מה בפורטל?

בטח יש ילד

המחזמר המקורי "בטח יש ילד" עוסק בנקודות הדמיון והשוני בין בני האדם בדרך של המחשה מצוינת. תוך כדי המופע נחשפים הילדים למנהגים שונים, תרבות והווי ופרטי מידע על אנשים מרחבי העולם

יעל צמח-גרינשפון 09.10.13

תעודת זהות

  • מיועד לגיל:3-10

  • איזור:כל הארץ

בכל דבר בחיים יש שני קצוות, בעיקר בחינוך ילדים ובהעברת מסרים חשובים. אחד הנושאים שהתמודדתי איתו לאחרונה עם בת החמש שלי היה עניין חיזוק הדמיון לילדים אחרים (בעיקר בצבעים – ילדים בכל מיני צבעים) מול חיזוק העובדה שכל אחד הוא מיוחד, גם במראה החיצוני ולא רק באופי.

ההצגה "בטח יש ילד" שהופקה בחוכמה רבה בכל קנה מידה, הצליחה להעביר את המינון המדויק בין הדומה והשונה בין כל אחד מאיתנו בזכות ההמחשה האמיתית בין שני ילדים שנראים דומים והצגת השוני ביניהם בתרבות, במנהגים, במחשבות וברצונות.

היכל אמנויות הבמה בהרצליה התמלא בדקות ספורות הודות ליעילות הסדרנים, והמופע החל במועד. תזמורת הבמה הישראלית מייסודה של יד-חריף (מנהלת מוזיקלית : טליה אילן) פתחה את המחזמר בצלילים שצחים, ואז הופיעו הילדים המציגים – תום הישראלי שלאחר דקה התברר שהוא טיפוס חולמני שנחשב ללא יוצלח בקרב הילדים האחרים. הוא מתחיל לחשוב:

"בטח יש ילד בסין, שדומה לי ממש מכל הבחינות
הוא נראה בדיוק כמוני, רק עם עיניים מלוכסנות"

שתי שורות חשובות אלו שפותחות גם את הספר "בטח יש ילד" חוזרות לאורך המחזמר בהזדמנויות שונות ומחדדות את העניין המרכזי – בטח יש אי שם ילד כמוני.

תום מקבל מאמו גלובוס קסמים, אמו מסבירה לו באמצעותו פרטים חשובים (ישראל קטנה, בסין יש מיליארד אנשים, גלובוס הוא דגם מוקטן של העולם, כדור הארץ מסתובב) – הכל מומחש בגובה העיניים של הילדים.

גלובוס הקסמים גורם לתום להכיר את טאו טאו – ילד בסין שנראה בדיוק כמוהו! כל אחד עובר לארצו של האחר, וכל אחד חווה חוויות אחרות – תום מנסה לאכול במקלות סיניים וטאו טאו מלקק ארטיק לימון על חוף הים. הדומה והשונה מתחדדים, הדמיון והמציאות מתערבבים.

הכל יחד בליווי המוזיקלי האיכותי של התזמורת הכולל שירים בשפה הסינית (שמעלים חיוך על פי קהל הצופים) מעניקים מופע מקסים עם מסרים חשובים שמועברים בצורה עדינה ומרגשת.

 

על הספר "בטח יש ילד"

בספרו "בטח יש ילד" מספר אלעד וינגרד על ילד ישראלי שמדמיין ילד בסין, "שדומה לי ממש מכל הבחינות". וינגרד בחר בילד המתגורר בסין, על שום היותה של זו מדינה רחוקה ושונה מאוד, לכאורה לפחות.
אבל עבור המנצחת טליה אילן, הסיפור על ילד סיני ש"נראה בדיוק כמוני, רק עם עיניים מלוכסנות", היה קרוב ומוּכר. כשאילן נתקלה בספר, היא חשה שהוא נכתב בדיוק עבורה. "אני ובעלי אי-אן גדלנו כל כך רחוקים אחד מהשנייה, אבל בדברים רבים אנחנו דומים מאוד. בעיקר באהבה למוזיקה ובחלום שלנו, מילדות, לעסוק במוזיקה ובניצוח".

אילן, המנהלת המוזיקלית של "תזמורת הבמה הישראלית", יצרה קשר עם וינגרד ובין השניים נוצרה כימיה מידית. אילן הציעה כי וינגרד יכתוב מחזמר על בסיס הספר, והיא ובעלה אי-אן, יליד שאנגחאי, ילחינו את המוזיקה.

מיועד לגיל: 3+

כתיבה: אלעד וינגרד 

בימוי: יוליה פבזנר
שחקנים: עינת אזולאי, נוי הלפרין, סיוון כהן, יבי טננבוים, טליה בן מזיא, מתנאל בראשי.

מוזיקה מקורית: אי-אן שו וטליה אילן
מנצחת : טליה אילן
עיצוב וביצוע תפאורה ותלבושות : מאיה מידר מורן

עוד הצעות לבילויים עם הילדים

  • מופעים וסרטים

  • מלכת השלג

  • מערכת "את זה"29.11.18

  • מופע קרקס תיאטרלי על הקרח לכל המשפחה המבוסס על האגדה הקסומה "מלכת השלג" של הנס כריסטיאן אנדרסן . חוויה עוצרת נשימה הכוללת החלקה וירטואוזית על הקרח, אקרובטיקה, תלבושות, פעלולי קרקס מרהיבים ושלג אמיתי שיורד על הבמה. חנוכה 2018 , בין התאריכים 30.11.18-11.12.18 ברחבי הארץ. מופע חובה מניסיוננו 
  • גילאי 3-6

  • ריבועי תמרים

  • מערכת "את זה"13.10.19

  • הכינו קינוחים מתמרים, אחד משבעת המינים! הכינו עם הילדים בקלות בחמש דקות (!) ריבועי תמרים בריאים ומתוקים – זה מהווה תחליף וגיוון לכדורי השוקולד הן מבחינת הצורה, הן מבחינת הטעם וכמובן – מבחינת העדיפות הבריאותית עבור הילדים בכל הגילאים. מתאים גם למסיבת יום הולדת

תגובות הקוראים


תגובה אחת

נעמי הרדוף
30 נובמבר, 2013
הבוקר נכחתי במחזמר הנ"ל. המוסיקה והתזמורת מושקעים, המשחק חביב והרעיון של הספר/ מחזה טוב וחשוב מבחינה חינוכית לילדים. מה שאכזב אותי קשות הוא האופן בו הוצגה ישראל בפני הילד האורח הסיני... האם מה שמאפיין את ישראל הוא מוכר ארטיק ושממה? האין כאן אנשים, האינם עובדים כמו הסינים, האין משהו לאפיין אותנו מלבד מכירת גלידה? זה רע מאוד מבחינה תרבותית וחינוכית!!!!!!!! חשבו על זה....

בניית אתרים - בניית אתרים