מה בפורטל?

ילדים שוזרים פרחים

שזירת פרחים היא חוויה אסתטית מעצימה של יצירה, לימוד והנאה. אפשר בקלות לארגן פעילות משותפת מגבשת של הורים וילדים לקבלת קישוט לתפארת הבית לקראת שבועות. מיקי אינהורן-נלקנבאום מסבירה את היסודות ביצירת זר פרחים, מעניקה טיפים ועצות ומפרטת את החשיבות של שזירת פרחים לילדים. הפעילות מתאימה לבית, לחצר,לגן ולכיתה ולימי הולדת

מערכת "את זה" 30.05.19

למראה פרחים צבעוניים ויפים מתעורר בנו הרצון לחבוק את כל היופי הזה ולקרבו אל ביתנו, אל חדרנו, אל שולחן האוכל, על אדן החלון כדי שכל היופי והצבעוניות ישרו תחושה של נועם והרמוניה סביבנו.

הילד השוזר לבד תוך הנחיה של מבוגר מרגיש כלפי יצירתו יחס של כבוד. הוא לומד להעריך את היופי הסובב אותו, לכבד את הפורח בטבע, את העצים ולבלובם בעת חילופי העונות וכמובן גם את הפרחים הצומחים בגוונים שונים ומרהיבים.

בשזירה עצמה תוך כדי הפעלת הדמיון והיצירה העצמית בחיפוש אחר הצבעים התואמים יגלה הילד המון סיפוק והנאה.

שזירת פרחים היא יצירה אישית, אבל היא יכולה להיות גם מאוד מגבשת אם נבחר לשזור הורים וילדים יחדיו. נבחר את הפרחים ביחד, נבחר את הכלי שבו נשזור, נאסוף ענפים יבשים מן הסביבה, מהשדה הקרוב לביתנו, נשתמש במה שנגזם כמו איצטרובלים, חלקי האורן וענפים יבשים כדי לשזור ביצירה המשותפת שלנו.

תוך כדי השזירה נחשפים הילדים לעולם הצומח. הם לומדים שמות של פרחים, מזהים אותם על פי צבעם וצורתם.

מדריך שזירת פרחים

לכל סידור פרחים יש שלושה מימדים: גובה, רוחב ועומק.

לשזירת הפרחים כמה יסודות:

פרופורציה בין גודל הפרח לכלי - רצוי לשזור פרחים קטנים בכלים קטנים ופרחים גדולים בכלים גדולים. אם הכלי גבוה עלינו לזכור שגובהם של הפרחים שנבחר צריך להיות פי פעם וחצי מגובהו של הכלי כדי שנוכל לראות אותם.

נקודת המוקד - השזירה מתחילה ברוב המקרים מן המרכז לצדדים. במרכז ממקדים את הפרחים הגדולים, הפתוחים והיפים ביותר ואילו לעבר השוליים שוזרים את הקטנים יותר ואף את הניצנים.

הקפידו להשאיר מעט רווח בין הפרחים כיוון שייתכן שתרצו לשזור ביניהם גם ענפים. שימרו על העיקרון- לא לזרוק פרחים או ענפים. בשזירה ניתן לעשות שימוש בכל.

תנועה - כדי ליצור אשליה של תנועה בזר הפרחים, רצוי לסדר את הפרחים בגבהים שונים. הקפידו שפנים הפרח ייראה כלפי מעלה שהרי זה כל היופי.

צבעים - יש להתאים בסידור את בחירת הצבעים. זיכרו שיש צבעים המוגדרים כצבעים קרים: סגול, ירוק, כחול היוצרים הרגשה של קרירות, ישנם צבעים חמים: אדום, כתום וצהוב, היוצרים הרגשה של חמימות. רצוי לשזור פרחים בצבעים תואמים המזכירים זה את זה . כמו לדוגמא: סגול, ורוד וכחול יחד.

השימוש בשזירה בצבעים רבים יוצר תחושה של חוסר נינוחות לעין. עדיף להגביל את עצמנו לשניים שלושה צבעים בשזירה.

עומק - כששוזרים רצוי לשים לב לכך שהפרחים לא יהיו במישור אחד. במרכז הם יותר גבוהים ואילו בצדדים נמוכים יותר וכל זה נעשה בהדרגה.

כלי – לכלי שבהם נשזור את הפרחים ונציג אותם יש חשיבות רבה.

אם תשזרו בכלי פלסטיק צבעוניים, או באגרטל צבעוני כמובן שזה ישפיע על צבע הבחירה של הפרחים לשזירה.

אני אוהבת לשזור בכלים "מן הטבע". כמו לדוגמא: צדף חלול, גזע עץ חלול, ולמחזר חומרים כמו: קומקום ישן, צנצנות זכוכית, בקבוקי זכוכית ואפילו פלסטיק, כלים חד פעמיים. תוך כדי השזירה בכלי שאתם ממחזרים, הדגישו לילדים את חשיבות המיחזור ואיכות הסביבה.

התאמת סידור הפרחים לסביבה – מומלץ לחשוב תחילה להיכן מיועדת השזירה. האם זה לשולחן האוכל שלנו? האם זה לשולחן בחדרנו? אולי לפינת האמבטיה? חלון במטבח? לכל בחירה שלנו תהיה כמובן השפעה על השזירה.

אם זה לשולחן גדול - הסידור יוכל להיות גדול ולצדדים, אם זה לפינת האמבטיה הוא יהיה קטן יותר ומרוכז, ולאדן החלון כדאי לשזור בכלי מוארך.

סיום הסידור – לאחר שמסדרים את שזירת הפרחים, הניחו את הסידור על השולחן והתקרבו והתרחקו אליו לסרוגין. כך תרגישו האם הוא אכן נעים לכם לעין. אולי תרצו להוסיף כמה גבעולים בין הפרחים...

הוספת גבעולים – כדאי לשלב גבעולים. יש עליהם עלים והם גורמים לנפח לסידור הפרחים וממלאים אותו כראוי.

רעיון למתנה

לאחר ההתנסות בשזירה נסו לשזור גם לשולחן השבת, לשולחן החג, או להעניק מתנה ייחודית לחבר או חברה, לימי הולדת, לאמא ואבא, לסבא לסבתא.

סידור פרחים

צריכים את זה

מספריים

ספוג

סכין פלסטיק

כלים לשזירה

שוזרים את זה

אחרי שבחרתם עם הילדים את הפרחים, הגבעולים, הכלי המתאים והקישוטים, התחילו לנעוץ את הפרחים יחד על הספוג ולפעול לפי הוראות המדריך לעיל.

מגוונים את זה

אם תרצו להפתיע את חבריכם בשזירת פרחים תוכלו להוסיף אל תוך השזירה סוכריות על מקל, טושים צבעוניים ואף מסטיקים.

לומדים את זה

הכרת פרחים

שילוב צבעים

מיחזור ואיכות הסביבה

מרוויחים את זה

פיתוח החוש האסתטי

פיתוח הדמיון, כושר המצאה ומקוריות

שיפור המוטוריקה העדינה

יצירה ויצירתיות

זמן איכות עם הילדים

יחסים טובים בין הורים וילדים

יצירה ומיחזור עם ילדים

 • בלוגים

 • מקובלים בוואטס אפ

 • 22.12.20

 • למה באמת חשוב לדאוג שהילדים ידעו עברית תקנית משלבים מוקדמים? איך זה משפיע בהיבט החברתי והרגשי? וברמה הפרקטית – איך אפשר להטמיע בילדים את האהבה לעברית וללמד אותם בצורה חווייתית. יעל צמח-גרינשפון, מוסמכת החוג ללשון העברית מהאוניברסיטה העברית בירושלים מסבירה בליווי ארגז כלים להורים
 • הבלוג של מיקי

 • חנוכיית סמי הכבאי

 • סבתא מיקי12.11.18

 • סבתא מיקי החליטה לרום עם הנכד דולב בן השנתיים והפתיעה אותו בחנוכייה של סמי הכבאי – הדמות שהוא הכי אוהב! עלויות יצירה נמוכות, קלות הכנה לכל אחד, הפתעה שאין שנייה לה. ביום החג דולב ידליק את הנרות וכל צוות סמי הכבאי יעמוד על המשמר לשמור על האש. רעיון פשוט וזול לסבים וסבתות שרוצים להפתיע את הנכדים
 • גילאי 6-10

 • יום הולדת בפחות מ-100 שקלים

 • יעל צמח-גרינשפון21.12.20

 • 07מנחם הורביץ מהתוכנית "שווה בדיקה" המשודרת בערוץ 2, ביקש מאיתנו להפיק יום הולדת בפחות מ-250 שקלים. יעל צמח-גרינשפון נרתמה למשימה והפיקה חגיגת יום הולדת בפחות מ-100 שקלים כולל העוגה. מוזמנים לצפות

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים