מה בפורטל?

צורה לספרי הילדים

ספרי אמבטיה שטים במים, ספרים על גלגלים, ספרים מצפצפים, ספרים מנצנצים -כל אלה הם רק חלק ממכלול של ספרים מיוחדים בעלי צורות שונות. לכבוד שבוע הספר העברי סוקרת מיקי מיקי אינהורן-נלקנבאום את ההתפתחות של ספרי הילדים ממכלול של דפים ועד הצורות, התוספות והגימיקים בימינו

מערכת "את זה" 17.05.18

ההבדלים הגדולים בין ספרי הילדים לבין ספרי המבוגרים מתבטאים בצורה. בעוד שספרי המבוגרים רובם ככולם עמוסי מילים ודפים לבנים ורק לעיתים כריכתם צבעונית, הרי שספרי הילדים כמו עולמם המיוחד הגדוש עניין וצבעוניות של הילדים עצמם, מלאים בצורות שונות ומיוחדות.

אהבתי לספרים המיוחדים שאף נמצאים באוסף שלי החלה עוד משחר ילדותי. אבי יצחק אינהורן ז"ל היה דפס ועבד בבתי דפוס כמו: לוין אפשטיין, ודפוס מסדה. לא היה ספר ילדים שהודפס ולא קיבלתי. במיוחד התחבבו עליי הספרים הצבעוניים ואף אלה הגדולים שבהם היו איורים מרשימים שרישומם נותר בליבי גם ברבות השנים. היתה לנו בבית ספרייה ענקית לאורך כל הקיר, עם מדפים הבנויים על עמודים שבה היתה גאוותי. כל מי שנכנס לביתנו התרשם מאוסף הספרים העצום שלי. אומנם רובם היו רגילים, אבל חלקם היו בעלי צורות מיוחדות וגדלים מיוחדים.

ההסטוריה של ספרי הילדים

איך התחילו הספרים שהיו מרובעים לקבל צורות מיוחדות, שונות ומרהיבות?

המאה ה-19 התאפיינה בשלל תגליות, המצאות ושכלולים שביניהם היתה המצאת הליטוגרפיה וגם שיטת דפוס מיוחדת שבעקבותיה הומצא גם הדיו הצבעוני. המצאה זו יחד עם שכלולים נוספים אפשרו הדפסות בצבע שלא היו מקובלות עד אותה תקופה בספרי ילדים. מה שהפך את ספרי הילדים לכל כך צבעוניים ומגוונים.

המגזרות הביתיות שהיו לקוחות מתמונות ומהדפסי קריקטורות כבשו את ליבם של הילדים. בנוסף, בובות הנייר להם התווספו אביזרי קישוט אלה השפיעו על יצירתם של ספרים לא מרובעים.

כפי שהאופנה השתנתה, כך חל גם השינוי בצורות הספרים. הספרים קבלו פנים חדשות - הם הותאמו למשחקים, למאכלים ולאביזרים, לכלי תחבורה ועוד.

ספרי הילדים הראשונים היו דקים אולם הפקתם היתה מאוד יקרה. כדי להוזילם נתנו "צורה לספר" תחילה רק בכריכה ועם הזמן החלו לשדרג בצורה זו גם את הדפים הפנימיים. הנגזרות של כל עמודי הספר כולל הכריכה יצר ללא ספק ספרים מאוד מיוחדים.

מושכים את הילדים לקרוא ספרים

כדי למשוך את הילדים הוספו מתנות שונות לספרים כמו בובות נוי, מסרקים, מניפות. עם השנים הלך מגוון הספרים והתרחב, והמבחר נעשה מעניין ומרתק. כיום עם השכלולים המודרניים כשהכל נעשה על ידי מכונות ולא בעבודת יד, יוצאים ספרים בעלי צורות מגוונות וגימיקים נוספים:

ספרי ילדים מנגנים - אלו ספרים שעל ידי לחיצה עליהם תוכלו להשמיע מנגינה נעימה.

ספרי תלת מימד – ספרים שבהם הציורים ממש קופצים מן הספר וביניהם אתם יכולים אפילו להפעיל דמויות כתיאטרון בובות.

ספרים עם גלגלים - ספרי מכוניות בהם הגלגלים ממש זזים.

ספרים בעלי עיניים - אלה מציצות תוך כדי הדפים המתחלפים ומופיעות כעיניים סקרניות של החיות המופיעות בספרים.

ספרים רכים - ספרים המיועדים לגיל הרך מאוד כדי לקרבם אל הספרים. המלל עצמו כתוב על גבי בד קטיפה או בד מגבת שהם נעימים למגע לקטנים.

ספרי אמבטיה מתנפחים – ספרים בהם תמצאו את הלויתן או הברווז המתנפחים הצפים במים ואת הסיפור המיוחד שלהם שעה שהם שהפעוטות מתרחצים באמבט החמים.

כל אלה מעידים על כך שהספרים שהיו עשויים פעם רק מנייר עשויים כיום מחומרים שונים. חלקם עשויים מפלסטיק, מבדים רכים, מקרטון קשיח, אבל לא רק.

ספרי הפעלות לילדים

ספרי ילדים בימינו משמשים לא רק לקריאה, אלא גם להפעלה. באמצעות ספרים אלו אתם יכולים לטוס למרומים, להיכנס לארמונות מלכים, לצלול באמבט או בבריכה ואף להרכיב תיאטרון בובות לחובבים.

אין ספק שצורתם המגוונת של הספרים הללו נועדה לקרב את קהל הילדים אל עולם הספרים המיוחד תוך כדי יצירת עניין על ידי צורה צבע וגיוון.

 הספרים בתמונות:

 "סבתא בשלה דייסה" - ספר משחק ובובת דגדוגים. הוצאת קלסיקלטת.

"יום מתוק לפו" - ספר הגזור כפו הדב . ספרי דיסני.

"הברווזון המכוער" - ספרי בד בהוצאת read and play

"פה גדול" - מים סוערים. ספר תלת מימד. כל דפיו הופכים לתלת מימד. הוצאת מודן.

"החתלתול" ו"הברווזון" סדרת "ניע נוע" - אפשר להניע את הדמות על הכריכה. הוצאת כינרת.

"סדרת צייר, כתוב ומחק" - ספרים בהם ניתן לצייר, לכתוב ולמחוק. בסדרה מופיע גם"לימדו לקרוא שעון". הוצאת כנרת

"חרקים עסוקים" - ספר מגזרת שבו כל דף גזור בצורה מעט שונה וחושף את עולם החרקים. נראה כתלת מימד. הוצאת מודן.

כל הספרים הם מאוסף הספרים של מיקי אינהורן- נלקנבאום - עתונאית, צלמת ואומנית רב תחומית.

ספרים אלה ואחרים יוצגו בתערוכת הספרים "צורה לספר" החל מתאריך 23.6.2012 בשבת בשעה 11.00 ב"גלריה האקולוגית לצילום באוטובוס" משתלת "הסוכה" כפר אז"ר.

לכל אירועי שבוע הספר העברי 2012 לילדים 

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

רעיונות לחגיגות ספרים

סימניות לספרים

סיפור בחרוזים

שירים וסיפורים מקוריים

ספרים לפי נושאים:

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה, חברות והתחשבות

ספרי אבות

ספרים להכרת אותיות הא"ב

הפעלות והצגות בעקבות ספרים:

אליעזר והגזר

אני רוצה חיבוק!

האריה שאהב תות

בובת הלורקס ועץ הצופלה

הדייג ודג הזהב

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דימויי חיות

  • סקרי מוצרים ומדריכי צרכנות

  • סקר ספרי חורף

  • מערכת "את זה"26.11.19

  • כמה כיף להתכרבל בפוך ולקרוא ספרים, והחגיגה כפולה כשמדובר על ספרים העוסקים בכל מה שנעשה בחוץ בעונה הקרה. ריכזנו ספרי ילדים שעוסקים בחורף בהיבטים שונים לבקשת גננות רבות שמלמדות את נושא החורף מגיל קטן, ריכזנו ספרי ילדים העוסקים בכל מה משקשור בחורף: תופעות טבע של גשם, שלג, ברקים ורעמים, בגדי חורף, היערכות החיות לחורף, חיות שיוצאות בחורף ועוד.

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים