מה בפורטל?

המדינה של ילדי הגן

ילדי הגן בונים מדינה מקוביות ומניפים דגל כחול לבן. עכשיו כשהכל בנוי, איך יתקבל מי שלא היה שותף? ובעיקר – מה ההבדל בין המדינה בספר למדינה שלנו? ספר שמטרתו להכיר לילדי הגן את נושא הקמת מדינת ישראל ואת המונח "עולה חדש" בצורה ברוה וקצרה

מערכת "את זה" 11.04.18

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:3-6

 • נושאי לימוד:יום העצמאות

 • כתיבה:אמונה אלון

 • איורים:מנחם הלברשטט

 • הוצאה:קוראים

 • תיאור:ילדי הגן בונים מדינה מקוביות ומניפים דגל כחול לבן. עכשיו כשהכל בנוי, איך יתקבל מי שלא היה שותף? ובעיקר – מה ההבדל בין המדינה בספר למדינה שלנו.

 • שמות הילדים:דוד, עדי

בפינת הקוביות בנו ילדי הגן "מדינה" מקוביות – בנו בניינים, סללו כבישים, חרשו שדות והוסיפו עצים ובסוף הניפו דגל כחול לבן! דוד רצה להצטרף, הילדים סירבו, עד שאמרה עדי שאין מדינה ללא עולים חדשים, ואז דוד מצטרף כעולה חדש.

מטרת הספר "המדינה של ילדי הגן" להמחיש לילדים הקטנים בפשטות ובקצרה איך בנו את המדינה. המטרה הזו מושגת מצוין עבור הקטנים. השימוש בביטויים שמוכרים להם מהשיר "ארץ ישראל שלי יפה וגם פורחת. מי בנה ומי נטע? כולנו ביחד", ראוי לשבח. הילדים מכירים את פעולות בניית הבניינים, סלילת הכבישים ונטיעת העצים גם בהקשר של בניית מדינה, וזה ממחיש להם בצורה טובה את התהליך.

בנוסף, הספר עוסק בנושא החברתי במקום שיש לכל אחד ואחת במרקם החברתי המיוחד של מדינת ישראל. זו ההיכרות הראשונה עבור רוב ילדי הגן עם המונח "עולה חדש".

ילדה בת חמש אמרה בסיום הסיפור לאחר כמה דקות: "זהו? נגמר?". הלוואי שגם הקמת מדינת ישראל היתה עניין קצר ופשוט כל כך כמו בספר...

הבחירה בשם דוד לילד שלא בנה יחד עם כולם את המדינה, זה שהצטרף כעולה חדש תמוהה, בעיקר בגלל שדוד בן גוריון היה זה שהכריז על מדינת ישראל (בספר כל הילדים מכריזים יחד על הקמת המדינה, דוד בן גוריון לא מוזכר אפילו ברמז). לפחות היה ראוי להעניק לילד שלא בנה שם אחר שלא מעלה קונוטציות בקרב ההורים.

האיורים בספר "המדינה של ילדי הגן" פרי עטו של המאייר מנחם הלברשטט בצבעים חמים ומקסימים, שמתאימים לאווירת הבניין בצבעי חום אדמה וכחול לבן של דגל ישראל.

הספר מבוסס על סיפור נבחר שאוייר מחדש, מתוך אסופת הסיפורים של אמונה אלון "סיפורים לימים טובים", והוא תוצאה של יוזמה משותפת של ספריית "פיג'מה" והאגף לחינוך הקדם יסודי במשרד החינוך. המיזם, מיסודה של קרן "גרינספון ישראל", הינו תכנית ייחודית השואפת להנחיל לילדים אהבה לקריאה ולספרים, ולעודד דיון בערכים יהודיים בחיק המשפחה ובגן הילדים. התכנית פועלת כיום בגנים, במטרה ליצור מכנה משותף תרבותי רחב בין ילדים ומשפחות בישראל באמצעות גני הילדים. במסגרת זו, מוענקים מדי חודש, ספרי ילדים איכותיים (בכל פעם בנושא אחר), בעלי זיקה לערכים ולמורשת, לעשרות אלפי משפחות. כל ספר המגיע לגן, מוצג על-ידי הגננת לילדים, ולאחר פעילות בגן, מקבל כל ילד עותק משלו – שי לספריית המשפחה. וכך, נוסף על חוויית הקריאה המפגש עם הספרים מעניק הזדמנות לשיח משפחתי ערכי ולפעילות מגבשת ומהנה.

לקראת חג העצמאות ה-64 נבחר סיפורה של אמונה אלון, "המדינה של ילדי הגן" לחלוקה בגנים.

להשיג בכל חנויות וברשתות הספרים

מיועד לגיל: 3-5 

כתיבה: אמונה אלון

איורים: מנחם הלברשטט

הוצאה: קוראים

נושאי לימוד: ישראליות, חגי ישראל, יום ההעצמאות.

שמות הילדים: דוד, עדי

 מחיר:  49 שקלים.

עוד ספרי ילדים ליום העצמאות:

אולי ראית ילד כזה?

יום העצמאות של יעל

עוד כתבות והפעלות לילדים לכבוד יום העצמאות 2012:

ערך הישראליות ואהבת הארץ

בינגו מדינת ישראל

מצגת מדינת ישראל

משחק ארץ נהדרת להכרת מפת ישראל

משחק אירועים ודגלים

התאמת סמלי יום העצמאות

הפעלות ספורטיביות ליום העצמאות

יצירת שבשבות כחול לבן

מתכוני על האש לילדים

בורקס גדול – כל אחד יכול

כנפיים מתובלות בגריל

טיפים למנגל מוצלח לילדים

ילדי בוסטון מאחלים למדינת ישראל

מונופול חייו ופועלו של יצחק רבין

חשיבות העצמאות לילדים

שולחן כחול לבן

הפעלה קלה בכחול לבן

סמלי מדינת ישראל

הפעלה ללימוד מגן דוד

קישוטים ליום העצמאות

קישוטים קולינריים ליום העצמאות

דף צביעה ליום העצמאות

יום העצמאות מהטלוויזיה

הפעלות לילדים ליום העצמאות

הדפסים כחול-לבן

סיפורה של המדינה

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

רעיונות לחגיגות ספרים

סימניות לספרים ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

 • ספרי ילדים

 • שדת המחשבות הטובות

 • יעל צמח-גרינשפון15.03.20

 • ספר המציג ומלמד דרך נכונה ומועילה להתמודדות עם פחדים, קשיים, קונפליקטים ומצבי משבר שונים באמצעות חוויה אמיתית שחוותה טל בוקריס עם בנה – אביה. בסופו של דבר החוויה הזו יצרה "שיטה שמנצחת" – "שדת במחשבות הטובות".

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים