מה בפורטל?

ריכוז הוא הכל

המורה או המרצה מדברת ומציגה את הנושא הנלמד, אך המחשבות מתחילות לנדוד למחוזות אחרים. זה קורה למבוגרים ולילדים. אז מה עושים? טיפים לשמירה על הריכוז בזמן הלימודים

מערכת "את זה" 16.06.19

אתם חושבים על הבילוי של אתמול בערב, על השיחה עם הבוס או מנגנים בראשכם שיר אהוב. כאשר המחשבות חוזרות אל הלוח, אינכם בטוחים מה בדיוק נאמר בעשר הדקות האחרונות. חוסר הריכוז הזה עשוי לעלות ביוקר כאשר תגיעו לתקופת המבחנים. יתכן ואתם סובלים מלקות כגון ADHD או פשוט מתקשים להתרכז מסיבות אחרות. אספנו עבורכם כמה המלצות כיצד ניתן להילחם בהסחות הדעת ולנצל בצורה מיטבית את זמן הלימוד שלכם.

 

סגרו את מכשיר הטלפון בזמן הלימוד

אם אתם מגלים כי אתם מתקשים להתרכז לאורך זמן כאשר אתם לומדים למבחן יתכן ומדובר בקושי הנובע מסימפטומים של הפרעות קשב וריכוז. בעלי לקות זו מתקשים להתרכז לאורך זמן במטלה אחת ודעתם נוטה להיות מוסחת בקלות. כל שיחת טלפון יכולה לקטוע את חוט המחשבה ולהפריע ללימוד עצמי. לכן, אם אתם מאובחנים כסובלים מ-ADHD האתגר עבורכם הוא כפול – נסו לסגור את מכשיר הטלפון בזמן הלימוד וללמוד בפרקי זמן קצרים יותר לאורך תקופה ארוכה.

 

התחילו לתגמל את עצמכם על ביצוע מטלות משעממות

לקות זו גם גורמת פעמים רבות לנסות ולדחות את "המטלות המשעממות". הבעיה בדחיה זו היא שאתם מרכזים את זמן הלימוד לימים או לשבוע שלפני הבחינה ואז נאלצים לשבת זמן ארוך יותר במהלך יום אחד על מנת ללמוד. אם תצליחו לחלק את הלימוד ליחידות לימוד יומיות בהן תהיו חייבים לעמוד יהיה קל יותר להגיע לבחינה מוכנים. כיצד עושים זאת? באמצעות מודל תגמול.

אם אתם יושבים בכתה או לומדים באופן עצמאי למבחן נסו לקבוע איזה פרס קטן תוכלו להעניק לעצמכם בסוף כל יום לימוד. הפרס אינו חייב להיות חומרי בהכרח. לדוגמה, תוכלו להחליט כי אחרי שעתיים של לימוד אתם יכולים לצפות בסדרה אהובה ב"נטפליקס" או לצאת עם חברים למשחק ספורט. לאחר מכן, חזרו ללמוד עוד שעה או שעתיים והעניקו לעצמכם תגמול קטן בדמות כוס קפה עם קצפת בבית הקפה או רכישה של מתנה קטנה. טכניקה זו עובדת בכל גיל – החל מגיל שלוש ועד לגילאים מאוחרים יותר בלימודי דוקטורט באוניברסיטה.

 

למדו בצורה אקטיבית עם חברים

מחקר שנערך בקרב סטודנטים לרפואה הוכיח את הערך של למידה אקטיבית ובחינה עצמית. סטודנטים שלמדו ובחנו עצמם בצורה מילולית הצליחו יותר במבחן הסופי מאשר תלמידים שרק שיננו את החומר הנלמד (Aogustin, 2014). לכן, כאשר אתם לומדים את החומר נסו לא רק לשנן אותו בעל פה אלא קבעו עם חברים מבחן מילולי בו הם שואלים אתכם שאלות על חומר הלימוד ומאפשרים לכם לגלות אם עניתם עליו נכון.

הלימוד בצוותא מאפשר לכם להימנע מהסחות דעת אם אכן כל הלומדים אתכם מרוכזים אף הם במטרת הפגישה. נסו לקבוע מפגשים קצרים ללימוד עם מספר חברים שונים לספסל הלימודים ותוכלו בסיומם לדאוג לתגמול לכולם – כמו מגש פיצה מפנק או סרט בסוף הערב.

 

רשימת המלצות ללמידה קלה יותר

אלו הן ההמלצות שיכולות לעזור לכם גם ללמוד למבחן וגם לפתח את הריכוז:

 • סגרו את מכשיר הטלפון הגורם להסחות דעת מיותרות
 • קבעו שעות לימוד עם חברים
 • תגמלו את עצמכם על זמן שבו הצלחתם להתרכז
 • התחילו ללמוד בצורה אקטיבית תוך ביצוע מבחנים עצמאיים או עם חבר על החומר הנלמד.

בעוד זמן קצר תהיו אחרי תקופת הבחינות ותוכלו לחזור לסדר יום רגיל מבלי שתצטרכו לתכנן היטב את השעות המיועדות ללימוד לבחינה.

לסיכום, לימוד למבחן עשוי להיות אתגר לא פשוט. כאשר אנו בגיל צעיר יותר, בבית הספר היסודי כמות החומר הנלמדת מועטה יחסית ואף קלה יותר. אך, ככל שמתקרבים לתקופת הבגרויות או ממשיכים ללמוד במוסדות אקדמיים חומר הלימוד נעשה קשה יותר. אם אתם חושדים כי יתכן ויש לכם הפרעות קשב וריכוז ומגלים כי אתם מתקשים יותר מחבריכם לספסל הלימודים ללמוד לבחינה – נסו לקבוע אבחון מקצועי ולגלות את הטכניקות המאפשרות לכם ללמוד ביעילות רבה יותר. במיוחד אם אתם חשים שעדיין אינכם מצליחים ללמוד למרות יישום הטכניקות הללו מומלץ לפנות לעזרה ולשקול טיפול תרופתי היכול לסייע למקד את הקשב שלכם בתקופת המבחנים המאתגרת.

 

אין באמור לעיל, במידע או בתשובה כדי להוות בדרך כלשהי, ייעוץ רפואי או אחר כלשהו, המלצה או תחליף לטיפול כלשהו או המלצה למוצר או תכשיר כלשהו. אי לכך, יש לקרוא היטב את עלון המידע הנלווה לכל מוצר ולפנות לרופא לצורך קבלת טיפול או ייעוץ רפואי.

 • להורים בלבד

 • החופש הגדול – מדריך פרקטי לתענוג גדול

 • טל בוקריס28.06.19

 • האם חודשיים ימים של חופש מהלימודים הוא זמן ארוך מדי לילדים? ולהורים? האם חייבים קייטנות? איך אפשר לעבור את ימי החופש בכיף והנאה? ומה הקשר בין צפרדעים לחופש הגדול? טל בוקריס, מאמנת אישית, מנחת קבוצות ויועצת, נזכרת בחופש הגדול של ילדותה ומהרהרת בקול רם ומעניקה מדריך פרקטי להפיכת החופש הגדול לתענוג גדול
 • כל הגילאים

 • באזל עם הילדים!

 • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

 • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים