מה בפורטל?

משחק לוח המרוץ לניקיון

רוצים להעביר לילדים כמה חשוב לשמור על הניקיון וההיגיינה האישית בלי הטפות? הדפיסו את משחק הלוח "המרוץ לניקיון" ונצלו את שעת המשחק עם ילדים מגיל 3+ ללימוד פעילויות השמירה על הניקיון האישי והסביבתי בדרך חוייתית

מאיה שלום 21.03.12

העברת ידע ומסרים חשובים לילדים בגילאים שונים חייבת להתבצע בשפתם, כלומר באמצעות משחק, שירים, הפעלות וסיפורים. אחד הנושאים החשובים שאנחנו מלמדים את הילדים מגיל קטן הוא נושא הניקיון, ההיגיינה והטיפוח האישי, בבית בעיקר מדוגמא אישית, בגן במסגרת הפעלות שונות, ובמסגרות נוספות.

ככל שהחוויה הראשונית שבה ייתקלו הילדים בנושא השמירה על ההיגיינה תהיה נעימה יותר, הם יתחברו לנושא. לצד המשחקים באמבטיה, שירי הניקיון, סידור וארגון החדר, מיון הכביסה לפי צבעים וקיפול הבגדים, כדאי לנצל את שעת המשחק עם הילדים ללימוד חווייתי מיוחד של נושא הניקיון מזוויותיו השונות.

בדיוק לשם כך הגינו את משחק הלוח "המרוץ לניקיון", שבאמצעותו מטפסים הילדים במעלה לוח הפעילויות לשמירה על הניקיון – כיבוס הבגדים, סירוק, שאיבת אבק, צחצוח שיניים, שטיפת ידיים, ועוד. לצד כל אלה פזורות פעילויות הפוכות של הזנחת הניקיון האישי והסביבתי – זלזול בשמירה על ההיגיינה וטיפוח הגוף, בגדים מלוכלכים, כינים, סביבה לא נקייה ועוד.

במהלך המשחק הילדים מתקדמים דרך הפעילויות. אם הם מגיעים לפעילות חיונית לשמירה על הניקיון – הם מתקדמים. אם הם מגיעים לפעילות הזנחה – הם חוזרים לאחור. המנצח הוא הילד שהגיע לסוף המסלול ראשון.

משחק לוח המירוץ לניקיון

של יפעת רוט

צריכים את זה

משחק לוח המרוץ לניקיוןקובץ בסיסי:

ליחצו כאן להורדת משחק להדפסה המירוץ לניקיון

מספריים

קרטון ביצוע או בריסטול

דבק

קוביית משחק

חיילי משחק

יוצרים את זה

מדפיסים את הקובץ (שני דפי A4 )

מדביקים על בריסטול בגודל מתאים או מניילנים.

שימו לב – המשחק מכיל לוח ודף עם פירוט מה הוא אורח חיים היגייני ומה הוא אורח חיים לא היגייני.

משחקים את זה

המטרה: להגיע ראשון לסוף הלוח.

  1. מתחילים מהמשבצת המסומנת "התחלה". כל שחקן בוחר לו חייל ובתורו – זורק את הקובייה וצועד על גבי המשבצות בלוח מלמטה למעלה.
  2. אם מגיעים למשבצת עם אורח חיים היגייני – מתקדמים 3 צעדים קדימה, אם מגיעים למשבצת עם אורח חיים לא היגייני – חוזרים שלושה צעדים אחורה. אם מגיעים למשבצת ריקה לא עושים כלום – נותרים במקום.

מגוונים את זה

אפשר להוסיף שיח על הפעולות שמוצגות בתמונות – כל ילד שמגיע לתמונה מסביר מה מתרחש בה ואומר האם מדובר על אורח חיים היגייני או על אורח חיים לא היגייני.

לומדים את זה

משחק לוח המרוץ לניקיוןניקיון והיגיינה

מרוויחים את זה

העלאת יצר הסקרנות

התמודדות עם תחרות 

דחיית סיפוקים, איפוק וסבלנות

הקניית הרגלים

משמעת והצבת גבולות

פיתוח מיומנויות חברתיות


עוד על טיפוח, ניקיון והיגיינה לילדים:

לשמור על הניקיון וההיגיינה

דומינו אביזרי ניקיון

גמילה מחיתולים

מתמודדים עם הכינים

תורת הניקיון לילדים

מקלחת כערך לחינוך לניקיון

ניקיון הבית

דפי עבודה בנושא ניקיון:

זיהוי גודל - אביזרי ניקיון

התאמת צלליות - היגיינה אישית

מי זהה? אביזרי ניקיון

התאמת כמות לספרה - היגיינה אישית

זיהוי צליל פותח - אביזרי ניקיון

התאמת הקשרים - ניקיון

מי יוצא דופן - אביזרי ניקיון

  • גילאי 6-10

  • אבא שלי הוא הכי בעולם – ספרי אבות

  • מערכת "את זה"28.05.20

  • קיבצנו עשרה ספרי ילדים שעוסקים באבות, בייחוד שלהם ובקשר המיוחד עם ילדיהם. אודליה סדי קראה לבתה עשרה ספרים העוסקים באבא והיא מפרטת את הרשמים שלהן. הכתבה מוקדשת באהבה לכל האבות שמוזמנים לקרוא את הסיפורים האלו לילדים לא רק לפני השינה

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים