מה בפורטל?

מסיק בבית הבד שמנא

ביקור בבית הבד שמנא במושב חגור יזמן לכם חוויה משפחתית של לימוד חווייתי על המסיק ושמן הזית, יצירה, התנסות ועוד. יעל קשלס בילתה עם משפחתה והיא ממליצה

יעל קשלס 06.11.11

מזג אויר נפלא של חורף בהיר מלווה את עונת המסיק הנמשכת חודשיים בלבד בין אוקטובר לדצמבר ואנו נמצאים עכשיו בשיאה. זוהי הזדמנות נהדרת לאפשר לילדינו החקלאים הווירטואליים ללכלך את ידיהם ולטעום מעט מהחוויה החקלאית האמיתית (זאת שנמצאת מחוץ לכפר הדרדסים שבאייפון).

משפחת אברמוב-שפירא, משפחת חקלאים ותיקה, פותחת את שעריו של בית הבד בוטיק המשפחתי שמנא שבמושב חגור לביקורים ולסיורים ומזמינה הורים וילדים להיות חלק מתהליך חווייתי ומרגש - התהליך שעובר הזית מן העץ ועד להיותו נוזל זהוב משכר. אירועי המסיק נערכים באווירה כפרית, ממש במרכז הארץ, תוך כדי התנסות בתהליך האותנטי של המסיק הידני וגם היכרות עם הטכנולוגיה החדשה של המנערת, מכשיר גדול מימדים, אשר מטלטל את העץ בעדינות ונוטל ממנו את הזיתים העסיסיים המתפקעים משמן זית.

תוך שהם ישובים על יריעות הבד בשדה, סביב העצים, ילמדו הילדים לכבוש זיתים וייקחו עימם מזכרת מיום קסום זה – צנצנת זיתים שכבשו בעצמם. בהמשך, ייצפו המבקרים בבית הבד, הנמצא בחצר המשק ובו מכשור מתקדם להפקת שמן זית בתהליך אשר מותיר בו את מירב היתרונות התזונתיים והבריאותיים, תוך השגחה קפדנית על התהליך, המתאפשר רק בבית בד משפחתי בוטיקי מעין זה.

כשהגענו לבית הבד נכנסנו למתחם בעל אוירה כפרית חמה שבו לצד דוכנים לממכר התוצרת ונשנושים גם פינת ישיבה מזמינה עם דפי צביעה לילדים (בנושא המסיק) ומעט צעצועים לפעוטות בה התרווחנו עד לתחילת הסיור.

הסיור התחיל בצעידה קלה מבית הבד לכרם הזיתים (כן, זיתים גדלים בכרם – ממש כמו ענבים). בכרם קיבלה את פנינו המדריכה חלי שהסבירה לילדים באופן חינני, חוויתי ומקצועי על עץ הזית וגידולו תוך שהיא משתפת אותם בשירים, בתנועה , בסיפורים ובחידות.

אחרי ההקדמה החווייתית הילדים קטפו בהנאה את הזיתים והתחרו ביניהם מי ממלא מהר יותר את הצנצנת. קצת טיפסו על העץ, קצת שיתפו פעולה וקצת נעזרו בנו ההורים והתמלאו הצנצנות בזיתים עד אפס מקום עברנו ל"עמדה" הבאה (יריעת בד שנפרשה בין עצי הזית) בה דפקנו קלות את הזיתים באמצעות אבנים. מלבד כמה אצבעות שנדחפו בטעות מדי פעם מתחת לאבן, מדובר בפעילות שהניבה שיתוף פעולה משפחתי פורה (ו-3 צנצנות של זייתים דפוקים).

לאחר הקטיף ודפיקת הזיתים המסורתיים שביצענו, חזרנו לעתיד ופגשנו ב"מנערת" שהיא אמצעי המסיק המודרני. מדובר במכונה בעלת זרוע ענקית המחבקת את גזע עץ הזית ומנערת אותו עד שכל הזיתים נושרים ממנו ישר ליריעות הבד שנפרשו על האדמה תחתיו. לילדים קטנים המתלהבים מכל דחפור או אוטו זבל שהו שידרוג רציני לחוויית המכונאות הכבדה ולגדולים יותר שיעור מרתק בחקלאות מודרנית.

סיימנו את הסיור בבית הבד עצמו, שם קיבלנו הסבר על התהליך הייצור של שמן הזית, בשלב זה הילדים כבר אבדו מעט את סבלנותם אבל את צנצנות הזיתים הם שמרו בגאווה עד לבית (בצירוף מתכון לכבישת הזיתים שקיבלנו בבית הבד). עכשיו רק נותר להמתין חודש עד שנוכל לזלול את פרי עמלנו.

למרות שמדובר בסכום של 180 ₪ למשפחה עם 3 ילדים לפני “אמא תקני לי (המחיר דומה לפעילויות אחרות בתחום המשק), זוהי חוויה יוצאת דופן, מעשירה ומגבשת. בהשוואה לפעילויות בהן התנסנו במשקים אחרים (קטיף תפוחים, קטיף פרחים וכד'), זוהי אחת הפעילויות האיכותיות הן ברמת ההדרכה והן ברמת האירוח. הפעילות מתאימה מאוד לגני-ילדים ולכיתות הנמוכות של ביה"ס היסודי לקראת חנוכה (בנושא השמן).

מיקום: בית בד שמנא, מושב חגור.

טלפון: 03-9033380

שעות פתיחה: סיורי המשפחות בבית הבד שמנא נערכים במהלך עונת מסיק הזיתים, בחודשים אוקטובר עד דצמבר וכרוכים ברישום מראש.

מרכז המבקרים של בית הבד פתוח למכירת שמן זית ושאר מוצרים לחיים טובים בימי א-ה בין השעות 09:00-18:00, בימי ו' 09:00-14:00 ובשבתות 10:00-16:00.

מיועד לגילאים: לילדים מגיל 3 ומעלה

משך הפעילות: כשעתיים

מחיר: 40 ₪ לילד מגיל 3-12, 30 ₪ למבוגר.

הנחה לקבוצות מאורגנות (20 איש ומעלה) – 35 ₪ לילד ו- 25 ₪ למבוגר.

עוד על מרכז המבקרים שמנא

עוד אירועי מסיק 2011 לילדים

עוד על שמן הזית לילדים:

חשיבות שמן הזית לילדים

לוטו שבעת המינים

משחק מה מכינים ממני

ספר: שמניק

  • בילויים מומלצים

  • באר אברהם

  • יעל צמח-גרינשפון29.11.19

  • סביב באר אברהם המשופצת, במקום שבו נטע אברהם אבינו אשל במדבר ובאמצעים של המחשה חווייתית נוספים מועבר לילדים ולמבוגרים שיעור בעל מסר חשוב על מה שהתרחש בבאר שבע בתקופת אברהם. שיעור תנ"ך מושלם על אברהם
  • כל הגילאים

  • לומדים להתמודד עם מחלות הילדים

  • טל בוקריס30.12.19

  • הרופאים עושים מה שניתן על מנת לדאוג לרפואת הגוף של ילדים חולים. התפקיד שלכם ההורים הוא לדאוג לרפואת הנפש וביחד השילוב הוא כמעט תמיד מנצח. טל בוקריס, יועצת, מנחה ומאמנת אישית מדברתעל הורות בצל החולי ונותנת עצות שימושיות להתמודדות עם המציאות הלא פשוטה הזו

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים