מה בפורטל?

תחרות הרובוטיקה הראשונה בישראל!

תחרות הרובוטיקה לבתי הספר היסודיים של משרד החינוך התקיימה זו השנה הראשונה במסגרת אליפות הסייבר הישראלית. התחרות התקיימה בהיכל הטוטו בחולון ובה השתתפו מעל ל-8000 תלמידי כיתות ה הלומדים זו השנה השנייה בתוכנית "מדעי המחשב ורובוטיקה". מאחורי הקלעים של התחרות וההתרגשות

יעל צמח-גרינשפון 07.04.19

גילוי נאות: במסגרת תפקידי באגף טכנולוגיות מידע במינהל תקשוב במשרד החינוך נבחרתי לשפוט בגמר תחרות הרובוטיקה של משרד החינוך. זכיתי לחוש את התלמידים החמודים בזמן אמת ולהרגיש את הלב הפועם שלהם כשהרובוט מתחיל לנוע על הזירה. תארו לכם – משטחים נרחבים של זירות שחורות, רובוטים שונים מונחים לפי תורות וילדים בני 10-11 נרגשים כשמגיע תורם להפעיל את פקודות הקוד שכתבו להפעלת הרובוטים לפי המשימות שקיבלו. הרובוטים נעים על המסלול, מפילים חישוק, מסתובבים ב-90 מעלות בדיוק, נעים בזיג-זג, שולחים זרועות לגרירת קוביית ספוג ועוד. הרובוטים גם מדלגים מעל כרטיסיות צבעוניות לפי חיישני הצבע. גם בתחום הרובוטיקה יש כרטיס צהוב וכרטיס אדום, כמו בכדורגל, אלא שכאן השופט לא שולף את הכרטיסים, אלא עוקב אחר פעולת הרובוט שמדלג עליהם…. הפנינג שמח של רובוטים וילדים – אירוע חדשני במיוחד.

 

תחרות הרובוטיקה היא רק אירוע אחד מיני רבים לקידום התקשוב בישראל. כמו כל דבר חשוב ומקורי שפניו קדימה – גם אליפות הרובוטיקה התחילה ברעיון שנהגה לצורך השגת  מטרה קדושה. ד"ר עופר רימון, סמנכ"ל תקשוב טכנולוגיות ומערכות מידע, ראש מינהל תקשוב במשרד החינוך, חיפש דרך להטמיע את תחום הרובוטיקה בחינוך בישראל, על ידי חשיפתו לכמה שיותר תלמידים ישראלים. אם חושבים רגע על האני מאמין של ד"ר רימון, לא קשה לזהות שהמטרה היא לחשוף את הילדים בשלב הכי מוקדם שאפשר לטכנולוגיה כדי לשמר את הרמה הגבוהה ואת פיתוח תחום הרובוטיקה ומדעי המחשב של מדינת ישראל.

 

למה לי רובוטיקה עכשיו?

 

"תוכנית מדעי המחשב ורובוטיקה לבתי הספר היסודיים מכינה את התלמידים לעולם הדיגיטלי בו אנו חיים, שפת התכנות והפעלת רובוטים הם כלים להבנת היום יום שלנו ולהתמודדות עם אתגרי העתיד", אומר אביב אייזנר, האחראי על תחום הדעת מדעי המחשב ורובוטיקה באגף טכנולוגיות מידע במשרד החינוך. "מטרת תחרות הרובוטיקה שיועדה לתלמידי כיתה ה' הלומדים בתוכנית היא לחשוף את התלמידים למגוון משימות ואתגרים בתחום הרובוטיקה בדרך חווייתית משחקית ומאתגרת כערוץ נוסף לתוכנית הלימודים".

 

תחרות הרובוטיקה לבתי הספר היסודיים של משרד החינוך התקיימה זו השנה במסגרת אליפות הסייבר הישראלית. התחרות התקיימה בהיכל הטוטו בחולון ובה השתתפו מעל ל-8000 תלמידי כיתות ה הלומדים זו השנה השנייה בתוכנית "מדעי המחשב ורובוטיקה". לשלב הגמר עלו 80 בתי הספר מכל המגזרים ומכל מחוזות הפיקוח לאחר שסיימו בהצלחה את השלב הבית ספרי בתחרות.

תחרות הרובוטיקה שמה דגש על התמודדות עם אתגרים ופתרונם, פיתוח סקרנות, חשיבה מחוץ לקופסה ועבודת צוות. בתחרות הושם דגש על שימוש בחיישנים השונים של הרובוטים, בין היתר מגע ופניות, מרחק, צבע, מעקב אחר קו. את התחרות ליוו בשיתוף פעולה המורים המובילים בתחום הרובוטיקה בבתי הספר.​

 

במהלך אירוע הגמר הפעילו הנבחרות את הרובוטים השונים במגוון משימות על גבי משטח התחרות והתמודדו עם משימת הגמר באופן עצמאי, מבניית התוכנית ועד להתאמה והפעלה של הרובוט. על הבמה הוגדרו באופן ברור המשימות, כולל תרגום לערבית. " התרגום לערבית הוא סמל לשיתופיות ולביחד של כל המגזרים במיזם המקסים של תחרות הרובוטיקה הראשונה בישראל", אומרת נאדיה חאג', מדריכה ארצית ואחראית תחום אבטחת המידע וההגנה בסייבר במשרד החינוך, "התרגשתי לתרגם עבור דוברי הערבית, ראיתי כמה חשוב להם להבין כל פרט בתחרות".

אירוע הגמר עורר עניין רב, ואורחים רבים הגיעו להתרשם מהתחרות, וביניהם אנשי חינוך צבא ותעשייה.

אני גאה להיות חלק מצוות אגף טכנולוגיות מידע שעומל ימים שלמים על הצלחת האירועים שמקדמים את החינוך הטכנולוגי בישראל. תודה ענקית לאיריס בר גורי צור, מנהלת תחרות הסייבר האחת והיחידה שמשתבחת עם השנים, לאביב אייזנר ראש יחידת המדעי המחשב והרובוטיקה והבנות המצוינות תמר קהילה, חני קליין ואנה יעקובסון על ההדרכה המקצועית והמוקפדת ועל ההפקה המושקעת, לנאדיה חאג' שתרגמה כל מילה לדוברי הערבית בכל המגזרים.

 

 

 

 

  • בלוגים

  • מחנכת על פי קורצ'אק

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • קל לתאר את אתי בנימין, מנהלת בית הספר "איילון" בתל אביב, על ידי ציטוטים נבחרים מהמחנך ומורה הדרך – יאנוש קורצ'אק, על מנת להבין לעומק, מהי מנהלת בית ספר אולטימטיבית
  • גילאי 10-13

  • באזל עם הילדים!

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים