מה בפורטל?

הזיקית הצבעונית

"הזיקית הצבעונית" הוא סיפורה של עירית הזיקית, שמאסה בצבעיה המתחלפים ובצבע עורה המשתנה כל הזמן וביקשה להיות כמו כולם. במהלך המסע היא מבינה בעזרת חבריה מדוע כדאי לה להחליף את עורה

מאיה שלום 08.08.19

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:3-6

  • כתיבה:איילה מולדבסקי

  • איורים:דודי שמאי

  • הוצאה:אות ועוד

  • תיאור:סיפורה של עירית הזיקית, שמאסה בצבעיה המתחלפים ובצבע עורה המשתנה כל הזמן, וביקשה להיות כמו כולם. במהלך המסע היא מבינה בעזרת חבריה מדוע כדאי לה להחליף את עורה

כמה פעמים קורה שאנחנו רוצים להיות כמו אחרים? כמה פעמים אנחנו מסתכלים על עצמנו ורוצים להיראות אחרת? זה קורה לנו המבוגרים, זה קורה לילדים בכל גיל, זה קרה לפיל שרצה להיות הכי שבסוף הבין שהכי טוב להיות מי שאתה.

עירית הזיקית גם רוצה להיות כמו כולם – נמאס לה להחליף את צבע עורה על פי המשטח שעליו היא זוחלת – להיות ירוקה בדיוק כמו הדשא שעליו היא מטפסת,חומה בצבע הסלע שעליו היא נחה וכתומה בצבע האדמה שעליה היא משתזפת (ושאפו גדול מגיע למאייר דודי שמאי על ההמחשות בייחוד בעמוד שבו נראית עירית הזיקית חצי ירוקה כשחלק גופה העליון על הדשא וחצי חומה כשפלג גופההתחתון עדיין על הסלע!).

היא יוצאת למסע לקבע את צבע עורה, ותוך כדי הסיפור מתוודעים הילדים לתופעת הטבע המיוחדת הקשורה לזיקית בפרט ולצבעי אזהרה בטבע בכלל. במהלך הסיפור מוזכרים צבעים שונים, כך שאפשר לתרגל עם הילדים הקטנים את לימוד הצבעים והגוונים.

החרגול החכם מציע לעירית הזיקית לצבוע אותה בבוץ כתום בגוון אחיד, ועירית יוצאת מבסוטית (בדיוק כמו הפיל שנצבע על ידי הציפור הכחולה בשלל צבעים כפי שרצה). אבל במסע חזרה מגלה עירית את החסרונות בצבע עור קבוע: החפרפרת בכלל לא מתייחסת, היא הרי עיוורת (שוב הילדים נחשפים לתופעות אצל חיות), הקרפדה אומרת לה שהיא כבר לא מיוחדת, והכי גרוע – הבואש המסוכן מוצא אותה בקלות, כי הרי הצבע הכתום בולט מאוד, היא כבר לא משנה את צבעה על פי הסביבה. ....כשקראנו אתהסיפור בשפעם השנייה נתנו דוגמאות לחיות נוספות שקיבלו צבעים בצבעי הסביבה כדי שיוכלו להסתתר, לא לבלוט ולהגן על עצמן.

הזיקית מבינה שההחלטה לצבע קבוע לא מתאימה לה, והכי טוב לה לחזור לשנות את צבעה....

מעבר לשיעור בצבע ובטבע, זהו שיעור חשוב מאוד על הכרת השונה והאחר. המסר החשוב שכך שכל אחד הוא מיוחד מועבר בדרך משעשעת שמטמיעה את חותמה על הילדים.

לדברי המחברת, איילה מולדבסקי, הרעיון לסיפור עלה בה כאשר טיילה עם משפחתה באי סיישל. "זיקית קטנטנה טיפסה עליי ומייד החליפה צבעים", היא מספרת. "בתי הקטנה ראתה ואמרה: 'איזו מסכנה הזיקית, ממש מוזרה, שהיא מחליפה צבעים'"/

"הזיקית הצבעונית" הוא ספרה השני של איילה מולדבסקי, בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית קלינית מאוניברסיטת תל אביב, מרצה מטפלת ומנחת סדנאות, ואמא לאריה, עדן ושי-לי.ספרה הראשון "הר הגעש הקטן שבתוכי", זכה לשבחים ולביקורות טובות ואף תורגם לאנגלית.

מיועד לגיל: 3-6 

כתיבה: איילה מולדבסקי 

איורים: דודי שמאי 

הוצאה: אות ועוד

תיאור: סיפורה של עירית הזיקית, שמאסה בצבעיה המתחלפים ובצבע עורה המשתנה כל הזמן, וביקשה להיות כמו כולם. במהלך המסע היא מבינה בעזרת חבריה מדוע כדאי לה להחליף את עורה

נושא לימוד: צבעים, טבע, הכרת חיות, כל אחד הוא מיוחד

מחיר: 56 שקלים.

  • ספרי ילדים

  • שדת המחשבות הטובות

  • יעל צמח-גרינשפון15.03.20

  • ספר המציג ומלמד דרך נכונה ומועילה להתמודדות עם פחדים, קשיים, קונפליקטים ומצבי משבר שונים באמצעות חוויה אמיתית שחוותה טל בוקריס עם בנה – אביה. בסופו של דבר החוויה הזו יצרה "שיטה שמנצחת" – "שדת במחשבות הטובות".

תגובות הקוראים


ללא תגובות

בניית אתרים - בניית אתרים