מה בפורטל?

חגיגה של ספרי ילדים

כדאי לחבב את הספרים על הילדים בדרכים שונות בגן הילדים: קישוט תיק ספר, עיצוב ספריית הגן בליווי שלטים מתאימים, יצירת סימניות לספרים והכי הכי - עריכת חגיגת ספר לקראת פתיחת הנוהל הקבוע להחליף ספרים מדי שבוע. רעיונות בליווי תמונות והסברים

מערכת "את זה" 03.05.14

רעיונות להעברת מסרים בנושא ספרים בגן או בכיתה:

קישוט תיק ספר

כדאי לארגן אחר צהריים של פעילות הורים וילדים בגן שבמסגרתה כל ילד יקבל תיק ספר ויקשט. בקשו מההורים להביא טושים עבים לשם כך.

כדאי לרכוש תיקי ספר מבד ממוחזר ולהסביר לילדים על מיחזור ואיכות הסביבה באותה הזדמנות.

יצירת ספרים לגן

הדפיסו ספרים בחינם, כירכו אותם בקלות בתיקייה או באמצעות ספירלה בחנויות המתמחות והעשירו יחד עם הילדים את ספריית הגן. אפשר גם להכין לכל ילד עותק מהספרים, העלות של הכריכה לא משמעותית ביחס לקבלת ספר בעל תוכן איכותי עבור הילדים.

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

יצירת סימניות לספרים

ארגנו פעילות יצירה עם הילדים ותנו לכל ילד דף בריסטול בצורת סימנייה (צורת בית גבוה עם גג – מלבן שעליו משולש) כדי שיקשט את הסימנייה שלו כראות עיניו. אפשר לחורר חור בקצה המשולש ולקשור סרט כדי להעניק לסימנייה מימד חגיגי יותר.

אפשר להדפיס סימניות לספרים מוכנות.

קישוט פינת הספרייה

הדפיסו שלטים על ספרים והניחו בפינת הספרייה של הגן או הכיתה וכן על שולחן חגיגת הספר ביום החגיגה:

משפטים על ספרים:

ספר טוב כמו חבר קרוב

חוכמתו של אדם מגעת, עד להיכן שספריו מגיעים

ספרים הם חברים

ספר כמו נר, מפיץ את אורו ואינו חסר

בכל ספר טמון סוד, אקרא בו ואדע עוד

עשה לך מנהג קבוע, קרא ספר כל שבוע

חגיגת ספר בגן

הכריזו על חגיגת הספר בגן לקראת פתיחת הנוהל להחליף ספרים מדי שבוע בגן.

עצבו שולחן ארוך מלא ספרי ילדים עם שלטים על ספרים, הוסיפו ממתקים ועוגה עם כיתוב מתאים להשלמת המסיבה, שהרי כך יומחש לילדים שמדובר על חגיגה אמיתית.  

תוכן לחגיגת הספרים

במהלך חגיגת הספר הסבירו לילדים פרטים חשובים:

תמונת הכריכה - הסבירו לילדים על כריכת הספר: הפנו את תשומת ליבם אל התמונה שבדרך כלל רומזת למה שקורה בתוך הספר. על מנת להמחיש את המידע הרב שמועבר דרך התמונה – הציגו בפני הילדים בכל פעם תמונה של כריכה של ספר שאינם מכירים ותנו להם לנחש מה נושא הספר. למשל, אם מצוירות חיות, יש להניח שהסיפור עוסק בחיות וכו'.

כותרת הספר – קיראו בקול את שם הספר ותנו לילדים לומר בקול על מה הספר לפי דעתם. בדרך זו יבינו לעומק על שמות הספרים. תנו דוגמאות "הבית של יעל" עוסק במציאת בית ליעל, "איה פלוטו?" – מחפשים את פלוטו. הצביעו על התמונה של הכלב ותצנו דוגמא לכך שהתמונה על הכריכה מראה את הגיבור הראשי בספר.

יוצרי הספר – כדאי להתעכב על המידע של "מי כתב ומי אייר?" בכל ספר, כדי שהילדים יידעו להעניק קרדיט מתאים ליוצרי הספרים וכן יכירו סופרים ומאיירים. בהמשך אפשר לנסות לנחש יחד עם הילדים לזהות איורים טיפוסיים למאיירים מפורסמים, למשל רינת הופר.

בחירת הספר – שאלו את הילדים איך הם בוחרים את הספר ומה משפיע עליהם בבחירה: התמונה, הגודל, שם הספר (חשוב להקריא את שם הספר בעת החלפת הספרים). ציינו שיש דרכים רבות למשיכה לספרים.

הפעלות ויצירות בעקבות ספרים -אפשר לשלב הפעלות לילדים או פעילויות יצירה עם הילדים בנושא ספר מסוים, למשל פעילויות על מפלצות בעקבות הספר "מפלצות מיתולוגיות".

עוד על ספרי ילדים:

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

סימניות לספרים

שלטים על ספרים

ספרים בנושא אבא

ספרים בנושא חברות עזרה והתחשבות

 • הפעלות

 • חפש את המטמון ביתי

 • מערכת "את זה"20.06.19

 • ורד ארויו מגישה את המדריך המלא להכנת "חפש את המטמון" ביתי, על פי ניסיונה עם שלושת ילדיה וחבריהם במהלך השנים. המדריך כולל רשימת רעיונות למקומות מסתור וכן רעיונות למשימות שאפשר לשלב בכל גיל, ויש גם פתקים מוכנים להדפסה, ואפילו פתקים עם תמונות רהיטים לגיל הרך. מתאים להפעלות של בית חם/בית מארח
 • הפעלות חינוכיות

 • הפעלות לילדים לחג שבועות

 • מערכת "את זה"23.05.19

 • יש שפע של נושאים להפעלות לילדים לכבוד חג השבועות – יצירות מקרטוני חלב ומוצריו, הפעלות להכרת סיפורי התורה, מעמד הר סיני ועשרת הדיברות, משחקים להדפסה ודפי העשרה להכרת ירקות ופירות ארצנו, קישוט סלסילות, זרי ראש וסידורי פרחים לכבוד חג הביכורים, מתכונים של מאכלים חלביים הנאכלים כמיטב המסורת בחג הלבן, ועוד. הכל לכבוד שבועות עם הילדים
 • גילאי 3-6

 • באזל עם הילדים!

 • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

 • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ

תגובות הקוראים


2 תגובות

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
07 נובמבר, 2011
שלום לך, בדקנו את פתיחת הקבצים, אין שום בעיה. את צריכה להתקין אצלך אתתוכנת האדובי להורדת קובצי PDF - בכל עמדו באתר בצד ימין תראי אייקון בורדו להורדת התצוכנה חינם. נשמח לעזור לך בכל עת - 054-5601019!

משתמש אנונימי (לא מזוהה)
07 נובמבר, 2011
אי אפשר לפתוח את הקבצים.. בבקשה אם אפשר לעדכן.. תודה, גננת שמעוניינת.

בניית אתרים - בניית אתרים