מה בפורטל?

רביעיות חיות חורזות

משחק קלפים צבעוני בנושא חיות ומילים המתחרזות עם שמות החיות לפיתוח הבסיס לקריאה וכתיבה, להבנת הנקרא ולהעשרת השפה לילדים בדרך חווייתית. המשחק מתאים לילדים בני 5+.ניסינו את זה וגילינו את כל הייחודים והיתרונות! ויש גם הטבה לגולשי "את זה" - בקניית המשחק דרך הפורטל יצורף דף תפזורת "חיות חורזות"!

מאיה שלום 13.08.18

לפני כמה שנים פנתה אליי אחת מחברותיי ושאלה האם אני מכירה משחקים שבהם כתובות מילים בודדות לראשית קריאה ללא תמונה לצידן. היא סיפרה שבתה בת השש מתקשה לקרוא, ובכל המשחקים שבהם היא משחקת משולבות תמונות צבעוניות שבעצם מגלות מה יש בתמונה! לצערי הרב לא מצאתי לה פתרון בהיצע המשחקים שהכרתי, אבל כעת גיליתי משחק רביעיות מצוין (וילדים מתים על רביעיות כבר מגיל 4!) שעונה על הדרישה הזו – רביעיות ללא תמונות, כך שהוא מתאים בדיוק לשלב שבו הילדים קוראים מילה אחת או שתיים ומעלים חיוך מלא ויטמינים בתחושת סיפוק.

"חיות חורזות" הוא משחק חינוכי איכותי מצוין לתרגול קריאה וכתיבה בשלב הראשון, וכן חרוזים ופונטיקה בכלל. זהו משחק קלפי רביעיות צבעוני לפיתוח הקריאה הראשונית והעשרת השפה לילדים בדרך חווייתית. בראש כל קלף כתוב שם של חיה: חסידה, נמלה, קוף, פיל, פרפר, חתול וכו' ומתחת ארבע שורות של מילים שחורזות עם שם החיה: חסידה – חידה, נדנדה, נקודה, אגדה. קוף – תוף, מנוף, עוף חוף. החרוזים מדויקים ולא מאולצים.

שני ילדים בני שש שזה עתה עלו לכיתה א' שיחקו בהנאה מרובה. בסבב הראשון קראו את המילים אט אט, והצליחו מצוין למרות שהם עדיין לא ממש קוראים מילים רבות, הכל הודות לגודל הפונט ולריווח הנכון בין האותיות – שאפו ליוצרת על החשיבה המעמיקה. הכיתוב בצבע חום בולט ולא מצועצע, המילים מנוקדות נכון והאיור של החיה בחום התואם לכיתוב מוסיף חן ואף מהווה עזרה לקרוא את המילה המרכזית בכל רביעייה. לצד המילים החורזות עם שמות החיות אין תמונות על מנת שהילד יתאמץ לקרוא את המילה!

הקלפים בגודל שמתאים לכף היד של קהל היעד, לא עבים מדי ולא דקים מדי, וניכר שהאיכות תשמור עליהם לשנים. האריזה מחולקת לשניים כמעין מגירה עם חלק תחתון שנשלף מהחלק העליון הנפרד, ולא מארז אחד שבו דוחסים את הקלפים עד כדי קריעתו... גם כאן חשבו על נוחות ואחסון לטווח הארוך.

כך קולטים ומתרגלים הילדים את החלוקה לצלילים המהווה בסיס טוב לקריאה ולכתיבה. תוך כדי המשחק מתרגלים הילדים את כל נושא החרוזים, ובכלל - משחק הרביעיות עובד על מודעות פונולוגית - היכולת של הילד לפרק ולחלק את המילה לצלילים הקטנים ביותר המרכיבים אותה, אחת מאבני היסוד של הקריאה והכתיבה.

בנוסף לרביעיות של החיות החורזות, יש גם רביעייה אישית שמורכבת מארבעה קלפים ריקים, כך שהילד יכול לכתוב בראש כל קלף שם של חיה שהוא בוחר ולמצוא לה 4 מילים מתחרזות. הילד יוצר רביעיה אישית משלו שמצטרפת לשאר הרביעיות במשחק. אפשרות זו משלבת את היצירתיות של הילד ומערבת למידה של חרוזים, דבר בעל חשיבות גבוהה בשלב ראשית הקריאה. הילד משחק ונהנה לראות את הרביעיה האישית שלו במהלך המשחק. ילדה בת חמש שאוהבת טפירים המציאה שלישייה: טפיר – שיר, סיר, דיר, קיר. עכשיו תורכם!

 הרביעיות מתאימות לילדים מגיל 5 ומעלה, בעיקר ילדים בכיתות א'-ג'.  מורות, מורות שילוב בבתי הספר וכן הורים רבים רכשו ושיחקו את המשחק גם עם ילדים בוגרים יותר.

על היוצרת

אסנת פליישר, נשואה ואמא ל-3 ילדים, היא מורה להוראה מקדמת ואסטרטגיות למידה לילדים ולנוער מאזור הצפון. המוטו שלה הוא: "מהנאה להנעה", מתוך אמונה שאם הלמידה תיעשה בשמחה, בהנאה ובתחושה של חוויית הצלחה, הילד ישתדל ויתאמץ לקרוא וגם יעשיר את השפה שלו.

במהלך עבודתה רבת השנים עם ילדים, בעיקר ילדים ונוער בעלי קשיי למידה, פיתחה אסנת פליישר סדרה ייחודית של משחקי קלפים לפיתוח הקריאה והעשרת השפה לילדים, כשחיפשה דרכים שונות ויצירתיות לקרב את הילדים לקריאה ולתת  להם לחוות הצלחה בכל הקשור ללמידה. בנה השני אובחן כבעל לקות למידה שפתית כשהיה בכיתה ג', כך שהמוטיבציה שלה למציאת דרכים נעימות ומהנות להעשרת השפה, גברה עוד יותר. המשחק הראשון בסדרה, שיצא לאור לאחרונה הוא "חיות חורזות" .

המלצות על רביעיות "חיות חורזות":

"קיבלנו במתנה את משחק החרוזים ונהנינו לשחק בו מאוד. המשחק חינוכי מאוד, ניתן ללמוד חרוזים רבים תוך כדי משחק וכמובן גם לחדד את הקריאה. מומלץ מאוד מאוד! " רחל אמא של ר'

"משחקי הלמידה שלך מעוררים חדוות למידה וחיוך על פני המשתתפים במשחק. באמצעות המשחקים המגוונים הילדים לומדים ומתרגלים: חרוזים, תנועות וקריאה מדויקת. הקלפים מעוצבים באופן אסתטי ונעים. תמיד טוב לסיים שיעור בעזרת משחק לימודי וחברתי שמשאיר טעם של עוד...תודה". פנינית- מורת שילוב

"הרביעיות מאוד ידידותיות לכיתות א-ב. הכתב ברור והמילים מנוקדות. המשחק מעודד קריאה נכונה בזכות הדמיון הצלילי למילה העומדת במרכז הסדרה. התלמידים שאיתם שיחקתי את המשחק מאוד נהנו מהמשחק, מזה שהצליחו לקרוא ולנצח אותי ואני נהניתי מכך שהם תרגלו את הקריאה שלהם בדרך ידידותית. אשמח לרכוש משחקים נוספים, בהערכה רבה". אורית, מורה ללקויי למידה

"שיחקתי עם ילדיי בחופש במשחק הרביעיות שיצרת, היה מקסים. יש תרגול של הרבה מיומנויות וזה נהדר. אקח את המשחק איתי לעבודה עם תלמידי א' בשנה החדשה" הדר אמא ומורת א'

מחיר: 50 ש"ח + 10 ש"ח משלוח.

הטבה לגולשי "את זה" - בקניית המשחק דרך הפורטל יצורף דף תפזורת "חיות חורזות"!

לפרטים:

טלפון: 052-3582533.

מייל: [email protected]

אתר: http://www.flyshare.co.il

  • גילאי 6-10

  • כדורי שוקולד

  • מערכת "את זה"21.06.20

  • פסקל פרץ-רובין יודעת להכין כדורי שוקולד יפים וטעימים שכל ילד ירצה להכין ולהתענג עליהם! אפשר להשתמש בשאריות של עוגיות או עוגות למיחזור. הכדורים מחומרים שיש בכל בית. הפעלה קלה שמתאימה לילדים בכל הגילאים

תגובות הקוראים


9 תגובות

שולי
08 נובמבר, 2012
ערכת קלפים מקסימה. חינוכית ומלמדת. יפה ונעימה. מורגש שנוצרה עם הרבה חשיבה של מורה מנוסה.

אסנת פליישר
16 ספטמבר, 2012
[quote name="למה?"]למה משחק קלפים צריך לעלות 50 שקלים? כדאי להתאים את המחיר לעלות סבירה של מתנה לחברים בגן/בכיתה - 30 שקלים![/quote]עלות המשחק היא בהתאם לאיכות הגבוהה שלו ושל הקלפים ומהסיבה שהוא יצא כרגע במהדורה מצומצמת ,אך לוקחת לתשומת ליבי את ההערה, תודה

למה?
16 ספטמבר, 2012
למה משחק קלפים צריך לעלות 50 שקלים? כדאי להתאים את המחיר לעלות סבירה של מתנה לחברים בגן/בכיתה - 30 שקלים!

אסנת פליישר
16 ספטמבר, 2012
[quote name="הסבר"]פורמט תיק = פורמט קטן שאפשר לקחת בתיק ולהוציא כשצריך. קוראים לזה גם פורמט כיס...[/quote]המשחק הוא בגודל נוח כך שניכנס לתיק (8X11 ס"מ) וניתן לקחת אותו לנסיעות, לבי"ס ולכל מקום

הסבר
15 ספטמבר, 2012
פורמט תיק = פורמט קטן שאפשר לקחת בתיק ולהוציא כשצריך. קוראים לזה גם פורמט כיס...

אסנת פליישר
14 ספטמבר, 2012
[quote name="נטע הגננת"]יופי של רעיון![/quote]תודה נטע :) את מוזמנת ליצור איתי קשר, אסנת

אסנת פליישר
14 ספטמבר, 2012
[quote name="שואלת"]האם יש פורמט תיק של משחק הרביעיות?[/quote]אשמח לענות לך על שאלתך אם תוכלי להסביר לי למה הכוונה ב"פורמט תיק", אפשרי למייל שלי. תודה :)

שואלת
14 ספטמבר, 2012
האם יש פורמט תיק של משחק הרביעיות?

נטע הגננת
14 ספטמבר, 2012
יופי של רעיון!

בניית אתרים - בניית אתרים