מה בפורטל?

הפעלות ללימוד ניקיון והיגיינה

חשיבות השמירה על הניקיון וההיגיינה האישית טריוויאלית עבורנו, אך עבור ילדים אין זה מובן מאליו. החינוך לניקיון מתחיל בדוגמא אישית של ההורים ובני הבית, בהסברים בנושא, שירים, סיפורים, משחקים והפעלות. מורן שבתאי מגישה מדריך פרקטי להעברת נושא הניקיון וההיגיינה לילדים מגיל קטן בדרך חווייתית

מורן שבתאי 22.03.19

אני כבר לא ילדה, אך אני אוהבת עדיין לצייר באמצעות הידיים ולהתלכלך, משהו ביכולת להרגיש את החומר והצבעים מעניק לחוויית הציור נופך נוסף. לכן מובן לי למה ילדים אוהבים להתפלש בחול מבלי לחשוב על הלכלוך, לאכול עם הידיים מבלי להתעמק איזה חיידק יצטרך לטיול.

אולם, בעוד הצורך של הילדים הוא לחקור, לטעום, להריח למשש בעיקר בניסוי וטעייה, תפקיד ההורים לשמור על בריאותם ועל רמת הניקיון וההיגיינה הופך למשימה בכלל לא פשוטה.

כבוגרים אנו מודעים לחשיבות בשמירה על היגיינה ובריאות הגוף למניעת מחלות והתפתחות זיהומים. הפער בין הידע שלנו לבין האדישות של הילדים לנושא, עלול להפוך את נושא הניקיון כמקור למריבות וויכוחים, דבר שמעבר לתסכול עלול להוביל לאי נכונות לשמור על היגיינה ומכאן הדרך להידבק במחלות, כינים וכדומה, קצרה מאוד. לכן כדאי לייחס חשיבות יתירה להעברת המסרים הקשורים בשמירת הניקיון וההיגיינה של הילדים בחיבור לתחושה הנעימה שהניקיון מביא איתו ולא במילים גבוהות ובהסברים מפורטים על מחלות וזיהומים.

ניקיון והיגיינה אצל תינוקות

השמירה על הניקיון אצל ילדים מתחיל בגיל קטן מאוד! תינוקות מגיל חצי שנה מפתחים את היכולת המוטורית שלהם, רבים מהם כבר לוקחים חפצים ומכניסים לפה בהנאה צרופה. כיוון שבשלב זה יכולת ההבנה של התינוקות מה מותר ומה אסור עדיין לא מפותחת, תפקיד ההורים ליצור סביבת חיים נקייה עבורם - לנגב להם את האף כאשר הם מנוזלים, לגזור להם ציפורניים (כר המחייה של החיידקים), לבצע סטריליזציה של מוצצים, ופיות הבקבוק, לרחוץ ידיים לפני הכנת מזון לתינוק ולשמור על חדר מאוורור ונקי מאבק.

ככל שאתם כהורים תתרגלו לרחוץ ידיים לפני ואחרי פעילויות, יהיה לכם קל בהמשך להטמיע את זה אצל ילדכם, משום שהילדים לומדים באמצעות דוגמא אישית.

ניקיון והיגיינה בתקופת הגן

כחלק מהתפתחות תקינה, אנחנו משלחים את הילדים לגן, לעולם שבחוץ המלא בחיידקים, חלקם טובים חלקם טובים פחות. זה הגיל שכדאי להתחיל להעביר להם מידע חשוב על שמירה על הניקיון וההיגיינה האישית. כדאי ללמד את נושא הניקיון,ההיגיינה והטיפוח לילדים כבר בגיל הגן בדרך חווייתית של משחקים, דפי העשרה, סיפורים עווד.

חשוב מאוד לא לכעוס על ילד שהתלכלך או להיכנס להיסטריה כתוצאה מקצת חול. ילדים זקוקים לריגוש חושים חווייתי ואין ואף אסור למנוע זאת מהם. יחד עם זאת, יש לעזור להם להתנקות לאחר מכן תוך הדגשה של תחושת הרעננות לפני ואחרי.

עצות פרקטיות לשמירה על הניקיון

שמירה על הניקיון כוללת את ניקיון הגוף וחלקיו השונים וכן את ניקיון הבית והסביבה, כולל כל מקום שאנו חיים בו – הגן, הכיתה, הצהרון, המועדון.

דוגמא אישית – ילדים לומדים בעיקר באמצעות חיקוי הדמויות הקרובות אליהן. במסגרת הדוגמא האישית קחו אתכם מגבונים לחים לכל מקום, הקפידו על מקלחת יומית בשעה קבועה, על רחיצת הידיים לפי ואחרי הארוחה, אחרי שעת היצירה עם הילדים וכמובן אחרי הביקור בשירותים. שימרו על הראש נקי ללא כינים, על ציפורניים גזורות ומסודרות בידיים וברגליים, השתמשו בדאודורנט ובקרם גוף והסבירו את המטרת לילדים, שימרו על בריאות השיניים והחניכיים.

רחיצת ידיים

וירוסים המעבירים מחלות עוברים באמצעות שתי דרכים עיקריות על ידי האוויר או על ידי מגע, כאשר ברוב הפעמים יש אפשרות למנוע את העברה. כאשר אדם מתעטש או משתעל ליד אדם אחר נוצרת הזדמנות לנגיפים לעבור באוויר. אם גננת נוגעת בילד מצונן ואז נוגעת בילד אחר בריא – מועברים הנגיפים מזה לזה. גם כאשר ילד משפשף את אפו המנוזל ולאחר מכן נוגע בילד אחר, הוא יעביר לו את המחלה. מחקרים קובעים שרוב ההידבקויות נגרמות עקב שימוש של כמה ילדים באותו חפץ (צעצוע, מגבת, בקבוק שתייה וכו'). מכאן החשיבות הרבה להגברת יעילות השטיפה במים באמצעות שימוש בסבונים. הסבון מקשה את תנאי המחייה לחיידקים, בעזרת החיכוך הסבון מסיר את הלכלוך והשומן שעליו מתמוסס.

שטיפת ידיים לאחר השירותים - מרגע שהילד מתחיל את תקופת הגמילה מחיתולים ומבצע את צרכיו בסיר, תהליך שטיפת הידיים צריך להיות נלווה מייד לאחר מכן. הסבירו לילדים שיש חיידק שנקרא "אשריכיה קולי" שנשאר בידיים אם לא שוטפים אותן לאחר היציאה מהשירותים. שיטפו גם את הסיר הילד, כדי שיחווה את תהליך הניקיון הלכה למעשה.

שטיפת ידיים לפני ואחרי ארוחה - שיטפו את הידיים ביחד, תוך זמזום שיר שהמצאתם או השתמשו באחד השירים שמופיעים בהמשך. בשיר הדגישו איך החיידקים עכשיו נעלמים ואנחנו יותר רעננים ונקיים.

שטיפת ידיים אחרי פעילות של יצירה, משחק בחוץ ולפני השינה - הזכירו לילדים לרחוץ ידיים, בקשו זאת בטון לא כועס ובצורה רגועה.

רחיצה מהנה באמבטיה

חשוב מאוד שחוויית המקלחת תהיה מהנה, ויש דרכים להפוך אותה לבילוי:

  • משחק באמבטיה – תנו לפעוטות ולילדים לשחק בחפצים כמו ברווז, מזלף וספוגיות באמבטיה.
  • בימים שאין זמן והמקלחת צריכה להיות מהירה, הוציאו את החפצים והשאירו חפץ אחד עיקרי אותו הילד צריך לשטוף, ברגע שהוא מסיים.

בעידן הנוכחי בו רבים מההורים עדיין עובדים כשמגיעה שעת האמבטיה, הם בעצמם עייפים, ואז כל התהליך הופך להיות מייגע. צריך לזכור שהילדים חשים בחוסר הסבלנות וזה עלול להוביל להתעקשות שלהם ולרצון גדול יותר לרכוש תשומת לב.

צחצוח שיניים

אם בעבר רופא שיניים היה סיוטו של כל ילד, הרי שהיום המרפאות יותר ידידותיות ונחמדות, מה שנותר זהה הם רובד החיידקים אשר חוגגים על שאריות המזון.

צחצוח שיניים קבוע - כדי לשמור על ניקיון הפה והשיניים, חשוב מאוד ללמד את הילדים להקפיד לצחצח שיניים באמצעות מברשת השיניים אחרי כל ארוחה עם מתן דגש לצחצוח אחרי ארוחת הערב. חשוב שלכל ילד תהיה מברשת משלו, שהוא יהיה אחראי עליה.

צחצוח נכון - שיטת ההברשה צריכה להיות בתנועות אנכיות קלילות, כאשר אפשר לקרוא לצחצוח השיניים שעת הכושר של החניכיים ובעזרת המברשת והמים לנקות באמצעות פעולות מחזוריות את השיניים.

זיכרו כי למים סגולות רבות ושתייה מרובה של מים מנקה את הפה ושומרת על ניחוח פה רענן.

ביקור אצל רופא השיניים - אחת לחצי שנה חשוב לבקר במרפאת השיניים, כאשר לפני הליכה לרופא כדי להקריא סיפור בנושא או לבצע פעילות מכינה, כמו הכנת שיניים על ידי פלסטלינה, יצירת שיניים מבריסטול וקישוטם, תוך הדגשה של חשיבות השיניים כחלק מהפה. וכמובן במקום אכילת ממתקים עודדו אכילת ירקות ופירות.

שמירה על ראש נקי מכינים

כינת הראש היא טפיל שכיח ביותר בכל העולם המופיע בכל גיל או מעמד. יחד עם זאת  שכיח למצוא כינים בילדים בגיל 11-5, שקבוצת הסיכון הגדולה יותר היא ילדות. ההדבקה מתרחשת בדרך כלל כאשר ראש-בראש באים במגע. על מנת למנוע זאת יש להימנע משיתוף באותם מסרקים או מברשות שיער, החלפת כובעים וכדומה, כמו עם מברשת השיניים חשוב שלילד יהיה את החפצים הפרטיים שלו, מעבר להקניה של תחושת חשיבות, נשמרת סטריליות שחשובה לשמירה כנגד העברת מחלות.

חשוב בשיער ארוך לאסוף את השיער עם עדיפות לצמה.

להרחבה על התמודדות עם כינים אצל ילדים.

פעילויות עם הילדים בנושא הכינים

הפעלה עם בובה ומסרק וחפיפה – הילדים שמטפלים בבובה, חופפים לה ומסרקים אותה לומדים כיצד לטפל נכון בשיער ולשמור אותו נקי.

סיפור "הכינה נחמה" - הפעלת תיאטרון בובות עלפי הסיפור המפורסם "הכינה נחמה" - המברשות והמסרקים מהווים את השחקנים (הצורות השונות של המברשת, ויכולת לאחוז בהן מאפשרת לילדים מגוון של פעילויות).

רעיונות להפעלות לילדים בנושא ניקיון

 

שירים בנושא ניקיון לילדים

שירים שיכולים להשתלב בתהליך הקניית הידע בנושאי ניקיון לילדים:

ניקיון יסודי / עידית רוזנהים – מילים/ / שירונט

מה קרה לחתלתול / רבקה דוידית – מילים / שירונט  

הסבון בכה מאוד- מרים ילן שטקליס – מילים / שירונט

אמבטיה לבובה קטיה / ע' הלל – מילים/ שירונט 

שיר הניקיון / יצחק עגן – מילים / שירונט

שיר לניקיון הידיים (אני נקי)/ דתיה בן דור – סרטון ביו טיוב 

שיר לניקיון הידיים (אני נקי) / דתיה בן דור – מילים / שירונט 

חזרות על אמרות

כדאי לציין בפני הילדים משפטים קליטים שיזכרו, למשל : "סדר וניקיון במקום הראשון", "ניקיון מוסיף המון!".

רחצת הבובות

הקנו לילדים הרגלי ניקיון באמצעות הבובות האהובות עליהם. קנו בובה מפלסטיק, דאגו ללכלך אותה עם הילדים ונקו אותה יחד. הכינו עם הילדים את הפריטים שמכינים לפני מקלחת - מגבת, סבון, שמפו, מברשת שיניים וכדומה.

תנו להם את הבובה המלוכלכת ואפשרו להם לרחוץ אותה, לנגב אותה להבריש את שיערה והדגישו איך היא נראתה לפני ואחרי.

בגן כדאי לארגן פינת רחצה עם אמבטיות מפלסטיק ובובות פלסטיק ישנות.

יצירת שקי ריח מסבון

פעילות יצירה להעלאת החשיבות של הריח הנעים - קנו סבון ריחני, מגררת, שקיקי בד וסרט עטיפה. כל ילד יגרר פתיתי סבון במגררת ויצור שקיק ריחני משלו להניח ליד הכרית או בארון הבגדים.

יום מרוכז בנושא ניקיון

כדאי לארגן ימים מרוכזים בנושא מסוים שקשור לניקיון, כגון יום צחצוח שיניים והיגיינת הפה, יום ניקיון הגוף, יום חיסול הכינים, יום לניקוי הגן/הכיתה (לא חייב להיות לפני פסח).

חשיבות הקניית הרגלי הניקיון

כאשר מדברים על חשיבות ניקיון זה נראה טריוויאלי וברור מאליו, הרי ברור שצריך ונחוץ לשמור על הניקיון, יחד עם זאת עבור ילדים אין זה מובן מאליו, ומעבר לכך לא תמיד יש להם את היכולות הפיזיות למנוע מעבר חיידקים.

אי לכך החשיבות שלנו כהורים היא מגיל קטן לשמור על ניקיון גופני שלנו ושלהם. החינוך לניקיון מתחיל בדוגמא אישית, והסברים בנושא של חשיבות הניקיון באמצעות שירים, סיפורים ומשחקים. רבים מההורים ששוחחתי עימם טענו כי הם סומכים על הגן ששם תתבצע פעילות חינוכית, אך יחד עם זאת הילדים רואים בהוריהם את הסמכות העיקרית והמובילה.

קחו את תקופת הקיץ החמה והמהבילה והשתמשו במים ובסבון למען הניקיון כמובן בחסכנות ובחוכמה.

עוד על ניקיון והיגיינה לילדים:

לשמור על הניקיון וההיגיינה

גמילה מחיתולים

תורת הניקיון לילדים

מתמודדים עם הכינים

מקלחת כערך לחינוך לניקיון

ניקיון הבית

מצלמים ילדים מצחצחים

שקיות ניילון באמבטיה

ניקיון מוסיף המון

עוד מדריכים פרקטיים לפיתוח מיומנויות וכישורים לילדים:

פיתוח עצמאות

חיזוק הביטחון העצמי

מודעות לסדר, ארגון ומיון

חשיבות הצחוק וההומור

דיווח ואמירת האמת

שיפור המוטוריקה העדינה

העשרה והתפתחות במטבח

התמודדות עם פחדים של ילדים

שיפור ופיתוח הזיכרון

הקניית הרגלי קריאת ספרים

פיתוח מיומנויות חברתיות

זמן איכות עם הילדים

יחסים טובים בין הורים וילדים

הרגעת כעסים

בחירות וקבלת החלטות

משמעת והצבת גבולות

ערך הנתינה, העזרה וההתחשבות

הכרת השונה והייחודיות של כל אחד

יצירה ומיחזור עם ילדים

עוד נושאים ללימוד ילדים:

לומדים בטיחות בזהירות

מיחזור ואיכות הסביבה

חשיבות לימוד האנגלית

מתכוננים לאח חדש

התמודדות עם פחדים של ילדים

להפסיד בכבוד

גמילה מחיתולים

מתמודדים עם הכינים

צרכנות נבונה בקניות עם ילדים

  • הפעלות

  • ניסוי מדעי בקוביית קרח

  • מערכת "את זה"16.08.21

  • קרח מרתק ילדים, למדו את הילדים על הקרח - האם אפשר למשוך קוביית קרח באמצעות חוט? נסו את זה בבית! באמצעות קוביית קרח, חוט תפירה ומעט מלח תדעו את התשובה. מכון דוידסון לחינוך מדעי – הזרוע החינוכית של מכון ויצמן למדע מדגים בשלבים מצולמים שעשועי מדע לילדים מגיל 5+. מתאים להפעלה קלה בבית, בכיתה, בימי הולדת ובחוגים
  • כל הגילאים

  • ערכת שבעת המינים

  • יעל צמח-גרינשפון09.09.21

  • רוצים להפתיע עם מתנה בריאה ומקורית שמתאימה לחג? צרו בעצמכם ערכת שבעת המינים. הכנו כאן דוגמא עם רעיון לכל אחד משבעת המינים ולעיצוב, אתם מוזמנים ליצור לפי הטעם האישי שלכם ושל מקבל המתנה ולפי האירוע!

תגובות הקוראים


תגובה אחת

yossi
12 ינואר, 2017
חשוב להקפיד על כל אלה מגיל קטן מאוד!

בניית אתרים - בניית אתרים