מה בפורטל?

אני רוצה חיבוק

הסיפור "אני רוצה חיבוק" (הוצאת "פלא") מציג בעיה שנראית פשוטה – אף אחד לא מוכן להעניק חיבוק לאלוויס הקיפוד. פעוטות וילדים מזדהים עם דמותו המקסימה של אלוויס שבסך הכל רוצה חיבוק ובסוף נהנים מהפתרון שטוב לכולם. ספר בעל מסרים רגשיים וחברתיים המובאים בדרך ברורה לקהל היעד הצעיר, ויש גם רעיונות להפעלות בעקבות הספר

יעל צמח-גרינשפון 31.03.12

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:2-6

  • תרגום:אלן לינדברג

  • הוצאה:פלא

  • תיאור:אף אחד לא מוכן להעניק חיבוק לאלוויס הקיפוד. פעוטות וילדים מזדהים עם דמותו המקסימה של אלוויס ובסוף נהנים מהפתרון שטוב לכולם. ספר בעל מסרים רגשיים וחברתיים המובאים בדרך ברורה לקהל היעד הצעיר

  • שמות הילדים:אלוויס, קולין.

יונתן הקטן הפרטי שלי לא ישן לילה רצוף במשך שלוש שנים! ניסינו את כל השיטות, הידועות והפחות ידיעות, ושום דבר לא עזר. בגיל שלוש העברנו אותו לישון עם אחיו הגדול, והוא ישן לילה שלם ראשון! כשהגענו באמצע הלילה לבדוק מדוע הוא לא מתעורר, מצאנו אותו מחובק בזרועותיו של האח הגדול וישן כמו תינוק... לו יונתן הקטן היה יכול לדבר ולהביע את רצונו כשהיה תינוק, הוא היה ודאי אומר: "אני רוצה חיבוק!". בקשה פשוטה שכמובן כולנו היינו נרתמים אליה בחיבוק גדול.

אולם מתברר שלא כל כך פשוט לכולם לקבל חיבוק. אלוויס הקיפוד הוא דמות קטנה ומתוקה עם עיניים רכות וחיתול בד של פעם, כזו שמתחבבת על הילדים בקלות. אבל למרות זאת אף אחד לא מוכן להעניק לו חיבוק. אלוויס רוצה מאוד חיבוק גדול, חיבוק אוהב מכל הלב. כולם מסבירים לו שהוא דוקרני מדי....

אם לנו וגם לילדים חיבוק נראה כדבר מובן מאליו, הרי שכבר בעמוד הראשון דן הסיפור הנפלא "אני רוצה חיבוק!" מקבל החיבוק ערך מוסף בעיני הילד (וגם מזכיר לנו המבוגרים....). דווקא משום שאלוויס כל כך רוצה חיבוק פשוט ולא לטוס לירח או לגור בארמון, הילדים מזדהים איתו. הילדה בת החמש שהיתה מרותקת לאיורים הממחישים את הכמיהה הרבה של אלוויס לחיבוק, כמעט חיבקה את אלוויס בעצמה דרך הדפים, כנראה מתוך הזדהות.

כשילדיי היו קטנים, נהגנו להתבונן בספר חיות מקרטון. בכל פעם שהגענו לקיפוד, נגעתי בו בקצה האצבע ואמרתי: "אי", תוך כדי הזזתה מהקוצים שלו. כעת, תוך כדי קריאת הסיפור "אני רוצה חיבוק" והתבוננות בדמות הקוצנית של אלוויס הקיפוד, חשתי שהפעם אנחנו מרגישים דרך עיני הקיפוד את תחושותיו ולא דרך התחושות שלנו כשאנחנו נוגעים בקוצים שלו. אין לי ספק שהשינוי הזה עושה משהו בדרך להבנת האחר – תכונה מצוינת ומוערכת שדורשת לימוד ותרגול.

הטקסטים והאיורים בספר מתארים עולם מוקף באהבה הבאה לידי ביטוי בחיבוקים, נשיקות, ליטופים ועוד ביטויי רגש על ידי מגע. בכל מקום מתחבקים – ברחוב, בפארק, באיצטדיון, בתחנת הרכבת, ואפילו בבית החולים. הסיטואציות השונות בהחלט ממחישות מצד אחד כמה החיבוקים נפוצים ומצד שני כמה הם יכולים להיות חסרים. תוך כדי הקריאה שאלה הקטנה: אמא, למה אלוויס לא ביקש חיבוק מאמא ואבא שלו?". יש למישהו רעיון מה לענות לה?

המפנה חל כשאלוויס שומע את קולין התנין מבקש נשיקה, ואף אחד לא מוכן להעניק לו. התחושות מוכרות מאוד לאלוויס הקיפוד, והוא ניגש לנשק את התנין, ובתמורה מקבל את מה שהכי הכי רצה – חיבוק גדול, חיבוק אוהב, חיבור מכל הלב.

התמונה הגדולה של התנין הענק עוטף בזרועותיו את אלוויס הקטן עם החיתול פשוט נוגעת ללב.

הספר "אני רוצה חיבוק" מתאים כבר מגיל שנתיים, לפעוטות שמתחילים להכיר חיות ובעיקר מילים פשוטות הקשורות למגע והבעת רגשות. הספר מתאים לילדי ראשית קריאה, כי מידובר על טקסטים קצרים הכתובים באותיות דפוס ברורות ומנוקדות ובריווחים נכונים ולא צפופים,כך שקל להם לתרגל אתהקריאה. הספר מומלץ להקראה פרטית וגם להפעלה בנושא מגע, חיבוקים ואהבה בגן, בקייטנות ובצהרונים.

ג'והן אלפרד ראו נולד בשנת 1949 באנגליה ולמד אמניויות בלונדון ובווינה. איוריו זכו להערכה ולשבחים רבים. עבודותיו הוצגו בתערוכות בכל העולם. הוא כתב ואייר 25 ספרים לילדים וזכה בפרסים בינלאומיים רבים. ילדי ארצות הברית, אפריקה, צרפת, איטליה גרמניה, יוון, קוריאה, ברזיל, פורטוגל, רוסיה וסין מכירים את דמותו של אלוויס הקיפוד וחבריו.

מיועד לגיל: 2+ 

כתיבה ואיורים: ג'והן ראו  

תרגום: אלן לינדברג 

הוצאה: פלא

נושאי לימוד: מגע, חיבוק, נשיקה, רגשות, יחסים, חברות, חיות.  

שמות הילדים: אלוויס, קולין

מחיר: 69 שקלים.

פעילות להכרת החיבוק

על הוצאת ספרי פלא:

הוצאת ספרי ילדים פלא – האני מאמין

עמוד הפייסבוק של הוצאת ספרי פלא

המלצה על הספר אני רוצה חיבוק!

המלצה על הספר דני לא אוהב מברשות שיניים

המלצה על הספר שומר החלומות

עוד על רגשות אצל ילדים:

הבעת רגשות דרך משחקי דמיון

הבעת רגשות דרך משחק

מדברים על רגשות אצל ילדים

משחק משאלות להבעת רגשות

משחק זיכרון להבעת רגשות

שידת הרגשות – משחק חושים ותחושות

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים

סימניות לספרים

עוד ספרי עזרה,חברות והתחשבות

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

עוד ספרי ילדים לגילאי 2-3

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

  • מיני סייטים

  • תפריט לכל ארוחה

  • יעל צמח-גרינשפון25.10.19

  • למה כדאי להכין תפריט לכל ארוחה מיוחדת ולכל אירוח? לעיצוב השולחן, לתיאום ציפיות, למזכרת מרגשת ובעיקר לניהול מיד"ע! התיעוד יעזור לכם לגוון לפעם הבאה או לחזור על מאכלים מוצלחים שהאורחים אהבו! להתייעל עם יעל בשימור ותיעוד המידע, בחיסכון ובהקניית הערך של צרכנות נבונה לדור הבא

תגובות הקוראים


תגובה אחת

מישהי
29 אפריל, 2015
הקיפוד לא ביקש חיבוק מאמא ואבא שלו כי הם כעסו עליו, וגם הוא רצה חיבוק כי הם כעסו עליו אבל לא היה מי שייתן לו חיבוק

בניית אתרים - בניית אתרים