מה בפורטל?

סל האותיות

סל האותיות הוא ספר מקורי ללימוד אותיות הא"ב דרך הסיפור המרתק של בן יהודה שחידש את השפה העברית והמציא מילים רבות. זהו גם ספר משחק לחיפוש מילים שמתחבאות באיורים השמחים המלווים את הטקסטים. מתאים לילדי הגן ולראשית קריאה

מאיה שלום 17.04.12

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:3-10

 • כתיבה:דנה רוזנמן

 • איורים:עמית אופיר

 • הוצאה:גוונים

 • תיאור:ספר מקורי ללימוד אותיות הא"ב דרך הסיפור המרתק של בן יהודה שחידש את השפה העברית והמציא מילים רבות. זהו גם ספר משחק לחיפוש מילים שמתחבאות באיורים השמחים המלווים את הטקסטים.

 • שמות הילדים:-

בימים רחוקים, כשהשפה העברית לא היתה מדוברת ו"חיה", איש אחד לקח סל גדול, נכנס למכונית אדומה ויצא למסע קסום בעקבות 22 אותיות (ליתר דיוק 22 אותיות ועוד 5 אותיות סופיות) כדי לעשות קצת סדר בעולם.

הרעיון ללמד את האותיות דרך הסיפור של בן יהודה, עם איור מקסים שדומה לדמותו – מעולה מבחינות רבות, אבל הוא לא ממש מדויק. בעצם בן יהודה לא המציא את השפה העברית מא' ועד ת' כפי שמוצג מהספר, אלא חידש את השפה העברית שהיתה קיימת מתקופת התנ"ך, וגרם לאנשים לחזור לדבר אותה. רוב המילים בעברית בימינו מבוססות על מילים מתקופה המקרא ומתקופת חז"ל ואף מימי הביניים בעדות השונות. בן יהודה המציא מילים שלא היו קיימות בשפה העברית מתקופות קודמות, כגון גלידה, בורג, בובה, אווירון ועוד. חשוב להדגיש את זה לילדים לאחר קריאת הסיפור. אגב, היות שבן יהודה לא מוזכר בשמו, כדאי להתחיל עם שמו המלא ותקציר סיפורו – ראו כאן: אליעזר בן יהודה.

הספר מתחיל בסיפור על הבלבול הנורא שהיה כשלא היתה שפה אחת משותפת לכולם, ובעצם ממחיש גם באמצעות האיורים המשעשעים את המטרה העיקרית של השפה – תקשורת בין אנשים.

כך מתחיל מסעו של בן יהודה בין דפי הספר – בכל עמוד מסופר על אות או שתיים או שלוש שהמציא כולל מילים בשפה העברית (לא כולן שלו!). האות דגושה בצבע אדום בכל המילים באותו עמוד, ואנחנו נהנינו ממשחק קטן שמטרתו היתה לחפש את האותיות הדגושות כדי לזהות את האות, להגות את המילים כדי לזהות את הצליל של האות ולחפש את המילים בתמונה המצורפת.

כל אות בולטת בגדול גם בתמונה המלווה, כך שילדי הגן מתרגלים מצוין את הכרת האותיות.

ייחוד נוסף של הספר מתבטא בעלילה היצירתית של כל אות: ב' גרה בבקבוק ישן שהיתה ביתה של שדה קטנה בשם ברכה, ג' וד' שוחות בבריכה גדולה עם דג זהב נחמד, נ,ס,ע נסעו במכונית האדומה, ר' נפלה ברעש גדול מהשמיים – לכל אות יש הרפתקאות...

ייחוד נוסף הוא שילוב של אותיות הכתב באיורים, ללימוד אותיות הכתב לצד אותיות הדפוס.

ולסיום – ראויה לציון ההתייחסות לאותיות הסיום – ך, ם, ן, ף,ץ. אין ספק שהן מהוות חלק בלתי נפרד מלימוד האותיות בעברית.

ספר מומלץ ללימוד אותיות הדפוס והכרה ראשונית של אותיות הכתב, וכן ללימוד סיפורו של בן יהודה בליווי הפעלה והשלמה.

מיועד לגיל: 5-9 

כתיבה: דנה רוזנמן

איורים: עמית אופיר

הוצאה: גוונים

מיומנויות ונושאי לימוד: אותיות, אליעזר בן יהודה, עברית תקנית.

שמות הילדים: -

עוד ללימוד אותיות א"ב:

עוד ספרים ללימוד א"ב:

אותיות או לא להיות

אותיות במיץ שטויות

אותיות מצחיקות

א"ב של דברים קטנים

ספר אותיות וחיותלהדפסה חינם!

עוד ללימוד אותיות א"ב:

לומדים אותיות א"ב בכיף

שיעור אותיות עם עוגיות טעימות

תפזורת אותיות

פאזל א"ב

משחק שלישיות א"ב

תפזורת אותיות

דפי התאמת תמונות לאותיות א-כ

דפי התאמת תמונות לאותיות ל-ת

דפי תרגול אותיות דפוס

דפי התאמת אותיות דפוס לכתב

משחק מילים ואותיות

עוד ספרי ילדים לגילאי 0-2

עוד ספרי ילדים לגילאי 2-3

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

עוד ספרי ילדים לגילאי 6-10

עוד ספרי ילדים לגילאי 10-13

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים

סימניות לספרים

עוד ספרי ילדים על פי נושאים:

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה,חברות והתחשבות

ספרי אבות

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

 • מוצרים מומלצים

 • חוברת מודפסת העברית שלי

 • מערכת "את זה"24.08.21

 • אם אתם רוצים ללמד את הילדים עברית תקנית בדרך חווייתית בשלב מוקדם ולמנוע טעויות דיבור וכתיבה – זו החוברת בשבילם! הילדים יכירו, ילמדו ויתרגלו נושאים בסיסיים בשפה עברית: יחיד, זוגי, רבים ורבות, שם המספר, מילים נרדפות, זכר ונקבה, מילים הומופוניות למניעת שגיאות כתיב, ניבים וצירופי לשון, הפכים ועוד! החוברת מיועדת לבני 6-9
 • ספרי ילדים

 • ספר: גלילונה

 • יעל צמח-גרינשפון12.04.21

 • יצורים ושירים מגלילי נייר טואלט עם הסברים מפורטים ליצירה בשלבים של חיות ויצורים שגוזרים ומקפלים מגלילי נייר טואלט בליווי שירים קצרים ומעוררי השראה של רינת הופר המשוררת והיוצרת המוכשרת.ספר לאוהבי המיחזור ולאוהבי הספרים המוצלחים של רינת הופר יהלי בת ה-7 גרה בעולם של גלילי נייר הטואלט כבר כמה שנים. היא אוספת גלילים ליצירות שונות, וכשחסרים לה גלילים, היא פשוט פותחת את ארון הגלילים ומוציאה מתוך חבילה נייר הטואלט את הגלילים ומותירה את הנייר ללא הבסיס...
 • גילאי 3-6

 • ערכת שבעת המינים

 • יעל צמח-גרינשפון09.09.21

 • רוצים להפתיע עם מתנה בריאה ומקורית שמתאימה לחג? צרו בעצמכם ערכת שבעת המינים. הכנו כאן דוגמא עם רעיון לכל אחד משבעת המינים ולעיצוב, אתם מוזמנים ליצור לפי הטעם האישי שלכם ושל מקבל המתנה ולפי האירוע!

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים