מה בפורטל?

תחרות הרובוטיקה הראשונה בישראל!

תחרות הרובוטיקה לבתי הספר היסודיים של משרד החינוך התקיימה זו השנה הראשונה במסגרת אליפות הסייבר הישראלית. התחרות התקיימה בהיכל הטוטו בחולון ובה השתתפו מעל ל-8000 תלמידי כיתות ה הלומדים זו השנה השנייה בתוכנית "מדעי המחשב ורובוטיקה". מאחורי הקלעים של התחרות וההתרגשות

יעל צמח-גרינשפון 07.04.19

גילוי נאות: במסגרת תפקידי באגף טכנולוגיות מידע במינהל תקשוב במשרד החינוך נבחרתי לשפוט בגמר תחרות הרובוטיקה של משרד החינוך. זכיתי לחוש את התלמידים החמודים בזמן אמת ולהרגיש את הלב הפועם שלהם כשהרובוט מתחיל לנוע על הזירה. תארו לכם – משטחים נרחבים של זירות שחורות, רובוטים שונים מונחים לפי תורות וילדים בני 10-11 נרגשים כשמגיע תורם להפעיל את פקודות הקוד שכתבו להפעלת הרובוטים לפי המשימות שקיבלו. הרובוטים נעים על המסלול, מפילים חישוק, מסתובבים ב-90 מעלות בדיוק, נעים בזיג-זג, שולחים זרועות לגרירת קוביית ספוג ועוד. הרובוטים גם מדלגים מעל כרטיסיות צבעוניות לפי חיישני הצבע. גם בתחום הרובוטיקה יש כרטיס צהוב וכרטיס אדום, כמו בכדורגל, אלא שכאן השופט לא שולף את הכרטיסים, אלא עוקב אחר פעולת הרובוט שמדלג עליהם…. הפנינג שמח של רובוטים וילדים – אירוע חדשני במיוחד.

 

תחרות הרובוטיקה היא רק אירוע אחד מיני רבים לקידום התקשוב בישראל. כמו כל דבר חשוב ומקורי שפניו קדימה – גם אליפות הרובוטיקה התחילה ברעיון שנהגה לצורך השגת  מטרה קדושה. ד"ר עופר רימון, סמנכ"ל תקשוב טכנולוגיות ומערכות מידע, ראש מינהל תקשוב במשרד החינוך, חיפש דרך להטמיע את תחום הרובוטיקה בחינוך בישראל, על ידי חשיפתו לכמה שיותר תלמידים ישראלים. אם חושבים רגע על האני מאמין של ד"ר רימון, לא קשה לזהות שהמטרה היא לחשוף את הילדים בשלב הכי מוקדם שאפשר לטכנולוגיה כדי לשמר את הרמה הגבוהה ואת פיתוח תחום הרובוטיקה ומדעי המחשב של מדינת ישראל.

 

למה לי רובוטיקה עכשיו?

 

"תוכנית מדעי המחשב ורובוטיקה לבתי הספר היסודיים מכינה את התלמידים לעולם הדיגיטלי בו אנו חיים, שפת התכנות והפעלת רובוטים הם כלים להבנת היום יום שלנו ולהתמודדות עם אתגרי העתיד", אומר אביב אייזנר, האחראי על תחום הדעת מדעי המחשב ורובוטיקה באגף טכנולוגיות מידע במשרד החינוך. "מטרת תחרות הרובוטיקה שיועדה לתלמידי כיתה ה' הלומדים בתוכנית היא לחשוף את התלמידים למגוון משימות ואתגרים בתחום הרובוטיקה בדרך חווייתית משחקית ומאתגרת כערוץ נוסף לתוכנית הלימודים".

 

תחרות הרובוטיקה לבתי הספר היסודיים של משרד החינוך התקיימה זו השנה במסגרת אליפות הסייבר הישראלית. התחרות התקיימה בהיכל הטוטו בחולון ובה השתתפו מעל ל-8000 תלמידי כיתות ה הלומדים זו השנה השנייה בתוכנית "מדעי המחשב ורובוטיקה". לשלב הגמר עלו 80 בתי הספר מכל המגזרים ומכל מחוזות הפיקוח לאחר שסיימו בהצלחה את השלב הבית ספרי בתחרות.

תחרות הרובוטיקה שמה דגש על התמודדות עם אתגרים ופתרונם, פיתוח סקרנות, חשיבה מחוץ לקופסה ועבודת צוות. בתחרות הושם דגש על שימוש בחיישנים השונים של הרובוטים, בין היתר מגע ופניות, מרחק, צבע, מעקב אחר קו. את התחרות ליוו בשיתוף פעולה המורים המובילים בתחום הרובוטיקה בבתי הספר.​

 

במהלך אירוע הגמר הפעילו הנבחרות את הרובוטים השונים במגוון משימות על גבי משטח התחרות והתמודדו עם משימת הגמר באופן עצמאי, מבניית התוכנית ועד להתאמה והפעלה של הרובוט. על הבמה הוגדרו באופן ברור המשימות, כולל תרגום לערבית. " התרגום לערבית הוא סמל לשיתופיות ולביחד של כל המגזרים במיזם המקסים של תחרות הרובוטיקה הראשונה בישראל", אומרת נאדיה חאג', מדריכה ארצית ואחראית תחום אבטחת המידע וההגנה בסייבר במשרד החינוך, "התרגשתי לתרגם עבור דוברי הערבית, ראיתי כמה חשוב להם להבין כל פרט בתחרות".

אירוע הגמר עורר עניין רב, ואורחים רבים הגיעו להתרשם מהתחרות, וביניהם אנשי חינוך צבא ותעשייה.

אני גאה להיות חלק מצוות אגף טכנולוגיות מידע שעומל ימים שלמים על הצלחת האירועים שמקדמים את החינוך הטכנולוגי בישראל. תודה ענקית לאיריס בר גורי צור, מנהלת תחרות הסייבר האחת והיחידה שמשתבחת עם השנים, לאביב אייזנר ראש יחידת המדעי המחשב והרובוטיקה והבנות המצוינות תמר קהילה, חני קליין ואנה יעקובסון על ההדרכה המקצועית והמוקפדת ועל ההפקה המושקעת, לנאדיה חאג' שתרגמה כל מילה לדוברי הערבית בכל המגזרים.

 

 

 

 

 • בלוגים

 • חג מי יודע? משחק לוח לפסח

 • יפעת רוט06.04.19

 • לכבוד חג הפסח פורטל הפעלות לילדים "את זה" מציג: משחק לוח לגילאי חמש ומעלה. ללוח מצורפים כרטיסי שאלות ומשימות משעשעות להכרת מנהגי החג, סיפור יציאת מצרים וההגדה. מדפיסים, גוזרים ומשחקים את זה, במהלך כל חול המועד פסח. מתאים למשחק בבית ובחוץ, במשפחה או בקייטנה
 • הבלוג של יעל צמח-גרינשפון

 • הפעלה ללימוד תכנות

 • יעל צמח-גרינשפון27.02.19

 • כמה מרגש לראות ילדים קטנים וחמודים בכיתות ב', ג', ד' מתכנתים בנחישות – כותבים שורות קוד, יוצרים לולאות, מדברים על אלגוריתמים, בודקים את עצמם שהתכנות עבד! פשוט תענוג. יעל צמח-גרינשפון התחילה ללמוד יחד עם הילדים ומצאה שיטה להפעלה קלה לסחוף את כולם, גם את אלו שמילים כמו "תכנות" נשמעות להן גדולות ורחוקות! מתאים להפעלה בימי הולדת, בכיתות הנמוכות, בבית מארח (בית חם) ובאירועים מיוחדים לילדים
 • גילאי 10-13

 • המאכלים שהילדים שלכם הכי ירצו אחרי שפסח ייגמר

 • מערכת "את זה"24.04.19

 • חג הפסח מכניס את כל המשפחה ל"אתגר החמץ". עד שזה לא מגיע, אנחנו לא מבינים איזה צרכני חמץ כפייתיים אנחנו. פתאום כשהמובן מאליו נעלם לנו מהצלחת, אנחנו קולטים את העניין. הילדים לא ממש שמחים על כך שכל המאכלים האהובים נגזלו מהם למשך כל ימות החג. לפיכך, אך טבעי הדבר שהם מחכים בקוצר רוח לרגע שבו הם יוכלו להתנפל מחדש על המאכלים האהובים שלהם. קבלו את מצעד המאכלים הכי נחשקים על ידי ילדינו (וגם על ידי חלק לא מבוטל מאיתנו, המבוגרים) רגע אחרי שאיסור החמץ מוסר מעלינו.

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים