מה בפורטל?

שומר החלומות

הסיפור "שומר החלומות" הוא אגדה מקסימה על האיש הזקן ששומר על החלומות של הילדים ומשאיר את היצורים הרעים בחלומות, במטרה להפיג את פחדי הלילה של הילדים. הספר מוגש בצורה מיוחדת – מכתב לאליס מסבא רוברט. חובה בכל בית!

יעל צמח-גרינשפון 10.12.17

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:6-10

 • תרגום:יהודה אטלס

 • הוצאה:פלא

 • תיאור:אגדה מקסימה על האיש הזקן ששומר על החלומות של הילדים ומשאיר את היצורים הרעים בחלומות, במטרה להפיג את פחדי הלילה של הילדים. הספר מוגש בצורה מיוחדת – מכתב לאליס מסבא רוברט.

 • שמות הילדים:אליס.

אתחיל מהסוף: אחרי חודש מקריאת הספר "שומר החלומות" בפעם הראשונה צפיתי ביהלי שלי בת החמש מערבבת בקופסת פח אדומה מים, צבעי גואש ואבנים שאספה. שאלתי אותה מה היא עושה, והיא שיתפה אותי: "אני מכינה שיקוי פלאים לשומר החלומות". בהתחלה התפלאתי. הרי לשומר החלומות אין שום שיקוי. שומר החלומות דואג לכך שהיצורים הרעים מהחלומות לא ייהפכו לאמיתיים ולא ייכנסו לחיים האמיתיים. רק הוא יודע לתפוס אותם ולהחזיר אותם אל ארץ החלומות. בספר המקסים "שומר החלומות" מוזכרים כל האמצעים שלו בטקסטים ובאיורים– כלובים מסוגים שונים, לחשים שכתובים על פתקים, חפצים מיסתוריים ועוד אביזרים הלקוחים מעולם המכשפים והמכשפות. בקריאה נוספת של הסיפור נזכרתי שאחותו של שומר החלומות רוקחת עבורו מדי יום שיקויי קסמים. הכנת השיקוי לשומר החלומות על ידי יהלי שלי מהווה ביטוי לכך שהסיפור המקורי והמיוחד הזה נכנסה היטב לחיי המציאות שלה, והמטרה של הספר הושגה בצורה מושלמת.

ספרים רבים נכתבו על תופעת פחדי הלילה אצל הילדים, במטרה אחת טובה להרגיע ולאפשר לילדים לישון בשלווה וללא מחשבות. בספר הזה ההתייחסות מגיעה ממקום שמרגיע ילדים במיוחד, משום שהוא לקוח מעולם האגדות שכל כך מחובר לעולם הילדים. לי באופן אישי הסיפור הזכיר את מכופף הבננות שמגיע בלילה לחורר חורים בתותים, חופר שקעים, בורות וזיזים בתפוזים ובעצם עובד במשמרות לילה בעיצוב הפירות שאנו אוכלים. כך גם שומר החלומות שלנו עובד במשמרות לילה במטרה לגרש את החלומות הרעים של הילדים. מקסים!

גם האיורים המיוחדים של רוברט אינפגן תומכים בטקסטים האגדתיים שלו בהיותם בצבעים רכים ולא זועקים, שמתאימים לחלומות הלילה. האיורים השלווים והרגועים משמשים גם הם להרגעת הילדים.

האיורים מלאי פרטים קטנים, למשל המעיל של שומר החלומות שעמוס כיסים, מחזיקי מפתחות, שרוכים, מטבעות, סוכריות, אביזרים, פתקים, ועוד כך שאפשר תוך כדי קריאת הספר להמציא משחקי מחבואים בתמונות.

ואפרופו שבחים בענייני האיורים - משהו קטן וחשוב שאני מוכרחה לציין – התמונה המדהימה של אחותו של שומר החלומות שרוקחת מדי יום שיקויי קסם ודייסות אל כשף כדי ללכוד חלומות רעים

הזכירה לי מאוד את תמונת האמנות של האישה שיוצקת חלב מכד שצייר האמן ון מיר שאני כל כך מעריצה בגלל הרגש והחום שנובע מבעד קשיי היום. למי שמכיר את התמונה המקורית שמשרה אווירה רגועה, האיור של רוברט אינגפן בספר "שומר החלומות" משרה את אותה אווירה!

הטקסטים מהווים הזדמנות טובה ללמוד מילים נרדפות ומילים קרובות במשמעות בייחוד מעולם הפחדים, למשל: טרול, שדון, דרקון, מכשפה, גבעות, הרים ותלוליות עפר ועוד.

הסיפור מוגש באמצעות מכתב אישי שכותב סב לנכדתו אליס, ובו הוא מכיר לה ולילדים הקוראים את כל מה שצריך לדעת על שומר החלומות ובעיקר מרגיע אותה ואת הילדים. ספר חובה בכל בית!

בספר תשובות לשאלות אופציונליות הצפויות מהילדים – למשל מה בעניין הפיות? (מן הסתם שאלה שעניינת בנות רבות) - שומר החלומות לא לוכד פיות, ואם תרצו לדעת מדוע, היכן הן חיות ומה הן עושות ומה הן אוהבות – תקראו את הספר.

מיועד לגיל: 6+

כתיבה ואיורים: רוברט אינגפן

תרגום: יהודה אטלס

הוצאה: פלא

נושאי לימוד: פחדי לילה, פחדים של ילדים.

שמות הילדים: אליס.

מחיר: 19 שקלים (+משלוח)

עוד על פחדים של ילדים ועל מפלצות:

באנו חושך ומפלצת לגרש

פעילות בעקבות מפלצות

דף יצירה מפלצות

ספר: מפלצות מיתולוגיות

קלטת: מילקי ומילקיטו באי המפלצות

מפלצת אישית מפלסטלינה

על הוצאת ספרי פלא:

הוצאת ספרי ילדים פלא – האני מאמין

עמוד הפייסבוק של הוצאת ספרי פלא

המלצה על הספר אני רוצה חיבוק!

פעילות להכרת החיבוק

המלצה על הספר דני לא אוהב מברשות שיניים

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

 • מיני סייטים

 • תפריט לכל ארוחה

 • יעל צמח-גרינשפון25.10.19

 • למה כדאי להכין תפריט לכל ארוחה מיוחדת ולכל אירוח? לעיצוב השולחן, לתיאום ציפיות, למזכרת מרגשת ובעיקר לניהול מיד"ע! התיעוד יעזור לכם לגוון לפעם הבאה או לחזור על מאכלים מוצלחים שהאורחים אהבו! להתייעל עם יעל בשימור ותיעוד המידע, בחיסכון ובהקניית הערך של צרכנות נבונה לדור הבא
 • גילאי 6-10

 • טריקונים – משחק לוח חווייתי בנושא צרכנות נבונה לילדים

 • מערכת "את זה"06.04.20

 • רוצים ליצור עם הילדים משחק לוח בנושאים הקרובים לליבם? טריקונים = ערכה ליצירת משחק לוח סגנון מונופול להכרת ההתנהלות הכספית מעולם הילדים! בערכה לוח מעוצב,  שאלות (ותשובות!), משימות, הצעות עבודה והצעות רכישה, לוחות לזיהוי טריקים של רשתות השיווק -חינוך פיננסי בדרך של יצירה, משחק וחוויה מעשירה להורים וילדים בני 6+

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים