מה בפורטל?

הפעלה בנושא דגים לילדים

רוצים הפעלה קלה ומגוונת בנושא דגים לילדים? יפה פלג, בעלת ניסיון רב שנים בהפעלות מקוריות לילדים, מספרת סיפור תאילנדי מקורי ומציעה ליצור עם הילדים מובייל דגים צבעוניים לתלייה ולמשחק. החומרים פשוטים וזולים וההפעלה מקורית ומוצלחת. מתאים לפעילות בית חם (בית מארח)

מערכת "את זה" 01.10.12

"כשטסתי לתאילנד, זכיתי לשמוע אגדה מיוחדת במינה", מספרת יפה פלג ומרתקת את הילדים. "כשהלכנו לים, הבחנתי באזור אסור לכניסה בתוך הים". שאלתי את המשפחה המקומית שאצלה התארחתי, והם סיפרו את הסיפור המקסים שהיווה השראה להפעלה מקורית עם ילדים בנושא דגים:

לצפייה בתמונות הכנת מובייל דגים

 

סיפור יונתן והדג הגדול

"פעם אחת לפני שנים רבות, גרו בעיירה בתאילנד דוידי ואשתו. דוידי עזר לכולם ונתן עצות חכמות ואף התפלל עבור כל מי שהיה מגיע אליו עם צרה – אחד שלא היה לו כסף, אחד שלא מצא אישה, אחת שלא ילדה ילדים ואחד שחלה במחלה קשה. לדוידי ולאשתו לא היו ילדים.

"יום אחד ביקשה אשתו של דוידי שיתפלל גם למענם שיהיה להם ילד. דוידי התפלל, ופתאום יצא מתוך עננה לבנה בחדר אליהו הנביא והציע שיהיה להם ילד בתנאי שלאחר שמונה ימים הוא יילקח מהם עד גיל חמש. דוידי התייעץ עם אשתו, והיא הסכימה לתנאי.

לאחר תשעה חודשים נולד בן רך ומתוק לדוידי ואשתו שנקרא יונתן. ליונתן היה סימן היכר – נקודת חן גדולה על יד ימין. לאחר הברית בא אליהו הנביא לקחת את יונתן כפי שסוכם. הוא לימד אותו לדבר, לקרוא ולכתוב ואת כל התנ"ך והמקורות היהודיים, אבל הזהיר אותו שלא יגלה במשך חודש ימים שהוא יודע לדבר ויודע תורה.

בגיל חמש שט דוידי אל בית המדרש לקחת את בנו יונתן מאליהו הנביא, ואשתו חיכתה להם בבית. דוידי זיהה את יונתן לפי נקודת החן שעל ידו הימנית. כשירדו אל הסירה, ראה יונתן בתוך עננה לבנה בשמיים שלט גדול: "ההורים שלך עוד ישתחוו אליך" ולא נרגע. דוידי אביו שאל אותו מה קרה, אבל יונתן לא יכול היה לדבר ובטח לא לומר שהוא יודע לקרוא. אביו כעס מאוד ובלהט השליך אותו אל הנהר וציווה עליו לשחות עד החוף ולהגיע הביתה.

דוידי חזר הביתה בסירה. אשתו שאלה איפה יונתן, והוא ענה שיונתן יגיע עוד מעט. אבל יונתן לא הגיע. דג ענק בלע אותו בדרך.

כעבור שנים רבות בעיירה אחרת לא היו דגים לקראת שבת. בת הרב הלכה בעצמה לנסות את מזלה בדייג ותפסה את הדג הענק. המשרתת שחתכה את בטן הדג, שמעה מבפנים קול חלוש: "בעדינות, בעדינות". היא חתכה בעדינות וכולם התפלאו לגלות נער בתוךבטן הדג. הם החליטו שיגור אצלם. יונתן לא הוציא הגה חודש ימים.

יום אחד טעתה בת הרב בתפילתה ויונתן תיקן אותה. היא התפלאה שהוא מתקן אותה והלכה לאביה הרב לספר לו. אז נודע שיונתן גדול בתורה. לימים הוא נעשה רב גדול מפורסם והתחתן עם בת הרב. כולם באו אליו לקבל עזרה.

יום אחד הגיעו הוריו של יונתן, דוידי ואשתו אליו, השתחוו לפניו וביקשו עזרה. אמו סיפרה שבנה לא חזר כעבור חמש שנים והיא עצובה כל הימים. יונתן פנה לדוידי וביקש שיספר מה קרה, ואז חשף את נקודת החן הגדולה שעל ידו וגילה להוריו שהוא יונתן שלהם ופרש את כל קורותיו.

מובייל דגים

בהשראת הסיפור ואחרי ההסברים אפשר ליצור עם הילדים מובייל דגים וחרוזים.

צריכים את זה

שבלונות של דגים שונים להורדה

בריסטולים בצהעים שונים

מספריים

טושים וכלי כתיבה

קישוטים

מספריים

מהדק סיכות

מנקב חורים

שרוך עבה

חרוזים צבעוניים

יוצרים את זה

מדפיסים את תבניות הדגים ונותנים לכל אחד לבחור דגים.

גוזרים שני דגים באותה צורה ומהדקים אותם צמודים זה לזה.

צובעים ומקשטים את הדגים בטושים, מדבקות, צבעים ועוד.

מחוררים בכל דג שני חורים בעזרת מנקב – אחד למעלה ואחד למטה.

אחרי שמקשטים את כל הדגים, משחילים שרוך בין שני החורים כך שכל הדגים יתחברו.

משחילים משני קצות השרוך חרוזים צבעוניים וקושרים בסוף.

מגוונים את זה

אפשר לספר לילדים כל סיפור על דג לפני היצירה: "הדייג ודג הזהב", "כספיון", או את סיפור יונה התנ"כי שנבלע בפי הדג.

עוד הפעלות לילדים:

משחקי קצב לקיץ

חפש את המטמון ביתי

הפעלות לילדים בנושא הרצל

פעילות בנושא שמירה על ניקיון ובריאות השיניים

הפעלות לילדים במקלטים ובמרחבים המוגנים

הכנת מזכרות שונות

פעילויות על מפלצות

יצירות שונות עם הילדים

יצירת בובות וחיות

הכנת מתכונים פשוטים שילדים אוהבים לפי גילאים.

משחקים להדפסה

דפי העשרה

עבודות יד עם הילדים

פעילויות תנועה

טיולים ואטרקציות ברחבי ישראל

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים