מה בפורטל?

בחירת קייטנה – מדריך פרקטי

החופש הגדול מגיע ואיתו הדילמות של הורים וילדים רבים איזו קייטנה לבחור, באיזו קייטנה הילד ייהנה וימצה את עצמו, על אילו דגשים ונקודות צריך להקפיד בבחירת קייטנה. יאיר פיקרש, שעוסק ב-20 השנים האחרונות בתחום הקייטנות ומפעיל את הקייטנה "החופש לבחור" בבית הספר הדמוקרטי הפתוח ביפו כבר עשר שנים מעניק עצות פרקטיות מה צריך לבדוק לפני שבוחרים קייטנה עבור הילדים

מערכת "את זה" 28.06.17

מה הורים וילדים צריכים לבדוק לפני שהם בוחרים בקייטנה:

אישור משרד החינוך - דבר ראשון שהורים צריכים לבדוק לפני שהם בוחרים קייטנה הוא האם הקייטנה מאושרת על ידי משרד החינוך והרשות שבה מתקיימת הקייטנה. משרד החינוך מחייב את מנהל הקייטנה לעבור השתלמות אחת לשנה, הוא בודק את צוות הקייטנה ואת התעודות הרלוונטיות, את תעודות היושר של צוות הקייטנה, הביטוח, הבטיחות והביטחון שבו מתקיימת הקייטנה.

מספר הילדים - החוק קובע ומגדיר שמעל 10 ילדים למשך יותר מיומיים פעילות נחשב לקייטנה.

ביטוח - חשוב לדעת שקייטנה ללא אישורים מתאימים גם נושא הביטוח לא תופס ולמעשה ילדיכם לא מבוטחים ללא האישורים המתאימים.

מספר הילדים – יש לברר את גודל הקבוצה וכמה מדריכים אחראים על מספר ילדים מסוים.

צוות הקייטנה - נושא נוסף וחשוב שהורים צריכים לבדוק ולהיות מודעים הוא צוות הקייטנה שמפעיל את הקייטנה. החוק קובע שמעל 50 ילדים צריך להיות מדריך בוגר מעל גיל 18. בפועל בקייטנות רבות מועסקים ילדים בני 14 ומטה כולל תחנות מקצועיות וללא השגחת מבוגר.

היחס בקייטנות איכותיות צריך להיות מדריך מבוגר מקצועי בעל תעודות רלוונטיות על כל 15 – 20 ילדים.

אבטחה - החוק מחייב בעלי קייטנות להעסיק שומר על כל 100 ילדים. לצערנו, קייטנות רבות מתנהלות ללא אבטחה צמודה. חשוב שלכל קייטנה יהיה שומר צמוד שישמור על שטח הקייטנה וישמור על הילדים ועל הציוד שלהם.

הסעות - החל משנת 2007 חובה על כול ילד שנוסע בהסעה להיות חגור. יש לבדוק שבהסעה שבה ילדכם נמצא יש בה חגורות בטיחות ומלווה הסעה שידאג להוריד ולהעלות את ילדכם רק במקומות בטיחותיים.

תוכנית עבודה- חשוב לקבל את תוכנית העבודה לפני תחילת הקייטנה ולוודא שהיא תואמת לילדכם.

מגוון אפשרויות - על התוכנית להיות מעניינת, מגוונת ומתאימה לאופי ולרצונות של הילדים, כולל אפשרויות בחירה. אל תתביישו לשאול האם מוצע מספר רב של תחנות עבודה בכל שעת פעילות נתונה כגון אומנות, יצירה, מדע, ספורט, כדורגל, כדורסל כך שהילד יכול לבחור ולעבור בתחנות העבודה בשעות הפעילות.

התאמת הפעילות לעונת הקיץ - על התוכנית להיות מתאומת לקיץ הישראלי ויש להמעיט בפעילויות בשטח הפתוח לאורך זמן.

נוהל הרשמה וביטולים - יש לבדוק לפני שנרשמים לקייטנה האם אפשר להירשם רק לתקופות קצובות של הקייטנה ואת נוהל הביטולים - מה קורה אם הילד החליט לבטל את השתתפותו באמצע הקייטנה. אפשר לדרוש זאת בכתב.

ארוחות – חשוב שהארוחה תהיה ממקור מוסמך בלבד ותכלול מנה בשרית, פחמימה, ירק ושתייה. יש לציין בפני בעל הקייטנה צרכים מיוחדים של ילדכם כגון מנות צמחוניות, רגישויות לאוכל ועוד.

יאיר פיקרש מנהל קייטנת "החופש לבחור" בבית הספר הדמוקרטי הפתוח ביפו כבר עשר שנים. 03-7414892 , 054-4663731.

להרחבה על קייטנת "החופש לבחור".

5% הנחה לקייטנת "החופש לבחור" לגולשי "את זה".

 • מוצרים מומלצים

 • צעצועים לפיתוח מיומנויות

 • יעל צמח-גרינשפון09.12.19

 • חברת "ב.ש צעצועים", המתמחה בייבוא ושיווק צעצועים, משיקה לחג החנוכה משחקים מהנים שכל ילד ישמח לקבל! המשחקים החדשים מבית המותג     SMART TOY – "קסם של שרשרת", "3 בריבוע" ו"סליידר", מפתחים את הזיכרון, הזריזות והמוטוריקה, ויספקו לילדים שעות רבות של משחק והנאה!
 • סקרי מוצרים ומדריכי צרכנות

 • סקר ספרי חורף

 • מערכת "את זה"26.11.19

 • כמה כיף להתכרבל בפוך ולקרוא ספרים, והחגיגה כפולה כשמדובר על ספרים העוסקים בכל מה שנעשה בחוץ בעונה הקרה. ריכזנו ספרי ילדים שעוסקים בחורף בהיבטים שונים לבקשת גננות רבות שמלמדות את נושא החורף מגיל קטן, ריכזנו ספרי ילדים העוסקים בכל מה משקשור בחורף: תופעות טבע של גשם, שלג, ברקים ורעמים, בגדי חורף, היערכות החיות לחורף, חיות שיוצאות בחורף ועוד.
 • גילאי 10-13

 • מיחזור צנצנות וקטניות

 • מערכת "את זה"08.01.20

 • רוצים למחזר את צנצנות הזכוכית לקישוט יפה ומקורי למטבח? מחפשים אחסון זמין לקטניות הרבות ואין לכם מקום בארון? סבתא זמירה פותרת הכל באמצעות מיחזור צנצנות שמאחסנות קטניות. צפו בסרטון

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים