מה בפורטל?

סוכות מיוחדות ומרתקות

סוכה על סירה? סוכה שמתניידת על גבי העגלה ומהווה משכן אירעי? סוכה על גמל? מיקי אינהורן-נלקנבאום ממליצה לחשוף את הילדים לסוכות מיוחדות ובכלל ליצירות אמנות שאינן רגילות וכמובן מעניקה רעיונות לבניית סווכת מיוחדות בחצר, על הגג, במרפסת ואפילו בבית!

מערכת "את זה" 05.10.14

לקראת חג הסוכות כולנו טורחים לבנות סוכות מרובעות ולהתהדר בהן. סוכות המסוככות בכפות תמרים כמו אלה שישבו בהם בני ישראל במדבר.סוכות של ממש.

אנחנו מקשטים אותן, מעבירים אליהם שולחן, ספסלים וכיסאות כדי שנוכל לארח בהן כדת וכדין.

יש שכונות שבהן תראו ילדים שבונים במהלך השנה סוכה על העץ, ממש כמו בית קטן עם מדרגות שמגיעות אליה. תוכלו לראות כאן – בונים בית על העץ.

בחג הסוכות הם משדרגים את הסוכה על ידי תוספת של קורות, סכך וכמובן קישוטי חג המעצימים ומאדירים את חוויית השהייה בסוכה.

סוכות אחרות

האם חשבתם פעם שנתן לבנות סוכה קצת אחרת?

סוכה על עגלה – סוכה ניידת שבנויה על גבי עגלה ומהווה משכן ארעי. כשתצאו לטייל ולנפוש בימי החג, תוכלו לחברה מאחור לרכב המשפחתי, ובכל פעם שיתחשק לכם לעצור ולנפוש, לאכול ולהתרווח תוכלו לעשות זאת בסוכה הנלווית מבלי לחפש סוכה לצורך קיום מצוות הישיבה בסוכה כשאתם מטיילים ונופשים. "העושה סוכתו בראש עגלה...כשרה ועולין ביום טוב" (משנה ב ג').

בנאות קדומים הופתעתי לראות סוכות מיוחדות שנמצאות במקום לשם הדגמה של סוכות כשרות ובלתי כשרות. כך בעודכם מסיירים במקום תוכלו לגלות עוד ועוד סוכות כשרות ובלתי כשרות: סוכה גמדית, סוכה עד השמיים, סוכת קומתיים. ההשקעה בבנייתן של צורות סוכות אלה תדהים אתכם והצפייה בהן תעשיר את עולמכם ותוכלו לדעתלהבחין איזו סוכה כשרה.

סוכה משולשת – זו סוכה שנראית נפלא. קל מאוד להכינה. היא אומנם נראית כמו צריף כששתי דפנותיה נוגעות זו בזו בקודקודן, אלא שבחג לא תוכלו לשבת בה כיוון שהיא פסולה.

"העושה סוכתו כמין צריף...רבי אליעזר פוסל מפני שאין לה גג" (משנה סוכה א ג').

 סוכה על גמל – כשצפיתי בסרטים בדמות אפריון עליו רכבו שייח'ים ערבים או לוחמי מדבר, לא תיארתי לעצמי שאפשר לממש סוכה על גמל. מה גם שהיא נחשבת לכשרה בימי חול המועד, אולם ביום טוב אסור לעלות עליה ולחגוג בה.

עליתי על הסוכה הבנויה על דבשתו של הגמל וראה זה פלא - לאחר נענועים ונדנודים הצלחתי לייצב את עצמי ואף ליהנות מפסיעותיו של הגמל לפנים ולאחור.

"העושה סוכתו על גמל - כשרה ואין עולין לה ביום טוב" (משנה סוכה ב.ג').

עלה בליבי שהרי זה רעיון נפלא לצאת לטיולי גמלים באיזור הנגב והערבה, שכן סככה של הסוכה יצל עליכם והמושב הנוח יאפשר לכם ליהנות, להתרווח בעוד הגמל מתייגע במלאכתו.

סוכה על ספינה - זוהי סוכה הבנויה מדפנות ומסכך על גבי סירה, נראית ממש כמו דירה אירעית ואף יש בה די והותר מקום לארח חברים.

לבעלי הסחרחורת חכו דקה עש שהסירה תתייצב ועתה תיפסו מקום, התרווחו ותיהנו מן המראות שיחלפו על פניכם, מן הקנה והסוף, צמחי המים וכל הירוק סביב. כך תיהנו גם מן המים הצוננים הניתזים עליכם במהלך השייט. "העושה סוכתו בראש ספינה - כשרה ועולין לה ביום טוב" (משנה סוכה ב ג').

סוכות קלות לבנייה- מדריך פרקטי

ג הסוכות מאפשר לנו את ההנאה בבניית הסוכה וקישוטה. אולם מסתבר שילדים אוהבים תמיד לבנות לעצמם סוכה - מין מבנה כזה שמהווה עבורם בית קטן, מקום מסתור בו הם יכולים לארח חברים ולשחק וליהנות.

לכן כדאי להציע לילדים כמה רעיונות למבנים דמויי סוכה שאותם תוכלו לבנות גם במהלך השנה:

סוכה על העץ - כשהייתי ילדה קטנה אהבתי מאוד לבנות ולפרק בעיקר עצים. שמחתי מאוד על ההזדמנות שנתנה לי לבנות לי מין סוכה קטנה כמו בית על העץ.

לא הצבתי לה ממש ארבע קירות, כיוון שהעץ היה גדול ועתיק יומין וענפיו העבותים היוו תמיכה מספיקה כדי שלא ניפול.

בסוכה כזו חשוב שתהיה רצפה יציבה, ענפים סוככים מפני החום או הגשם וכמובן מבנה של סולם המחובר היטב לעץ כדי שתוכלו לעלות ולרדת בבטחה.

לא היה תענוג גדול מזה שעה שסיימנו את בנייתה של הסוכה על העץ. התחלנו להביא אליה שטיח, כריות, ספרים ואפילו רדיו כדי לשמוע מוזיקה.

בימי הולדת חגגנו בסוכה - קישטנו את הענפים סביבנו ודאגנו לקערות מלאות ממתקים.

זה היה גם מקום המסתור שלנו. כיון שהסוכה היתה חפונה בין ענפים רבים, בקושי ראו אותנו, רק יכלו לשמוע את צחוקנו המתגלגל, מה שהעיד על ימי ילדותנו המאושרים.

להרחבה - בונים בית על העץ.

סוכה בחצר,על גג, או במרפסת - בחצר כמובן שזו לא בעיה להקים סוכה כי מספיקים לנו כמה עצים כדי למתוח ביניהם חבלים ולהשליך עליהם סדינים צבעוניים או לבנים כדי שיהוו את קירות הסוכה. הסוכה לא צריכה להיות בהכרח סגורה מארבעת כיווניה, אולם רצוי מאוד שהגג שלה יחפה מפני השמש או הגשם.

מדי פעם זיכרו לכבס את הסדינים כדי לשוות להם מראה חדש ומרענן.

במקרה של בניית סוכה על גבי גג או מרפסת, זו מלאכה קלה יותר, כי תמיד יש קיר תומך או מעקה שאליו נוכל לחבר את החבלים ועליהם למתוח את הסדינים.

בכל מקרה, היכן שלא תבנו זכרו גם לקשט את הסוכה כדי שתתן לכם הרגשה נעימה וכמובן תחושה שהיא רק שלכם.

סוכה בבית - כשילדיי היו קטנים אהבנו להקים סוכה בחדר הילדים. מפליא? כלל לא. זה היה כל כך פשוט וכל כך כיף שהם זוכרים זאת עד היום כשהם כבר בוגרים.

לקחנו ארבעה כיסאות, מתחנו ביניהם ארבעה חבלים והשלכנו עליהם סדינים. בעזרת אטבי כביסה חיברנו את הסדינים ויצרנו סוכה בעלת ארבע דפנות. זה תמיד היה אירוע משפחתי מגבש מאין כמוהו.

בסוכה הנחנו משחקים, כריות על גבי שטיח, ספרים, תיאטרון בובות ורדיו. זו היתה סביבה כל כך נעימה ומקום מחבוא פרטי אף שהיה במרכז חדר הילדים. ילדיי בילו בו שעות רבות במשחקים בעיקר בחופשות בית הספר.

לאלה שאינם מדקדקים - כל סוכה שתבנו מארבע דפנות ועליה סכך תהיה לתפארת בידיעה שאתם אלה שתכננתם ובניתם וקישטתם אותה. כמובן שהאושפיזין שיגיעו להתארח בסוכתכם יהיו מלאי תדהמה לא רק מן התכנון כי אם מן העיצוב, הקישוטים המיוחדים ובמיוחד מהסבר הפנים למתארחים כפי שרק אתם יודעים!

במהלך חג הסוכות כדאי להגיע ל"נאות קדומים" ולחוות את הסיור המיוחד בין הסוכות. אין ספק שתצאו נשכרים!

עוד לסוכות עם ילדים:

חג מי יודע? מונופול סוכות להדפסה

משחק זיכרון תמונות סוכות

דף צביעה יונת שלום לסוכה

דף צביעה שבעת המינים

לוטו שבעת המינים

קישוטי סוכה מקוריים

קישוטי סוכה מבקבוקים

קישוטי סוכה מן הטבע

דף סמלי חג הסוכות

  • בילויים מומלצים

  • באזל עם הילדים!

  • יעל צמח-גרינשפון11.07.19

  • העיר באזל בשוויץ מזמנת חופשה נהדרת למשפחות עם ילדים בגילאים שונים מכל הבחינות. יש בה מוזיאונים אינטראקטיביים להעשרה ערכית בדרך חווייתית, גן חיות מושקע, מסלולי טיול ושייט בסירה ובאונייה לאורך הריין, מבנים ארכיטקטוניים מרשימים וכמובן – המרפסת המפורסמת שבה החל סיפורה של מדינת ישראל (בבאזל ייסדנו את מדינת היהודים!). יעל צמח-גרינשפון עם הפרטים המלאים, וגם המלצה חמה לנסוע לקרנבל ה-Fasnacht במרץ
  • כל הגילאים

  • החופש הגדול – מדריך פרקטי לתענוג גדול

  • טל בוקריס28.06.19

  • האם חודשיים ימים של חופש מהלימודים הוא זמן ארוך מדי לילדים? ולהורים? האם חייבים קייטנות? איך אפשר לעבור את ימי החופש בכיף והנאה? ומה הקשר בין צפרדעים לחופש הגדול? טל בוקריס, מאמנת אישית, מנחת קבוצות ויועצת, נזכרת בחופש הגדול של ילדותה ומהרהרת בקול רם ומעניקה מדריך פרקטי להפיכת החופש הגדול לתענוג גדול

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים