מה בפורטל?

הפיל שרצה להיות הכי

היה היה פיל שלא רצה להיות אפור. הוא רצה להיות דווקא צבעוני. האם הוא הצליח ואיך הגיב עדר הפילים על צבעו החדש? ספר על צבעים, אבל לא רק, מבית פאול קור

יפעת רוט 02.09.12

תעודת זהות

 • מיועד לגיל:2-6

 • הוצאה:דביר

 • תיאור:סיפור על פילון שלא אהב להיות אפור. הוא דווקא רצה להיות... צבעוני. ציפור קטנה החליטה לעזור לו, התעופפה ואספה צבעים מהטבע, וצבעה את הפיל. הפיל אהב את התוצאה, אבל איך הגיבו שאר הפילים?

 • שמות הילדים:-

 "הפיל שרצה להיות הכי" הוא סיפור על פילון שלא אהב להיות אפור. הוא דווקא רצה להיות... צבעוני. ציפור קטנה החליטה לעזור לו, התעופפה ואספה צבעים מהטבע, וצבעה את הפיל. הפיל אהב את התוצאה, אבל שאר הפילים דווקא חשבו שזה מצחיק.

הסיפור על הפיל שרצה להיות צבעוני, אהוב על הילדים. ולמרות שהטקסט מעט ארוך לגילאי שנתיים- שלוש, הוא כתוב בחריזה נעימה וזורמת וילדים אוהבים להקשיב לו. הציורים של פאול קור נהדרים. קווים עגולים שיוצרים דמויות מתוקות, אבל לא מדיי, ושימוש חכם ויפה בצבעים שגורם לפיל אפור להיראות באמת יפה יותר מפיל צבעוני. הדפים שהיה אהובים במיוחד על בנותיי הם דפי הראי המופיעים בספר. בדף אחד מצוייר הפיל וממול דף כסוף מבריק שיוצר אפקט של מראה, והילדים יכולים לראות את השתקפות הפיל וגם את ההשתקפות של עצמם.

הדף שבו הציפור אוספת את הצבעים מן הפרחים הוא מקום מצויין ללמד את הילדים את שמות הצבעים. שם הם כתובים בנפרד ונראים בנפרד בפרחים ובחיפושית. בדף הבא תוכלו לראות דליים של צבעים ובדף הפיל הצבוע בשלל הצבעים יוכלו הילדים לחפש את הצבעים כשהוא כולו צבעוני.

אך למרות שהצבעים מהווים עניין בספר, הם בעייני לא העיקר בו. בעצם יש כאן סיפור על מישהו שרוצה להיות שונה. זה יפה ונכון שהסופר מדגיש שאין רע בצבע האפור, שיש כאלו שזה דווקא בדיוק מתאים להם. אבל לעדר קשה לקבל פיל צבעוני. ובעייני הבוגרות זה מתרגם ל-קשה לקבל את השונה. אם הפיל היה מתבונן בדמותו בראי ולא היה אוהב את המראה הצבעוני והיה מבין בעצמו שצבעוני נשמע נהדר ואולי גם נראה נהדר על אחרים, אבל לו זה דווקא לא מתאים, יכולתי לקבל את הספר באהדה רבה יותר. אבל הפיל ויתר על הצבעוניות שדווקא מצאה חן בעיניו, כי הפילים האחרים צחקו עליו. ואני יכולה רק לקוות שזה מסר שלא עובר כך לילדים.

הספר זכה גם לגרסת תיאטרון וגם לגרסת די וי די ששונה קצת מהמקור.

פאול קור (1926-2001) הוא סופר ילדים ומאייר (בנוסף על היותו צייר ומעצב גרפי) . בין ספריו ״כספיון הדג הקטן״ (ספר שהוליד אחריו סדרת ספרים) ״הדג שלא רצה להיות דג״ ״הצבע הכי יפה בעולם״ ״גן החיות הקסום״ ועוד.

מיועד לגיל: 2-6

כתיבה ואיורים: פאול קור

הוצאה: דביר

תיאור: סיפור על פילון שלא אהב להיות אפור. הוא דווקא רצה להיות... צבעוני. ציפור קטנה החליטה לעזור לו, התעופפה ואספה צבעים מהטבע, וצבעה את הפיל. הפיל אהב את התוצאה, אבל איך הגיבו שאר הפילים?

מיומנויות ונושאי לימוד: צבעים, הגשמת חלומות, יצירתיות, קבלת השונה, כל אחד הוא מיוחד

שמות הילדים: -

עוד ספרי ילדים ללימוד צבעים:

הספר עולם צבעוני

הספר טרופותי קטן – צבעים

הספר תום ולאה 

הספר גד קוסם בצבעים

הספר מעשה במלך אחד והרבה צבעים

הספר שוקו ואני אוכלים צבעוני

הספר הזיקית הצבעונית 

הספר "ספר הצבעים של בבר"

הספר קטכחול וקטצהוב

עוד ספרי ילדים לגילאי 2-3

עוד ספרי ילדים לגילאי 3-6

עוד על ספרי ילדים בפורטל "את זה":

ספרים, ילדיי, ספרים - מדריך שימושי איך להקריא לילדים ספרים

ספרי ילדים מומלצים על פי גילאים

שלטים על ספרים  

סימניות לספרים

עוד ספרי ילדים על פי נושאים:  

ספרי תזונה נכונה לילדים

ספרי עזרה,חברות והתחשבות

ספרי אבות

ספרים להכרת אותיות הא"ב

ספרי ילדים בעלי צורות מיוחדות

ספרים להורדה בחינם:

ספר המספרים

ספר אותיות א"ב

ספר ABC

ספר דמויי חיות

 • ספרי ילדים

 • חוברת העשרה לגילאי 4-6 להורדה

 • מערכת "את זה"30.04.20

 • עקב הבקשות הרבות שלכם לאפשר הורדת חוברת ההעשרה שלנו לגילאי 4-6 – החלטנו לאפשר רכישה ב-10 שקלים בלבד (על מנת לכבד את המומחים והעושים במלאכה!). בכל חלק בחוברת 27 עמודים עם מגוון פעילויות בנושאים שונים לגילאי 4-6 ממיטב המומחים של פורטל "את זה" – עכשיו להורדה
 • גילאי 3-6

 • הרבה יותר מאבטיח

 • מערכת "את זה"26.06.20

 • כשהגננת יעל באגר מתחילה לתכנן הפעלה – היא לא סתם בוחרת ספר, מקריאה ומסמנת "וי". היא מחפשת קונספט שלם המתאים לעונה, לגיל, לגן ומי יודע עוד למה… הפעלה אצלה היא הפקה שלמה הכוללת סיפור קשור, דיון, יצירה, דקלום ואפילו קינוח טעים! הנה דוגמא לפעילות סביב הסיפור הערכי "האבטיח של אדון אלמליח"

תגובות הקוראים


תגובה אחת

צדף ג
24 אפריל, 2014
גם אני מאד אהבתי את הצבעוניות והגימיקים של הספר ואת התוכן באופן כללי, כשמבלי להיות מודעת עידנתי ואף שיניתי מילים מסוימות כשהקראתי לילדים בגן. היום לאחר קורס שעברתי בנושא ספרות ילדים, הבנתי שהספר הזה פשוט מייצג מסר הפוך לקבלת האחר. הכותבת של הספר (פאול קור סיפר אך לא כתב) משתמשת בביטויים חריפים, שליליים ואפילו אלימים המעבירים מסר סמוי לקורא הצעיר. מסר בו זה מוזר להרגיש אחרת מה"עדר" , ואם אתה רוצה להיות מקושט אז אתה "גנדרן" ועלול להיות חשוף לעלבונות ושיצחקו עליך. ואם לא תתעשת בעצמך- אז בכוח החברה תוריד ממך את הקישוטים ותכניס אותך לתלם. בקיצור ספר אלים שירד מהמדף אצלי בבית ובגן. יש לציין שהעיבוד של הסרט עושה טוב לספר ואולי מתקרב לרעיון המקורי של הסיפור- למצוא את הייחודיות שלי בתוכי ואיני צריך סממנים חיצוניים על מנת להרגיש טוב עם עצמי. אבל אין קשר לנושא "האחר הוא אני"

בניית אתרים - בניית אתרים