מה בפורטל?

מה במשבצת זהירות בדרכים

למדו את הילדים בדרך חווייתית ומהנה את נושא הזהירות בדרכים – הדפיסו להם משחק בסגנון לוח "מה במשבצת" להכרת כללי הזהירות הבסיסיים באמצעות התאמת אביזרי האבטחה (חגורת בטיחות, קסדה) למסלול (נסיעה במכונית, רכיבה על אופניים, חציית כביש). מעבר לכללי הזהירות, יתרגלו הילדים את התאמות של כמות ומספר (ילד,ילדה ילדים)

יפעת רוט 04.11.18

נושא זהירות בדרכים מטריד אותי מאוד, ולמרות שאנחנו גרים במושב, אני מקפידה שהילדות ילכו על המדרכה, יחצו את הכביש רק איתי או עם מבוגר אחר ובכלל שיהיו הערות לנושא הזהירות וערניות כשהן בסביבת הכביש.

למרות שתאונות דרכים הן נושא כאוב ובוער בישראל, יש תחושה שהמודעות בארץ לא מספיקה.

אז לא צריך לגזול את הילדות מילדינו ולהטיח בפניהם את האמת המרה כבר בגיל צעיר, אבל בהחלט כדאי להעלות את המודעות שלהם לנושא הזהירות והבטיחות בדרכים. להקפיד על חגירת חגורת בטיחות ברכב בכל נסיעה, גם קצרה, ולהסביר להם למה אנחנו חוגרים אותה, לעבור במעבר חצייה, לחצות את הכביש באור ירוק בלבד- גם כשמאוד ממהרים, לרכוב על אופניים עם קסדה על הראש.

איגדנו את כל כללי הזהירות בדרכים הבסיסיים האלה, שאנו נתקלים בהם ביומיום למשחק בסגנון "מה במשבצת", והילדים יכולים להתוודע לנושא דרך המשחק. מומלץ לשוחח עימם על הנושא תוך כדי משחק, ולא להשאיר את זה בגדר משחק התאמה בלבד. ואל תשכחו ליישם בפועל את מה שהילדים למדו במשחק.

מה במשבצת זהירות בדרכים

של יפעת רוט

צריכים את זה

קובץ בסיסי - ליחצו כאן להורדת משחק מה במשבצת זהירות בדרכים

ליחצו כאן להורדת דף פתרונות מה במשבצת זהירות בדרכים

בריסטול

דבק פלסטי

מספריים

יוצרים את זה

 1. מדפיסים את הקובץ (2 דפים בגודל A4)
 2. הדף הראשון הוא לוח המשחק – מדביקים על בריסטול בגודל מתאים
 3. הדף הנוסף הוא כרטיסי המשחק – מדביקים על בריסטול וגוזרים לפי הריבועים. שימו לב: הכרטיסים הכחולים ישמשו לשורה העליונה, הכרטיסים האדומים לטור הימני ואת הכרטיסים הירוקים יש להשלים במקום המתאים בלוח.

משחקים את זה

זהירות בדרכיםמספר משתתפים: ממשתתף אחד ומעלה

מטרת המשחק: להתאים את הכרטיסים במשבצת המתאימה בלוח.

הכנה למשחק:

 1. מניחים בשורה העליונה את הכרטיסים עם המסגרת הכחולה. ( ילד / ילדה / ילד וילדה)
 2. מניחים בטור הימני את הכרטיסים עם המסגרת האדומה. (מכונית, אופניים, כביש, רמזור אדום, רמזור ירוק)

הלוח יראה כך:

ילד

ילדה

ילדים

מכונית

אופניים

כביש

ר.אדום

ר. ירוק

מהלך המשחק:

מניחים את הכרטיסים עם המסגרת הירוקה בערימה. מרימים כרטיס ומניחים אותו על גבי הלוח במקום המתאים. לדוגמא: במשבצת שנמצאת בחיבור של ילד ואופניים נשים את כרטיס הילד עם הקסדה. (ראו דף פתרונות).

ממלאים בהתאמה את כל הכרטיסים עד להשלמת הלוח.

מומלץ בהמלך המשחק לדבר עם הילדים על מה מופיע בכל כרטיס, למה הנחנו אותו במיקומו, איך נקפיד על הכללים הללו בחיי היום יום וכו'.

לומדים את זה

זהירות בדרכים

התאמת כמות ומספר

מרוויחים את זה

מודעות לסדר, ארגון ומיון

שיפור המוטוריקה העדינה

זמן איכות עם ילדים

יחסים טובים בין הורים לילדים

שיפור החשיבה הלוגית

העלאת יצר הסקרנות

דחיית סיפוקים, איפוק וסבלנות

עוד על בטיחות וזהירות בדרכים:

 • להדפסה

 • ספר ביטויי עצים לט"ו בשבט

 • מערכת "את זה"06.02.20

 • הדפיסו לילדי בית הספר ספר (גילאי 6-10) ספר ביטויים ופתגמים על עצים ללימוד חווייתי של אמרות ידועות מעולם העצים. תנו לילדים הקטנים לצבוע את התמונות לצביעה ולאחים הגדולים לכתוב הדגמות ואסוציאציות שקשורות לפתגמים אלו בריבועים הריקים. מרוויחים לימוד חווייתי, העשרת השפה העברית ואוצר המילים, פיתוח הדמיון והיצירתיות, הכרת עצים וקשר טוב בין האחים
 • גילאי 3-6

 • לומדים לקרוא

 • מערכת "את זה"08.01.20

 • איך מלמדים לקרוא? איך עוזרים לילדים לשפר את הקריאה? איך גורמים לילדים בימינו לקרוא יותר ספרים? איך מזהים קשיי קריאה אצל ילדים? אסנת פליישר, מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה ומפתחת משחק הרביעיות "חיות חורזות", שמתרגל קריאה ומעשיר את אוצר המילים היומיומי של הילד, משיבה על השאלות הקשות הללו ומעניקה מדריך שימושי ללימוד קריאה בדרכים פשוטות ובדרך להרוויח גם זמן איכות והנאה עם הילדים

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים