחום זה מכשירים את התלמידים ומקנים להם ידע תיאורטי והתנסות מעשית. במסגרת הלימודים ניתן דגש על פיתוח חשיבה ודמיון, פיתוח יכולות של שיתוף ועבודה בקבוצה, וכן מיומנויות משימתיות של עמידה בזמנים, התארגנות, קבלת החלטות ועוד.

עוזרי צילום, עריכה והפקה יכולים להשתלב בכל הפעולות והשלבים בתחום זה:

 • צילום וידאו שכולל תחקיר, תסריט ובימוי וסיוע בצילום למדיות שונות: טלוויזיה, קולנוע והפקות פרטיות.
 • עריכת וידאו שכוללת עריכה והפקה של קליפים, כתבות, סרטי תדמית ועוד.
 • הפקה – עוזרי הפקה הפועלים באולפן ובשטח.

 

עוזרי מחנכות לגיל הרך

נשים וגברים עם מוגבלויות יכולים להשתלב כיום במסלולי לימוד, המכשירים לסיוע בעבודה חינוכית עם ילדים מגיל לידה עד 3. עוזרות ועוזרים למחנכות משתלבים בעבודה בגנים פרטיים ובמעונות יום ברחבי הארץ, ביישובים קהילתיים ובקיבוצים. העבודה עם ילדים בגיל הרך מחייבת לימוד של ידע תיאורטי, רכישת כלים לעבודת חינוך איכותית והתנסות מעשית בעבודה בשטח. העיסוק בתחום זה מתאים לאנשים עם לקויות התפתחותיות, לימודיות ושכליות, שמתפקדים בצורה עצמאית וללא השגחה, יודעי קרוא וכתוב, שיש להם גישה לעבודה עם ילדים צעירים ומסוגלות של עבודה בצוות. העבודה עם ילדים, החיבור ההדדי, תחושת השייכות למסגרת הגן, והעיסוק בנושאים ובתחומים אקטואליים הנלמדים בגן, מאפשרים לאדם עם המוגבלות למצות את מלוא הפוטנציאל שלו, ולתרום לסביבה הנהנית מיכולותיו.

 

חקלאות וגינון

אנשים רבים עם מוגבלויות התפתחותיות ושכליות ולקויות תקשורת שאינם מוגבלים בתפקודם הפיזי, משתלבים בעיסוק בענפי החקלאות והגינון. מדובר במקצוע לכל דבר שניתן לרכוש אותו בין השאר בלימודים במכללות תעסוקתיות. במסגרת לימודי חקלאות וגינון, התלמידים נחשפים לעולם הצומח, מכירים אותו לעומק מבחינה תיאורטית, ומתנסים באופן מעשי בעבודת הגינון והחקלאות על כל שלביה, החל מהזריעה והשתילה ועד לקטיף ולתחזוקה.

אנשים עם מוגבלויות המוכשרים לעבודת גינון וחקלאות, משתלבים בתחום זה בצורה מוצלחת. לצד עבודת הגינון היצרנית, המפיקה את המיטב עבור הלקוחות, יש לגינון גם אפקט טיפולי שמחבר את העובד לחוויות חושיות ומסייע לו להתגבר על קשיים רגשיים ומנטליים.

 

 

 • להורים בלבד

 • החלפת רכב לקראת הרחבת המשפחה

 • מערכת "את זה"30.04.20

 • ילד חדש מצטרף למשפחה שלכם? מזל טוב! פעמים רבות תגלו כי זה הזמן הנכון להתחדש ברכב המציע מרחב גדול יותר, מאפיינים בטיחותיים חשובים, תא מטען גדול לעגלה ולכבודה של כולכם או אפילו קצת יותר מקום לרגליים. במאמר זה אספנו את כל הדברים שכדאי להכין ולבדוק לפני שאתם קונים את הרכב החדש.
 • כל הגילאים

 • קרוקטים תפוחי אדמה

 • מערכת "את זה"30.04.20

 • מאז ומתמיד ילדים אהבו קרוקטים – כדורים של תפוחי אדמה בגודל ביס שנימוחים בפה. קל מאוד להכין קרוקטים ביתיים לשדרוג ארוחת הערב. סבתא זמירה מציעה את המתכון שלה לקרוקטים בריאים עם פטרוזיליה – רעיון למיחזור של שאריות הפירה מתאים לקראת מדורות ל"ג בעומר

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים