מה בפורטל?

חופש הבחירה בחופש הגדול

איזו תכונה חשובה כדאי לחזק בילדים מגיל קטן? איך מוצאים את הגבול בין הצבת הגבולות בחינוך לבין עצמאות וחופש הבחירה? ואיך מנצלים את החופש הגדול לתרגול הבחירות ולחיזוק קבלת ההחלטות? יעל צמח-גרינשפון משתפת מניסיונה בגידול הילדים

יעל צמח-גרינשפון 31.07.19

"מה עוד אפשר לעשות עם הילדים בחופשה? אפילו עריכת קניות בסופרמרקט עם הילד גוררת הוצאות נוספות!", מחתה בפניי ע', אמא לילד בן חמש.

אפשר להבין: החופש הגדול מגדיל את הצורך בבילויים עם הילדים, היציאה מהשגרה מצריכה סטוק נוסף של חוויות אחרות שאינן בשגרה, יולי-אוגוסט הם חודשים שבהם גדלות ההוצאות. אז מה עושים?

 

חופש הבחירה

כששואלים אותי מה הבסיס של החינוך שהענקתי לילדיי – אני שולפת את המילה "עצמאות". בכל גיל, בכל שלב ובכל מצב השארתי פתח לא קטן לעצמאות שלהם, לחופש הבחירה שלהם בתוך הגבולות המוגדרים:

חופש הבחירה מה ללבוש – בוחרים מה ללבוש מתוך 2-3 אפשרויות שבארון (ולא מסל הכביסה כמובן).

חופש הבחירה בחוג – אפשר להגדיר חוג אחד תנועתי וחוג אחד לימודי ולתת לילדים לבחור אחד מכל סוג.

חופש הבחירה לפני השינה – הולכים לישון בשעה קבועה, אבל בוחרים מה לעשות ברבע השעה המסיימת את היום מתוך מגוון אפשרויות לאחר טקס האוכל-מקלחת-סיפור – בין אם זה סיפור נוסף, שיחה פתוחה או צפייה בתכנית טלוויזיה.

 

למה כדאי שהילד יבחר? כך הוא מפתח עצמאות מחשבתית ולומד לערוך לעצמו שיקולים. למה לתת לילד לבחור מתוך מספר מוגבל של אפשרויות? כי כך זה בחיים – אנחנו בוחרים מתוך כמה אפשרויות את מה שמתאים לנו. זהו תרגול מעולה לתהליך קבלת ההחלטות. בת ה-12 יודעת להציב אפשרויות שונות של תעסוקה שמתאימה לה בחופש הגדול: מפגש עם חברות, ירידה לבריכת השחייה, הכנת מנה חדשה (לחמעג'ון…) או תרגול מתימטיקה… בן ה-16 יודע להרכיב מחשב מחלקים שהוא בחר מתוך האפשרויות תוך עריכת שיקולים של איכות, מהירות, זמינות בחנות ועלות. בן ה-21 יודע לבחור איזה מבחן באוניברסיטה לעשות במועד א' ואיזה לעשות במועד ב' במקרה של התנגשות או עומס.

 

ולמה אני מספרת לכם את זה? כי החופש הגדול הוא הזדמנות נפלאה להתחיל לתרגל את חופש הבחירה עם הילדים באמצעות הפעלות לבחירה.

נחזור לע', האם לילד בן החמש – הצעתי לה לתרגל את אפשרויות הבחירה בסופרמרקט ולזכות בהפעלה משותפת שבה הוא יבחר מתוך האפשרויות:

רשימת קניות – להראות לו את רשימת הקניות שהוכנה מראש על פי מה שצריכים בבית.

בחירת מוצרים – לסמן מה הוא יכול לבחור מתוך הרשימה: למשל אם כתוב "חטיף" – לתת לילד לבחור את הסוג, אם כתוב "מעדן" לתת לילד לבחור מתוך כמה סוגי מעדנים (לא היקרים ביותר כמובן), אם כתוב "פסטה" או "פתיתים" – לתת לו לבחור את הצורה.

כך הילד לומד לבחור מתוך רשימה מסודרת וכך הוא מתרגל קבלת החלטות, כי הרי החיים מורכבים מבחירות שאנחנו עושים בכל דבר.

 

עוד לחופש הגדול:

פעילויות מומלצות לחופש הגדול

משחקים מקוריים להדפסה, הפעלות חינוכיות, בילויים בחוץ, יצירות ועבודות יד מיוחדות ועוד רעיונות לחוויות חיוביות בחופשהגדול

 

חו"ל עם הילדים

הולנד, יפן, שוויץ, ניו יורק, אוסטריה, גרמניה, ברמודה – מגוון אטרקציות, ערים וארצות, משחקים והמלצות בחו"ל עם הילדים

 

תרגול פעלים באנגלית

טבלה המרכזת את צורות הפועל באנגלית ועושה סדר בבלאגן – תרגול מעולה לחופש הגדול

 

 • בלוגים

 • קישוטי סוכה מניילונים

 • יעל צמח-גרינשפון13.10.19

 • כמה פעמים חשבתם על המצאה של קישוטי סוכה שיעמדו בפני הגשם ויישארו לשנים הבאות? סבתא זמירה הכינה מניילונים שמקבלים עם המצרכים בסופרמרקטים מגוון רחב של קישוטים לסוכה – פרחים בצבעים שונים, שרשראות בצורות שונות, פרפרים ומתלים. סבתא זמירה ממליצה לערוך שעת יצירה עם ילדים בגילאים שונים – פשוט נותנים להם ניילונים ומכינים קישוטים. לפניכם רעיונות ודוגמאות, הכינו קישוטים לפי הצבעים, הגדלים והכי חשוב – לפי הדמיון!
 • הבלוג של יעל צמח-גרינשפון

 • ניהול מידע להורים

 • יעל צמח-גרינשפון05.10.19

 • בעידן שלנו הכל בגדול – ביט-דטא, ביג-אירועים, ביג ציפיות – מהבוס, מהילדים, מהחברים, מבני המשפחה, הכל ביג-דיל! איך אנחנו כהורים יכולים לעצור לרגע ולהגדיר את המטרות החשובות שלנו ולדעת לערוך סדרי עדיפויות בין כל המסה הגדולה שסביבנו? יעל צמח-גרינשפון מטמיעה את המונח "ניהול מידע להורים" שמשקף את 4 המטרות שלנו כהורים
 • גילאי 6-10

 • ריבועי תמרים

 • מערכת "את זה"13.10.19

 • הכינו קינוחים מתמרים, אחד משבעת המינים! הכינו עם הילדים בקלות בחמש דקות (!) ריבועי תמרים בריאים ומתוקים – זה מהווה תחליף וגיוון לכדורי השוקולד הן מבחינת הצורה, הן מבחינת הטעם וכמובן – מבחינת העדיפות הבריאותית עבור הילדים בכל הגילאים. מתאים גם למסיבת יום הולדת

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים